625863-2026 - Ergebnis
Rumänien, Bulgarien – Umweltüberwachung im Bau – Servicii de monitorizare a impactului asupra mediului al lucrarilor de imbunatatire a conditiilor de navigatie pe sectorul comun romano-bulgar al Dunarii
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de monitorizare a impactului asupra mediului al lucrarilor de imbunatatire a conditiilor de navigatie pe sectorul comun romano-bulgar al Dunarii
Beschreibung: Obiectul procedurii îl constituie prestarea de «Servicii de monitorizare a impactului asupra mediului al lucrarilor de imbunatatire a conditiilor de navigatie pe sectorul comun romano-bulgar al Dunarii», in cadrul proiectului FAST Danube 2, in conformitate cu cerintele din caietul de sarcini – Sectiunea II a documentatiei de atribuire. CLAUZĂ SUSPENSIVĂ: "Procedura de atribuire a contractului de achiziție sectorială este inițiată sub incidența prezentei clauze suspensive, în sensul că încheierea contractului de achiziție sectoriala este condiționată de obtinerea/aprobarea indicatorilor tehnico-economici necesari proiectului FAST Danube 2, semnarea contractului fiind posibila doar in situatia in care se respecta dispozițiile referitoare la aprobarea indicatorilor tehnico-economici care intră sub incidența legislației privind finanțele publice si a HG nr. 907/2016. Perioada maxima pentru care operează clauza suspensiva este de 6 luni de la data publicarii Anuntului de participare in SEAP, astfel încât, in cazul in care condiția aprobării indicatorilor tehnico-economici nu este îndeplinita, procedura de atribuire este anulata. După împlinirea acestui termen, entitatea contractanta își rezervă dreptul de a anula procedura de atribuire, în baza art. 225 alin. (1) lit. c) teza a doua din Legea nr. 99/2016, în condițiile în care până la acea dată nu au fost aprobați indicatorii tehnico-economici, decizia entității contractante de a anula procedura de atribuire ca urmare a imposibilității încheierii contractului urmând a fi luată după analizarea circumstanțelor concrete de la momentul împlinirii termenului estimat pentru încheierea contractului. Având în vedere dispozițiile Legii 99/2016 privind achizițiile publice sectoriale și H.G. nr. 394/2016, cu modificările și completările ulterioare, Entitatea Contractantă precizează că va încheia contractul cu ofertantul declarat câștigător numai în măsura în care vor fi aprobati indicatorii tehnico-economici. Ofertanții din cadrul acestei proceduri înțeleg că Entitatea Contractantă nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă Entitatea Contractantă a fost notificată asupra existenței unui asemenea prejudiciu. Ofertanții din cadrul acestei proceduri acceptă utilizarea condițiilor speciale de mai sus/clauzei suspensive, asumându-și întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația descrisă. In acest sens, prin participarea la prezenta procedura, ofertantii isi insusesc si sunt de acord cu prevederile clauzei suspensive, in totalitatea lor." Termenul limita pana la care se primesc de la potentialii ofertanti solicitari de clarificari la documentatia de atribuire 20 zile inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare in a 12-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.In conformitate cu art. 29 alin. 3 din Anexa la HG nr. 394/2016, Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul mentionat anterior. Valoarea cheltuielilor diverse si neprevazute nu este inclusa in valoarea estimata a serviciilor, fiind de 535.000 euro fara TVA (aprox. 5% din suma alocata pentru serviciile de monitorizare), asa cum este mentionat in Devizul General la cap. 5.1. Cheltuielile diverse şi neprevăzute vor fi folosite în conformitate cu legislaţia în domeniul achiziţiilor sectoriale ce face referire la modificările contractuale apărute în timpul executarii contractului. Valoarea estimata a contractului este precizata la sectiunea II.1.5 iar descrierea valorii estimate (interval minim si maxim) este facuta la sectiunea II.2.11.
