626019-2026 - Ergebnis
Schweden – Schädlingsbekämpfung – Ramavtal skadedjursanering Västvatten
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ramavtal skadedjursanering Västvatten
Beschreibung: Västvatten AB genomför en upphandling av skadedjursinspektion och sanering av skadedjur inom hela beställarens arbetsområde och inbjuder härmed till att lämna anbud enligt detta upphandlingsdokument. Västvatten AB är ett ungt och piggt bolag som ser till att det gemensamma vattnet och avloppet funkar på bästa sätt i Färgelanda, Munkedal, Sotenäs och Uddevalla. Ett av samhällets allra viktigaste uppdrag, om du frågar oss. Varje kommun har varsitt helägt anläggningsbolag, som i sin tur äger en del i Västvatten. Tillgång till vatten av god kvalitet är en förutsättning för en bra livskvalitet. Genom att leverera dricksvatten av hög kvalitet och genom att rena avloppsvatten skyddar vi våra vatten från föroreningar och övergödning. Varje kommun ansvarar för att planera för sina medborgares behov av vatten och avlopp. De skall även säkerställa en långsiktigt hållbar vatten- och avloppsförsörjning som bidrar till bra miljö och god ekologisk status i våra vattendrag, sjöar och hav. Upphandlingens syfte är att få till stånd ett ramavtal med en leverantör som kan tillgodose den upphandlande enhetens löpande behov av skadedjursinspektion och sanering av skadedjur. Upphandlingen omfattar skadedjurskontroll, förebyggande arbete med inspektioner samt utplacering av mekaniska/elektroniska fällor, ljusfällor, betesfällor mm , i VA-ledningsnät under mark, i och omkring byggnader och på deras fastigheter ﴾mark﴿ samt i tillkommande byggnader under avtalstiden. Detaljerad beskrivning och omfattning framgår av upphandlingsunderlaget.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90922000 Schädlingsbekämpfung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Skadedjurssanering
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128587:Lot:1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: 2+1+1
Los: LOT-0002
Titel: Avloppssanering
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128587:Lot:2