625562-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Bau von Gefängnissen – Transformare spatii existente in spatii detentie si crearea de spatii conexe sectia exterioara Buzias-Penitenciar Timisoara
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Transformare spatii existente in spatii detentie si crearea de spatii conexe sectia exterioara Buzias-Penitenciar Timisoara
Beschreibung: Autoritatea Contractantă dorește achiziționarea lucrărilor de execuție pentru obiectivul mixt de investiții „Transformare spații existente în spații detenție și crearea de spații conexe- secția exterioară Buziaș -Penitenciar Timișoara“, pentru atingerea standardelor specifice pentru penitenciare prin sporirea capacităţii de cazare, proiect „Memorandumul cu tema Decizie privind oportunitatea finanțării infrastructurii fizice a sistemului penitenciar român”, finanțat din fonduri de la bugetul de stat. Realizarea obiectivului mixt de investiții presupune crearea a 276 de locuri noi de detenție conform standardelor specifice pentru penitenciare și punerea în aplicare a Calendarului de măsuri aprobat de Guvernul României.Valoarea estimată a contractului de execuție lucrări a fost făcută pe baza Devizului general aprobat în ședința CTE, prin intermediul avizului nr. 11 din data de 15.03.2023. Solicitarile de clarificari la documentatia de atribuire se vor depune de catre potentialii ofertanti cel mai tarziu cu 20 zile inainte de expirarea termenului de depunere al ofertelor.Astfel, in conformitate cu art.161 din Legea 98/2016, autoritatea contractanta va raspunde solicitarilor de clarificari cel mai tarziu in a 11-a zi inainte de expirarea termenului de depunere al ofertelor. Autoritatea contractanta a stabilit valoarea estimata a contractului de executie lucrari respectand prevederile art. 16 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice. Estimarea are la baza atat informatiile regasite in proiectul tehnic si toate documentele anexe intocmite de catre proiectantul ASOCIEREA SC KONKRET STUDIO si SC IDEAL CONCEPT SRL cat si in caietul de sarcini intocmit de solicitant. La baza devizului întocmit de proiectantul lucrării se află listele cu cantitățile de lucrări care conțin toate elementele necesare cuantificării valorice a acestora, devize întocmite în baza ofertelor existente pe piață. Valorea aferentă capitolului 5.3 din cadrul devizului general ( Cheltuieli diverse și neprevăzute), nu a fost luată în calcul la stabilirea valorii estimate a prezentei proceduri.
Interne Kennung: 4269126_2023_PAAPD1433449
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45216113 Bau von Gefängnissen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Se dorește achiziționarea lucrărilor de execuție pentru obiectivul mixt de investiții „Transformare spații existente în spații detenție și crearea de spații conexe secția exterioară Buziaș -Penitenciar Timișoara“, pentru atingerea standardelor specifice pentru penitenciare prin sporirea capacităţii de cazare, „Memorandumul aprobat de către Guvernul României, în ședința din data de 17 ianuarie 2018, cu tema Aprobarea Calendarului de măsuri 2018-2024 pentru soluționarea supraaglomerării carcerale și a condițiilor de detenție, în executarea hotărârii-pilot Rezmives și alții împotriva României, pronunțată de Curtea Europeană a Drepturilor Omului la 25 aprilie 2017, finanțat din fonduri de la bugetul de stat,Prin realizarea acestui obiectiv mixt de investiție , se asigură: realizarea a 276 locuri de detenție conform standardelor specifice pentru penitenciare;Punerea în aplicare a Calendarui de măsuri aprobat de Guvernul României.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45232460 Sanitäre Anlagen, 45300000 Bauinstallationsarbeiten