Interne Kennung: 1644670_2025_PAAPD1559079
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71313450 Umweltüberwachung im Bau
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectul contractului ce rezultă din aceasta procedură este prestarea de «Servicii de monitorizare a impactului asupra mediului al lucrarilor de imbunatatire a conditiilor de navigatie pe sectorul comun romano-bulgar al Dunarii», in cadrul proiectului FAST Danube 2, constand in:  Activitatea 1: Managementul contractului  Activitatea 2: Monitorizarea factorilor de mediu (fara biodiversitate), potential afectati de lucrarile de imbunatatire a conditiilor de navigatie;  Activitatea 3: Monitorizarea biodiversitatii, potential afectata de lucrarile de imbunatatire a conditiilor de navigatie;  Activitatea 4: Monitorizarea alunecărilor de teren și a eroziunilor de mal, de pe malul drept al Dunării, în conformitate cu cerințele din Caietul de sarcini din Sectiunea II a documentatiei de atribuire si cu respectarea cerintelor incluse in Acordul de mediu nr. 6/03.07.2024 emis in Romania si Decizia de evaluare a impactului asupra mediului nr. 2-2/2024 emisa in Republica Bulgaria. Achizitia este comuna si înglobează o parte din sarcinile proiectulului FAST Danube 2, implementat în cadrul Programului CEF 2 (Connecting Europe Facility 2), în care Administrația Fluvială a Dunării de Jos Galați are calitatea de Lider și Executive Agency "Exploration and Maintenance of the Danube River" (Bulgaria) are calitatea de autoritate contractanta participanta.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71354400 Hydrografische Dienste
Optionen:
Beschreibung der Optionen: La sectiunea II.1.5 s-a mentionat: Valoarea estimată: intre 12.500.000 euro fara TVA si 13.688.000 euro fara TVA. In conformitate cu prevederile art. 117 alin. (1) lit. f) din Legea nr. 99/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, ulterior atribuirii contractului de achiziţie publică de servicii, Entitatea Contractanta are dreptul de a opta pentru achizitionarea de noi servicii similare cu cele prevăzute în contractul atribuit iniţial şi sunt conforme cu cerinţele prevăzute în documentele prezentei achiziţii de la ofertantul a carui oferta va fi declarata castigatoare in cadrul prezentei proceduri de achizitie publica, pentru 12 luni, in cuantum de maxim 1.188.000 EURO fara TVA. Valoarea minima a intervalului din Fisa de date a achizitiei de la sectiunea II.1.5, respectiv de 12.500.000 euro fara TVA, reprezinta valoarea estimata a achizitiei pentru prestarea serviciilor pe o durata de 108 luni care include „Rezerve de implementare” cu o valoare de 1.800.000 euro fara TVA. Ofertele se vor evalua la valoarea minima a intervalului de 12.500.000 euro fara TVA care are inclusa valoarea „Rezerve de implementare” de 1.800.000 euro fara TVA. Rezervele de implementare ale contractului se refera la cheltuielile pentru constituirea rezervei de implementare pentru ajustarea de pret prevazuta in Devizul General al proiectului. Valoarea maxima a intervalului, respectiv de 13.688.000 euro fara TVA, reprezinta valoarea estimata pe durata de 120 luni ce contine atat valoarea estimata a achizitiei de 10.700.000 euro fara TVA, cu o durata de 108 luni, cat si valoarea posibilelor servicii noi similare ce se pot achizitiona ulterior cu o valoare de 1.188.000 euro fara TVA (pentru 12 luni). Totodata, valoarea maxima a intervalului are inclusa si „Rezerve de implementare” cu o valoare de 1.800.000 euro fara TVA. Prelungirea contractului cu 12 luni, este o parte opțională a achiziției și poate fi contractată în orice moment în timpul derulării contractului iar valoarea maxima este de 1.188.000 EURO fara TVA. În cazul în care această opțiune va fi contractată, se vor aplica prevederile art. 117 alin. (1) lit. f) din Legea nr. 99/2016, numărul de luni pentru prelungire va fi comunicat în timp util si se va organiza o procedura de Negociere fara publicarea prealabila a unui anunt de participare. Suplimentarea serviciilor este conditionata de prelungirea contractului de proiectare si executie a lucrarilor.