2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af ladestandere (Udbud 2026)
Beschreibung: Dette udbud vedrører 4 koncessionskontrakter (delaftaler) om etablering og drift af ladestandere for Frederiksberg Kommune. Ladestanderne skal kunne levere en udgangseffekt på 22 kW. I Frederiksberg Kommune er der allerede etableret ladeinfrastruktur, som sikrer en bred geografisk dækning. Behovet for yderligere ladeinfrastruktur stiger imidlertid løbende i takt med, at andelen af elbiler stiger, ligesom ladeinfrastrukturen skal udvides, for at komme i mål med de politiske målsætninger. Hovedparten af den eksisterende ladeinfrastruktur er etableret med en femårig tilladelse med hjemmel i vej-lovens §80 før AFI-loven. Efterhånden som disse udløber konkurrenceudsættes de i overensstemmelse med AFI-loven og nærværende udbud er blandt andet udtryk for dette. Delaftale 1 angår nye lokationer mens delaftale 2-4 angår eksisterende ladeøer, hvor visse ladeøer samtidig udvides i forbindelse med dette udbud. Oversigt over lokaliteterne fremgår af kontraktens bilag 1. Tilbudsgiver kan vælge at give tilbud på en, flere eller alle delaftaler. Tilbudsgiver skal, hvis der afgives tilbud på flere delaftaler, angive prioritetsrækkefølge i tilbudslisten (kontraktens bilag 3). En tilbudsgiver kan maksimalt tildeles to af de udbudte delaftaler. De operatører med hvem kommunen indgår kontrakt opnår ret og pligt til at virke som operatør af ladepunk-ter og udbyder af opladningstjenester til slutbrugere. De udbudte koncessionskontrakterne træder i kraft og har varighed som følger: • Delaftale 1: træder i kraft den 1. januar 2027 og løber indtil 31. december 2036 • Delaftale 2-4: træder i kraft den 1. januar 2028 og løber indtil 31. december 2037 Udbuddet sker i henhold til. Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/23/EU af 26. februar 2014 om tildeling af koncessionskontrakter (koncessionsdirektivet) som implementeret ved BEK nr. 1080 af 29/06/2022, og gennemføres som et offentligt udbud.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet sker i henhold til. Europa Parlamentets og Rådets direktiv 2014/23/EU af 26. februar 2014 om tildeling af koncessionskontrakter (koncessionsdirektivet) som implementeret ved BEK nr. 1080 af 29/06/2022, og gennemføres som et offentligt udbud, hvor alle økonomiske aktører, der lever op til de stillede minimumskrav, kan afgive tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 51000000 Installation (außer Software)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 51112100 Installation von Elektrizitätsverteilungseinrichtungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale nr. 1
Beschreibung: 46 udtag, nye lokationer
Zusätzliche Art des Auftrags: Bauleistungen
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale nr. 2
Beschreibung: 34 udtag, eksisterende ladeøer. Der er fire ladeøer, der skal udvides med to udtag hver.
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale nr. 3
Beschreibung: 34 udtag, eksisterende ladeøer. Der er tre ladeøer, der skal udvides med to udtag hver.
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale nr. 4
Beschreibung: 34 udtag, eksisterende ladeøer. Der er to ladeøer, der skal udvides med to udtag hver.