624683-2026 - Wettbewerb
Finnland – Installation (außer Software) – Kulunvalvontajärjestelmän ja siihen liittyvien palveluiden hankinta
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kulunvalvontajärjestelmän ja siihen liittyvien palveluiden hankinta
Beschreibung: Espoon kaupunki, Espoon Elä ja Asu Oy, Kiinteistö Oy Matinkylän Uimahalli, Kiinteistö Oy Tapiolan Louhi ja Kiinteistö Oy Espoon Keskuskeittiö (myöhemmin myös Tilaaja) pyytävät tarjouksia Kulunvalvontajärjestelmän ja siihen liittyvien palveluiden hankinnasta. Hankinnan kohteena on Espoon kaupungin sekä Espoon Elä ja Asu Oy:n, Kiinteistö Oy Matinkylän Uimahallin, Kiinteistö Oy Tapiolan Louhen ja Kiinteistö Oy Espoon Keskuskeittiön hallinnoimissa rakennuksissa sijaitsevien Esmikko-kulunvalvontajärjestelmien korvaaminen uudella kulunvalvontajärjestelmällä. Lisäksi hankintaan sisältyy Tilaajan käytössä olevan Abloy OS -kulunvalvontajärjestelmän huolto- ja ylläpitopalvelut. Kohteet sijaitsevat Espoon kaupungin alueella. Hankinnan ennakoitu kokonaisarvo ilman arvonlisäveroa 1 610 000 euroa (alv. 0 %) joka jakautuu seuraavasti: Espoon kaupunki 1 410 000 euroa Espoon Elä ja Asu Oy 50 000 euroa Kiinteistö Oy Matinkylän uimahalli 50 000 euroa Kiinteistö Oy Tapiolan Louhi 50 000 euroa Kiinteistö Oy Espoon Keskuskeittiö 50 000 euroa Toimittajan Palvelun tuottamiseen käyttämien henkilöiden tulee olla suorassa työsuhteessa Toimittajaan pois lukien kaapelointityöt. Kilpailutuksen perusteella muodostetaan puitejärjestely, johon valitaan enintään neljä (4) Toimittajaa etusijajärjestyksessä. Puitejärjestelyn tarkempi kuvaus on liitteellä "Hankinnan kohteen kuvaus". Vaihtoehtoisia tarjouksia ei hyväksytä. Tarjouspyyntöön liittyvän ensimmäisen Esmikko-korvauskohteen suunnitelma-asiakirja toimitetaan tarjoajalle sähköpostitse. Asiakirja toimitetaan sen jälkeen, kun tarjoaja on toimittanut allekirjoitetun tarjouspyynnön liitteen "Kilpailutuksen aikainen salassapitositoumus (NDA)" osoitteisiin jari.hamalainen@espoo.fi JA tilapalvelut.kulunhallinta@espoo.fi. NDA tulee toimittaa viimeistään tiistaina 22.9.2026. Suunnitelma-asiakirja toimitetaan sähköpostitse noin kahden (2) arkipäivän kuluessa NDA:n vastaanottamisesta. Allekirjoitetun salassapitositoumuksen toimittaminen määräaikaan mennessä ja suunnitelmaan tutustuminen ovat edellytyksenä kilpailutukseen osallistumiselle. Mikäli tarjoaja ei ole toimittanut NDA:ta määräaikaan mennessä, tarjoaja suljetaan pois kilpailutuksesta. Tilaaja järjestää kohdekäynnin ensimmäiseen Esmikko-korvauskohteeseen tiistaina 29.9.2026 klo 12.00 Tuomarilan päiväkodilla (Puistotie 24, 02760 Espoo). Kohdekäynnille osallistuminen on pakollista. Kohdekäynnille ilmoittaudutaan ja se tehdään sähköpostitse tiistaihin 22.9.2026 mennessä osoitteisiin jari.hamalainen@espoo.fi JA tilapalvelut.kulunhallinta@espoo.fi. Kohdekäynnille ilmoittautuminen on pakollista. Tarjoaja joka ei ole ilmoittautunut kohdekäynnille tai ei osallistu pakolliselle kohdekäynnille, poissuljetaan. Tarkempi kuvaus hankinnan sisällöstä on tarjouspyynnön liitteellä "Hankinnan kohteen kuvaus". Espoon kaupunki ei sitoudu tiettyihin hankintamääriin sopimuskauden aikana.
Interne Kennung: 2777/2024
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Rinnakkaisten tarjousten tekeminen on kielletty. Mikäli tarjoaja jättää rinnakkaisia tarjouksia, huomioidaan niistä vain viimeisin tarjous. Mikäli tarjouskilpailussa saadaan vain yksi hyväksyttävä tarjous, hankintayksikkö arvioi hankinnan toteuttamisen edellytykset. Hankintayksikkö voi keskeyttää kilpailutuksen ja kilpailuttaa uudelleen, ellei hankinnan toteuttamiselle yhdellä tarjouksella ole hankintalain mukaista perustetta.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 51000000 Installation (außer Software)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35120000 Überwachungs- und Sicherheitssysteme und -einrichtungen, 42961100 Zugangskontrollsystem, 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung, 79710000 Dienstleistungen von Sicherheitsdiensten
5. Los
Los: LOT-0000