See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Maskintjänster - Sundsvall PFAS
Beschreibung: Denna upphandling avser en maskintjänst för In situ-stabilisering (ISS) och omfattar omblandning av jord och inblandning av aktivt kol i samma jordvolym. Uppdraget ska utföras vid flygplatsen i Sundsvall med option på ytterligare en stabilisering vid en fd brandövningsplats i Skövde. Syftet är minska utlakningen så att spridning av PFAS via grundvatten minskar.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45500000 Vermietung von Hoch- und Tiefbaumaschinen und -geräten mit Bedienungspersonal
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131197:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45520000 Vermietung von Maschinen für Erdbewegungen mit Bedienungspersonal