See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de elaborare a documentației tehnico-economice fazele DTAC, DTOE, PT, DE, actualizare deviz general, elaborare documentație As-Built, elaborare certificat de performanță energetică, asistență tehnică din partea proiectantului și execuție lucrări, obiectiv ”Consolidare seismică și renovare energetică moderată clădire publică situată în bd. Schitu Măgureanu nr.1 sector 5, București
Beschreibung: Obiectivul general îl constituie Consolidarea seismică și renovare energetică moderată clădire publică situată în bd. Schitu Măgureanu nr. 1, sector 5, București Obiectivul specific îl reprezintă: - consolidarea elementelor structurale, ceea ce va conduce la sporirea rigidității structurii și îmbunătățirea comportării clădirii la acțiunile seismice - creșterea eficienței energetice a clădirii de interes și utilitate publică- Lucrările de intervenție pentru consolidare seismică și renovare energetică au drept scop aducerea la parametrii de funcționare a unei clădiri publice și asigurarea condițiilor de siguranță și climatului corespunzător în vederea reintegrării imobilului. Imobilul nu figurează pe Lista Monumentelor Istorice ale Municipiului Bucureşti din 2015 actualizată, însă conform H.C.G.M.B. nr. 279/2000 se află în Zona protejată nr. 06 – bulevardul haussmannian Elisabeta-Kogălniceanu, bulevard care unește Piața Universității și Piața Operei și include Piața Universității, Piața Mihail Kogălniceanu, str. I. Nistor, str.T. Caragiu, str.Eforiei, str.Domnița Anastasia, str.Lipscani, str.Brezoianu, str. Mihai Vodă, str. Ing. Anghel Saligny, str. Ing. Elie Radu, str. Zalomit Ion, str.Gutemberg, str. Silfidelor, bd. Schitu Măgureanu, Calea Plevnei, Intr. Vasile Păun, str. Grădina cu cai, str. Vasile Pârvan, Splaiul Independenței. Proiectul face obiectul Contractului de finanțare nr. 16077/07.02.2023, înregistrat la Municipiul București cu nr. 266/03.04.2023 și la A.M.C.C.R.S. cu nr. 3196/03.04.2023, încheiat cu M.D.L.P.A., în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență, Componenta 5 – Valul Renovării, operațiunea Renovare integrată (consolidare seismică și renovare energetică moderată)-Titlu apel: PNRR/2022/C5/2/B1/1, runda 2. Prezenta achiziție se referă la proiectarea și execuția lucrărilor propriu-zise, pentru realizarea consolidării clădirii. Descrierea serviciilor și lucrărilor se regăsește în caietul de sarcini atașat prezentei proceduri de atribuire. Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 18. Termenul limită la care autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare este a 11-a zi anterior datei limită de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 37047959/2025/1L
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45210000 Bauleistungen im Hochbau
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Imobilul, situat în B-dul Schitu Măgureanu nr. 1, sector 5, București, se regăsește conform expertizei tehnice realizată de către expert tehnic ing. Szalontay Coloman Andrei, atestat MDRAP și MC, în clasa I de risc seismic, clasă ce cuprinde construcțiile care sub efectul cutremurului sunt clădiri susceptibile de prăbușire totală sau parțială.( clasa de risc seismic, RsI – tronsonul A, RsII – tronsoanele B, C, D. Se preia RsI pentru întreaga construcție) Imobilul se află amplasat pe Bd. Schitu Măgureanu nr. 1, sector 5, București și are un regim de înălțime S+P+Mz+7E+M, arie construită desfășurată 11.872,82 mp, este situat în zona construită protejată nr. 06 – Elisabeta și nu figurează în Lista Monumentelor Istorice, dar se află în ansamblul de arhitectură Grădina Cișmigiu B-II-a-A-19655. Imobilul a fost sediul Ligii pentru Unitatea Culturală a Românilor, piatra de temelie a palatului ligii fiind pusă la 8 noiembrie 1926. După anul 1950, până la cutremurul din 1977, aici a funcționat și Institutul de Artă Teatrală și Cinematografică. Descrierea serviciilor și lucrărilor se regăsește în caietul de sarcini atașat prezentei proceduri de atribuire. Valoarea estimată de 123.251.323,01 lei este compusă din: - Cap. 3.5.4 Documentații tehnice necesare în vederea obținerii avizelor/acordurilor/autorizațiilor: 556.875,00 lei fără TVA; - Cap. 3.5.6. Proiect tehnic și detalii de execuție: 2.153.250,00 lei; - Cap. 3.4. Certificarea performanței energetice și auditul energetic al clădirilor, auditul de siguranță rutieră: 51,053.00 lei, fără TVA; - Cap. 3.8.1. Asistență tehnică din partea proiectantului pe perioada de execuție a lucrărilor: 717.750,00 lei fără TVA; - Cap. 1.2. Amenajarea terenului: 621,932.85 lei fără TVA; - Cap. 1.3. Amenajări pentru protecția mediului și aducerea la starea inițială: 175,333.95 lei fără TVA; - Cap. 1.4. Cheltuieli pentru relocarea/protecția utilităților: 70,888.95 lei fără TVA; - Cap.2. Cheltuieli pentru asigurarea utilităților necesare obiectivului de investiții: 321,750.00 lei fără TVA; - CAP. 4 Cheltuieli pentru investiția de bază: 115.470.830,11 lei fără TVA din care: • Cap. 4.1.Construcții și instalații: 105.627.339,31 lei fără TVA; • Cap. 4.2. Montaj utilaje, echipamente tehnologice și funcționale: 1,279,193.85 lei fără TVA; • Cap. 4.3. Utilaje, echipamente tehnologice și funcționale care necesită montaj: 4,972,581.90 lei fără TVA; • Cap. 4.4. Utilaje, echipamente tehnologice și funcționale care necesită montaj și echipamente de transport: 1,271,278.80 lei fără TVA; • Cap. 4.5. Dotări: 1,708,913.25 lei fără TVA; • Cap. 4.6. Active necorporale: 611,523.00 lei fără TVA; - Cap. 5.1. Organizare de șantier: 2.886.770,75,00 lei din care: • Cap. 5.1.1. Construcții și instalații aferente organizării de șantier: 1,732,062.45 lei fără TVA; • Cap. 5.1.2. Cheltuieli conexe organizării de șantier: 1,154,708.30 lei fără TVA; - Cap. 6.2. Probe tehnologice: 224.888,40 lei; Valoarea estimată a prezentei proceduri nu cuprinde costurile aferente cheltuielilor diverse și neprevăzute în valoare de 24.183.133,59 lei fără TVA. Valorile estimate nu includ valoarea avizelor/acordurilor/certificatelor ce vor fi obținute de către Contractant, în calitate de împuternicit al Autorității Contractante. Cheltuielile diverse și neprevăzute se vor utiliza în situațiile prevăzute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, fiind destinat acoperirii eventualelor modificări apărute pe parcursul derulării contractului, necuprinse în lucrările contractate iniţial şi preţul contractului, modificări ce pot fi incidente în perioada de valabilitate a contractului şi nu reprezintă modificări substanţiale ale acestuia şi care se plătesc Contractantului, numai dacă acestea au făcut obiectul unui act adiţional de modificare a contractului, semnat de părţi. Garanția lucrărilor execuție: 5 ani. Durata contractului: 40 luni.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau, 71356200 Technische Hilfe