2. Verfahren
Verfahren
Titel: Dynamisk Indkøbssystem - Beskæftigelsestilbud
Beschreibung: Holbæk Kommune gennemfører udbud, og opretter hermed et dynamisk indkøbssystem (DIS) på ”Beskæftigelsestilbud” til borgere i Holbæk Kommune. Ordregiver ser frem til et forenklet og fleksibelt system, der gør at man hurtigt kan tilpasse indsatser til det aktuelle behov. Desuden kan både mindre og større leverandører komme i betragtning, idet ikke kun større opgaver bliver udbudt, men også væsentligt mindre opgaver, helt ned til få eller én borgers indsats. Holbæk Kommune prioriterer en tilbudsvifte inden for beskæftigelsesrettede tilbud, der afspejler den diversitet i udfordringer og behov som borgere i beskæftigelsesindsatsen har. Holbæk Kommune tilpasser løbende den relevante tilbudsvifte i beskæftigelsesindsatsen ud fra borgernes og arbejdsmarkedets aktuelle udfordringer og behov. De beskæftigelsesrettede tilbud har til overordnet formål at styrke borgerens progression mod job eller uddannelse eller anden relevant aktivitet. Generelt vil de konkrete indkøb falde inden for en af tre hovedkategorier: 1. Virksomhedsrettede tilbud, hvor målet er at borger kommer i beskæftigelse, uddannelse, virksomhedspraktik eller løntilskud 2. Beskæftigelsesrettede tilbud med fokus på fysisk sundhed, med henblik på progression mod virksomhedsrettede aktiviteter. 3. Beskæftigelsesrettede tilbud med fokus på psykisk og social sundhed, med henblik på progression mod virksomhedsrettede aktiviteter. Tilbuddene kan være målrettet individuelle borgere eller grupper af borgere. Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud efter light-regimet, hvilket betyder, at enhver kan ansøge om optagelse. Der er objektive kriterier for optagelse, og ingen begrænsning i antallet af ansøgere der kan optages i systemet. Selvom metoden for etablering er et begrænset udbud, fungerer et dynamisk indkøbssystem ved at alle egnede leverandører løbende kan optages, og efterfølgende kan vælge at byde ind på konkrete indkøb. Over de 10 år estimeres en samlet volumen på 350 mio. dkk, og en maksimal volumen over de 10 år på 500 mio. dkk. Volumen vil dog være afhængig af udviklingen af antal ledige, samt fremtidig lovgivning på området.
Interne Kennung: Holbæk Kommune
Verfahrensart: Sonstiges einstufiges Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Fase 1: Ansøgning om optagelse i det dynamiske indkøbssystem Fase 2: Gennemførsel af konkrete indkøb i det dynamiske indkøbssystem, hvor alle optagne deltagere opfordres til at afgive tilbud på konkrete indkøb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85310000 Dienstleistungen des Sozialwesens
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85312000 Dienstleistungen der Sozialfürsorge, ohne Unterbringung, 85312300 Orientierungs- und Beratungsdienste, 85312500 Rehabilitation, 85312510 Berufliche Wiedereingliederung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Holbæk Kommune forbeholder sig retten til at forlænge systemets varighed via en bekendtgørelse herom jf. udbudslovens §107