625662-2026 - Ergebnis
Rumänien – Risiko- und Gefahrenabschätzung im Bau – Servicii de identificare, inventariere și evaluare vizuală rapidă a clădirilor situate în Municipiul București
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de identificare, inventariere și evaluare vizuală rapidă a clădirilor situate în Municipiul București
Beschreibung: Obiectivul general al prezentului acord-cadru îl constituie ierarhizarea clădirilor prin evaluarea vulnerabilității la seism în vederea stabilirii priorității investițiilor pentru punerea în siguranță a clădirilor față de acțiunea seismică, fixarea acestora pe harta interactivă prin coordonatele GPS și prezentarea de informații specifice clădirii prin atribuirea unui cod QR. Obiectivul specific constă în întocmirea FEVR și elaborarea Listei cu ierarhizarea imobilelor pe baza FEVR care va contribui la prioritizarea expertizării clădirilor, încadrarea lor într-o clasă de risc seismic conform legislației în vigoare, și stabilirea măsurilor de intervenție în vederea consolidării imobilelor prin care se va asigura creșterea gradului de asigurare la seism, atingând un nivel satisfăcător, iar rezistența și stabilitatea clădirii vor ajunge la limite normale pentru imobilele cu destinația de locuințe multietajate. Serviciile solicitate vor respecta prevederile Legii nr. 212/2022 privind unele măsuri pentru reducerea riscului seismic al clădirilor cu modificările și completările ulterioare și Normele Metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 212/2022 aprobate prin Ordinul M.D.L.P.A. nr. 2853/2022 și reglementării tehnice Metodologie de evaluare vizuală rapidă a clădirilor, Indicativ RTC 10 - 2022", cu modificările și completările ulterioare. Serviciile solicitate și activitățile în cadrul prezentului acord-cadru sunt următoarele: - Identificare - Inventariere - Atribuire Coordonate GPS - Atribuire Cod QR - Întocmirea Listă inventariere clădiri; - Tipărirea machetei puse la dispoziție de către AMCCRS - Anexa 2 și afișarea acesteia la intrarea imobilelor ce vor intra în Evaluare Vizuală Rapidă - Evaluare vizuală rapidă - Întocmire Fișă de evaluare vizuală rapidă (FEVR) - Introducere în platforma MDLPA - Întocmire Listă ierarhizare pe baza FEVR Toate activitățile trebuie realizate cu respectarea legislației și a reglementărilor tehnice în vigoare, aplicabile specificului serviciilor solicitate. Prestarea serviciilor care fac obiectul contractelor de achiziție publică se va realiza în conformitate cu cerințele prevăzute în caietul de sarcini pus la dispoziție prezentei proceduri. Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 18. Termenul limită la care autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare este a 11-a zi anterior datei limită de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 37047959/2025/1SS
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71313410 Risiko- und Gefahrenabschätzung im Bau
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Fise de Evaluare Vizuala Rapida: Cantitate maximală, minimală pe Acord – cadru: - Cantitate maximală - 1 pachet x 20.000 clădiri; - Cantitate minimală - 1 pachet x 1 clădire. Cantitate maximală, minimală pe Contract subsecvent: - Cantitate minimală - 1 pachet x 1 clădire; - Cantitate maximala – 1 pachet x 1500 clădiri.
Interne Kennung: 1