See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizarea laptelui (UHT) si produselor lactate (iaurt) în cadrul Programului pentru scoli al României pentru perioada 2025-2029
Beschreibung: Acordarea gratuită pentru preșcolarii din grădinițele cu program normal de 4 ore de stat autorizate/acreditate și particulare acreditate și pentru elevii din învățământul primar și gimnazial de stat și particular, precum și pentru preșcolarii și elevii incluși în învățământul special de fructe și legume proaspete, lapte și produse lactate și produse de panificație în limita unei valori zilnice/preșcolar/elev. Limita valorică zilnică cuprinde prețul integral de achiziție a produselor, inclusiv taxa pe valoarea adăugată, cheltuielile de transport, distribuție și depozitare a acestora, după caz. Numărul de zile înainte de termenul-limită pentru primirea ofertelor până când ofertanții pot solicita clarificări: 20 de zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informațiilor suplimentare în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub) Obiectul contractului îl constituie furnizarea de produse, lapte (UHT) și produse lactate (Iaurt) , în cadrul Programului pentru școli al României, pentru preşcolarii din grădiniţele cu program normal de 4 ore de stat autorizate/acreditate şi particulare acreditate şi pentru elevii din învăţământul primar şi gimnazial de stat şi particular, precum şi pentru preşcolarii şi elevii incluşi în învăţământul special din judeţul Brașov (cu excepția Municipiului Brașov), în anii școlari 2025-2026, 2026-2027, 2027-2028, 2028-2029, conform HG. nr. 652/2023 și a HCJ Brașov nr. 263/2024. Pe parcursul săptămânii, unui preșcolar/elev i se acordă gratuit 3 porții de lapte -UHT (în zilele de Luni, Marți, Miercuri), 2 porții produse lactate -Iaurt (în zilele de Joi, Vineri). Intervalul de livrare pentru toate tipurile de produse este 7:30-9:30. Se vor încheia maxim 6 acorduri-cadru pe o perioadă de 4 ani (2025-2026), pe tip de produs, pe loturi. Prin Anunțul de participare publicat în SEAP cu nr. CN1074239 în data de 14.10.2024 și în JOUE cu nr. 617944-2024 JO S: 200/2024 în data de 23.10.2024, autoritatea contractantă Județul Brașov a inițiat procedura de LICITAȚIE DESCHISĂ ONLINE, având ca obiect atribuirea contractului de achiziție publică de Furnizarea fructelor (mere), laptelui (UHT) si produselor lactate (iaurt) si produselor de panificație (corn si biscuiti) în cadrul Programului pentru scoli al României pentru anul scolar 2024-2029. Procedura a fost împărțită pe 18 loturi, respectiv pe 6 zone de distribuție și pe cele trei tipuri de produse: Loturile 1-6: Fructe (Mere), Loturile 7-12: Lapte (UHT) și produse lactate (Iaurt), Loturile 13-18: Produse de panificație (corn și biscuiți). Așa cum reiese din vizualizarea ofertelor depuse în SEAP, pentru loturile 7-12 Lapte (UHT) și produse lactate (Iaurt), NU A FOST DEPUSĂ NICIO OFERTĂ, iar platforma SEAP a anulat, respectiv a trecut Loturile nr. 7-12, în starea ANULAT. Prin urmare, în conformitate cu prevederile art. 104 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 98/2016 cu modificări și completări ulterioare, autoritatea contractantă Județul Brașov a aplicat procedura de negociere fără publicarea prealabilă pentru atribuirea contractelor de achiziţii publice având ca obiect Furnizarea laptelui (UHT) si produselor lactate (iaurt) în cadrul Programului pentru scoli al României pentru anul scolar 2024-2025.
Interne Kennung: 4384150/2025/P7
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15500000 Molkereierzeugnisse
5. Los
Los: LOT-0007
Titel: Lapte și produse lactate -Lapte UHT și Iaurt Zona Brașov
Beschreibung: Obiectul contractului îl constituie furnizarea de Lapte și produse lactate, respectiv Lapte UHT și Iaurt, în cadrul Programului pentru școli al României, pentru preşcolarii din grădiniţele cu program normal de 4 ore de stat autorizate/acreditate şi particulare acreditate şi pentru elevii din învăţământul primar şi gimnazial de stat şi particular, precum şi pentru preşcolarii şi elevii incluşi în învăţământul special din judeţul Brașov (cu excepția Municipiului Brașov), în anii școlari 2025-2026, 2026-2027, 2027-2028, 2028-2029, în conformitate cu HG. nr. 652/2023 și a HCJ. Brașov nr. 263/2024. Pe parcursul săptămânii, unui preșcolar/elev i se acordă gratuit 3 porții de lapte -UHT (în zilele deLuni, Marți, Miercuri), 2 porții produse lactate -Iaurt (în zilele de Joi, Vineri). Intervalul de livrare pentru toate tipurile de produse este 7:30-9:30. Se vor încheia max. 6 acorduri-cadru pe o perioadă de 4 ani, pe tipul de produs , pe 6 zone de distribuție. Contractele subsecvente se vor încheia pe fiecare an școlar.
Interne Kennung: 7
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Los: LOT-0008
Titel: Lapte și produse lactate -Lapte UHT și Iaurt Zona Codlea
Interne Kennung: 8
Los: LOT-0009
Titel: Lapte și produse lactate -Lapte UHT și Iaurt Zona Făgăraș
Interne Kennung: 9
Los: LOT-0010
Titel: Lapte și produse lactate -Lapte UHT și Iaurt Zona Râșnov
Interne Kennung: 10
Los: LOT-0011
Titel: Lapte și produse lactate -Lapte UHT și Iaurt Zona Rupea
Interne Kennung: 11
Los: LOT-0012
Titel: Lapte și produse lactate -Lapte UHT și Iaurt Zona Săcele
Interne Kennung: 12