625904-2026 - Vorankündigung – Direktvergabe
Finnland – Autoklaven – Coxa Oy:n autoklaavin täydennyshankinta
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Coxa Oy:n autoklaavin täydennyshankinta
Beschreibung: Hankinnan kohteena on autoklaavi Coxa Oy:n käyttöön. Getinge Finland Oy:n tarjoama 9-korinen autoklaavi GSS 67H131E on kapasiteetiltaan optimaalinen ja se soveltuu muodoltaan ja fyysisiltä mitoiltaan nykyiseen hyvin ahtaaseen välinehuoltotilaan sekä mahdollistaa nykyisen huoltokäytävän hyödyntämisen ilman rakenteellisia muutoksia. Välinehuollossa on ennestään käytössä vastaava Getingen autoklaavi, jonka kanssa uusi laite on yhteensopiva. Uusi autoklaavi mahdollistaa nykyisten lastausvaunujen ja -telineiden käytön ilman muutoksia ennestään käytössä olevan Getingen autoklaavin kanssa sekä yhdenmukaistaa välinehuoltoprosessia. Eri valmistajan autoklaavin hankinta edellyttäisi välinehuoltotilojen rakenteellisia muutoksia sekä uusien vaunujen ja telineiden hankintaa. Tästä aiheutuisi merkittäviä lisäkustannuksia, käyttökatkoja sekä riski välinehuoltotoiminnan häiriintymiselle. Näin ollen autoklaavin hankinta toiselta valmistajalta ei ole teknisten yhteensopivuusvaatimusten ja kokonaiskustannusten näkökulmasta tarkoituksenmukaista.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33191110 Autoklaven
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-056687-LOT-0001