625851-2026 - Ergebnis
Schweden – Baureifmachung – CENTRALKÖK OCH BEREDSKAPSFUNKTION TORSBY IDROTTEN 1
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: CENTRALKÖK OCH BEREDSKAPSFUNKTION TORSBY IDROTTEN 1
Beschreibung: Rubricerat projekt avser projektering och produktion i samverkan med B. Samverkansformen ställer höga krav på parterna och både TE och B förväntas bidra med kompetens och engagemang för att projektmålen ska uppnås. Övergripande projektmål Att på ett rationellt, kostnadseffektivt och störningsminimerande sätt uppföra ett nytt centralkök i direkt anslutning till Stjerneskolan och i samband med detta arbete anordna ett robust och flexibelt mediaförsörjningssystem (el, värme, vatten, kyla) med möjlighet till ö-drift av centralköket och Stjernehallen, där den senare ska kunna fungera som trygghetspunkt för medborgare i händelse av samhällsstörning. Centralköket ska dimensioneras för en produktionskapacitet om 3 000 portioner per dag med möjlighet att paketera och snabbkyla en fjärdedel för vidare distribution som kylvara. Befintligt serveringskök för Stjerneskolan ska byggas om och anslutas till det nya centralköket och den omgivande utemiljön ska anpassas för det nya centralkökets in- och utflöden.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45100000 Baureifmachung
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116730:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45400000 Baufertigstellung, 45420000 Bautischlerei-Einbauarbeiten, 45430000 Bodenbelags- und Wandverkleidungsarbeiten, 45440000 Anstrich- und Verglasungsarbeiten, 45450000 Sonstige Baufertigstellungsarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45320000 Abdichtungs- und Dämmarbeiten, 45330000 Installateurarbeiten, 45350000 Maschinentechnische Installationen