624755-2026 - Ergebnis
Rumänien – Bauarbeiten für Gebäude in Verbindung mit dem Güterverkehr – Servicii de proiectare, asistență tehnică din partea proiectantului pe parcursul execuției lucrărilor și execuție lucrări aferente obiectivului de investitii: “CENTRU MULTIMODAL AUTOBUZE ELECTRICE”, oraș Chitila, județ Ilfov, SMIS 353265
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de proiectare, asistență tehnică din partea proiectantului pe parcursul execuției lucrărilor și execuție lucrări aferente obiectivului de investitii: “CENTRU MULTIMODAL AUTOBUZE ELECTRICE”, oraș Chitila, județ Ilfov, SMIS 353265
Beschreibung: Obiectul acestui contract îl reprezintă achiziția publică de servicii de proiectare, asistență tehnică din partea proiectantului pe parcursul execuției lucrărilor și execuție lucrări aferente obiectivului de investitii “CENTRU MULTIMODAL AUTOBUZE ELECTRICE”, oraș Chitila, județ Ilfov de către personal autorizat, in conformitate cu prevederile documentatiei de atribuire. Obiectivul de investitii “CENTRU MULTIMODAL AUTOBUZE ELECTRICE”, oraș Chitila, județ Ilfov”, SMIS 353265, finantata prin PR 2021-2027, are un caracter integrat cu proiectele de achiziție mijloace de transport în comun (autobuze electrice) derulate în prezent de UAT Oraș Chitila iar prin realizarea investiției “CENTRU MULTIMODAL AUTOBUZE ELECTRICE”, oraș Chitila, județ Ilfov”, SMIS 353265, se va asigura funcționarea adecvată a mijloacelor de transport în comun nou achiziționate. Obiectivul general al proiectului este îmbunătățirea și modernizarea infrastructurii dedicate transportului public urban ecologic, prin realizarea unei autobaze pentru vehicule electrice în orașul Chitila, județul Ilfov, cu scopul de a sprijini tranziția către un transport sustenabil și eficient energetic. Realizarea obiectivului general – construirea și operaționalizarea Centrului multimodal pentru autobuze electrice din Chitila – presupune atingerea următoarelor obiective specifice, fiecare corelat cu un rezultat concret și măsurabil. OBS 1: Realizarea unei autobaze complet echipate pentru găzduirea, întreținerea și operarea a minimum 21 de autobuze electrice în orașul Chitila. OBS 2. Creșterea gradului de utilizare a transportului public ecologic prin atragerea unui număr mai mare de călători, ca urmare a îmbunătățirii condițiilor de transport oferite de autobuzele electrice. OBS 3: Reducerea impactului asupra mediului prin sprijinirea operării transportului public cu emisii zero în orașul Chitila și creșterea atractivității utilizării transportului în comun. Aceste obiective au următoarele rezultate: R1: Autobaza construită și funcțională, cu o capacitate de operare pentru minimum 21 de autobuze electrice. R2: Facilități auxiliare operaționale in cadrul autobazei: clădire dispecerat, zone de parcare, zone tehnice, spălătorie, rampe de inspecţie etc. R3: Creșterea cu minimum 0,16% a numărului de utilizatori în primul an de operare a noii autobaze (4852244 utilizatori anuali ai transporturilor publice noi sau modernizate în primul an de operare a autobazei nou construit). R4: Scădere a emisiilor GES cu minimum 4567 tone CO2 echivalent/an ca urmare a operării autobuzelor electrice găzduite de autobaza nou construită. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire până în a 18-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în legatură cu documentația de atribuire în a 11-a zi inainte de data limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări transmise după data limită stabilită. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP, semnată cu semnatură electronică extinsă, bazată pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat.
Interne Kennung: 2026/3
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45213310 Bauarbeiten für Gebäude in Verbindung mit dem Güterverkehr
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectul acestui contract îl reprezintă achiziția publică de servicii de proiectare, asistență tehnică din partea proiectantului pe parcursul execuției lucrărilor și execuție lucrări aferente obiectivului de investitii “CENTRU MULTIMODAL AUTOBUZE ELECTRICE”, oraș Chitila, județ Ilfov, SMIS 353265, de către personal autorizat, in conformitate cu prevederile documentatiei de atribuire. Contractul are ca obiect următoarele activități, conform caietului de sarcini: a) Proiectare lucrari și asistență tehnică; b) Execuție lucrări; Valoarea estimată a achiziției este de 26.651.980,00 lei fără TVA, conform devizului general al investiției, obținută prin însumarea următoarelor capitole subcapitole: - Subcapitolul 2 Cheltuieli pentru asigurarea utilităților necesare obiectivului: 400.000,00 lei fara TVA - Subcapitolul 3.4 Certificarea performanței energetice și auditul energetic al clădirilor, auditul de siguranță rutieră: 2.000,00 lei fara TVA - Subcapitolul 3.5.4. Documentațiile tehnice necesare în vederea obținerii avizeor/acordurilor/autorizațiilor: 125.000,00 lei fara TVA - Subcapitolul 3.5.6.Proiectul tehnic și detalii de execuție: 500.000,00 lei fara TVA - Subcapitolul 3.8.1.1. Asistenta tehnica din partea proiectantului pe perioada de executie a lucrarilor: 80.000,00 lei fara TVA - Subcapitolul 3.8.1.2. Asistenta tehnica din partea proiectantului pentru participarea la fazele incluse in programul de control al lucrarilor de executie, avizat de catre ISC: 12.000,00 lei fara TVA - Subcapitolul 4.1 Construcții și instalații: 20.800.020,00 lei fara TVA; - Subcapitolul 4.2 Montaj utilaje, echipamente tehnologice și funcționale: 1.801.250,00 lei fara TVA; - Subcapitolul 4.3. Utilaje, echipamente tehnologice și funcționale care necesită montaj: 1.709.500,00 lei fara TVA; - Subcapitolul 4.5 Dotari: 700.000,00 lei fara TVA - Subcapitolul 5.1.1. Lucrări de construcții și istalații aferente organizării de șantier: 375.160,00 lei fără TVA; - Subcapitolul 5.1.2. Cheltuieli conexe organizării şantierului: 125.050,00 lei fără TVA; - Subcapitolul 6.1 Pregătirea personalului de exploatare: 20.000,00 lei fără TVA; - Subcapitolul 6.2 Probe tehnologice și teste: 2.000,00 lei fără TVA. Cheltuieli care nu sunt incluse in valoarea estimată a achiziției: Cheltuieli diverse si neprevăzute: 1.323.780,00 lei fără TVA. Cheltuieli aferente marjei de buget: 2.738.300,00 lei fara TVA. Cheltuieli pentru constituirea rezervei de implementare pentru ajustarea de preț: 1.315.080,00 lei fara TVA Durata contractului în luni/zile: 20 luni din care:, Durata de execuție a lucrărilor: 14 luni. Perioada de garantie acordata lucrărilor este de minim 36 luni.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35120000 Überwachungs- und Sicherheitssysteme und -einrichtungen, 39300000 Diverse Ausrüstungen, 45100000 Baureifmachung, 45213314 Bau von Busbetriebshöfen, 45233226 Bau von Zufahrtstraßen, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45331000 Installation von Heizungs-, Lüftungs- und Klimaanlagen, 45332400 Installation von Sanitäreinrichtungen, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau, 71356200 Technische Hilfe