625238-2026 - Wettbewerb
Schweden – Nahrungsmittel, Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse – Skafferiavtal
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Skafferiavtal
Beschreibung: Kungsbacka kommun bjuder in till att lämna anbud i upphandlingen av skafferivaror. Syftet med upphandlingen är att ingå ramavtal med leverantörer som har butik inom dagligvaruhandel i Kungsbacka kommun gällande livsmedel och hygienartiklar i konsumentförpackningar för mindre kompletterande inköp. Kommunen har behov av en eller flera leverantörer (butiker) i Kommunens olika tätorter. Många av Kommunens verksamheter har s.k "pedagogiska inköp" vilket innebär att man ska kunna promenera till butik och inhandla varor för verksamheten. Det är därför av stor vikt att ha butiker utspridda över hela kommunen.
Interne Kennung: 2026-00082
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15000000 Nahrungsmittel, Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15800000 Diverse Nahrungsmittel, 55900000 Einzelhandelsdienste
5. Los
Los: LOT-0000
625238-2026 - Competition
Sweden – Food, beverages, tobacco and related products – Skafferiavtal
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Skafferiavtal
Internal identifier: 2026-00082
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 15000000 Food, beverages, tobacco and related products
Additional classification (cpv): 15800000 Miscellaneous food products, 55900000 Retail trade services
5. Lot
Lot: LOT-0000