2. Verfahren
Verfahren
Titel: Odnowienie i uzupełnienie licencji oraz serwisów dla UP VOIP/VTC
Beschreibung: Odnowienie i uzupełnienie licencji oraz serwisów dla UP VOIP/VTC
Interne Kennung: 2814.44.2026.MP
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Na wstępie wskazać należy, że ustawodawca nie zdefiniował ani też nie zawarł żadnych wytycznych, jak należy rozumieć użyty w przepisie art. 411 ust. 13 ustawy Pzp zwrot „pilna potrzeba udzielenia zamówienia”. Pilna potrzeba co do zasady podyktowana jest koniecznością uniknięcia dotkliwych negatywnych konsekwencji zagrażających takim interesom jak zdrowie i życie, bezpieczeństwo publiczne czy środowisko. Zgodnie z treścią wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 27 stycznia 2011 r. KIO 88/11 „przez pilną potrzebę udzielenia zamówienia należy rozumieć konieczność ochrony jakiegoś interesu, którego naruszenie zagrożone jest wystąpieniem nieprzewidywalnych okoliczności, a który to interes może doznać uszczerbku w przypadku zbyt długiego oczekiwania na udzielenie zamówienia publicznego. Do takich interesów zalicza się ochronę zdrowia i życia, bezpieczeństwo, zapobieganie szkodzie w majątku i ochronę środowiska”. Dalej wskazać należy, że niezwłoczność udzielenia zamówienia publicznego zasadniczo skorelowana jest z konsekwencjami jakie wynikłyby z udzielenia zamówienia w terminach podstawowych. Chodzi tu o ochronę jakiegoś interesu, który może doznać uszczerbku wskutek zbyt późnego udzielenia zamówienia, np. mogłoby to prowadzić do powstania nieodwracalnych, ujemnych skutków dla zamawiającego lub też ze względu na pilną konieczność ochrony określonych i istotnych interesów publicznych. Konieczność pozyskania licencji będących przedmiotem zamówienia, jako pilnej potrzeby operacyjnej wynika z wytycznych dla Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, które jako Instytucja Ekspercka odpowiada za ciągłość działania usługi VoIP/VTC. Rozwój Sił Zbrojnych, w tym rozbudowa Systemu Obrony Powietrznej o nowe strategiczne dla bezpieczeństwa państwa systemy obrony przeciwlotniczej wymuszają pilne doposażenie tych jednostek w niezawodne i bezpieczne systemy łączności, oraz urządzenia końcowe których rejestracja i funkcjonowanie w systemie uzależnione jest od dostępności licencji będących przedmiotem procedowanej umowy. Aktualne subskrypcje licencji pozyskane w ramach umów 266/Z/2023, 267/Z/2023 i 268/Z/2023 wygasają w dniu 23.11.2026 r. Po wygaśnięciu subskrypcji serwery zabezpieczające usługę przestaną obsługiwać rejestracje nowych urządzeń i użytkowników, a zarejestrowane urządzenia będą obsługiwane jeszcze przez 60 dni. Zmniejszenie funkcjonalności wpłynie na funkcjonowanie Infolinii i systemów wideokonferencyjnych. Usługa VoIP/VTC jest kluczową usługą dla wymiany informacji niejawnych w SZ MON, ale zapewnia też wymianę informacji RCB z KPRM i podległymi ministerstwami. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania wniosków w niniejszym postępowaniu, tj. zastosowania art. 411 ust. 7 ustawy Pzp wynika z konieczności zachowania ciągłości procesów dowodzenia, alarmowania i powiadamiania. Jednocześnie, należy podkreślić iż rozstrzygnięcie ww. postępowania i zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego z zachowaniem standardowych terminów składania wniosków (w wymiarze 40 dni) może doprowadzić do zwiększenia ryzyka pozbawienia dostępu do PSI VoIP/VTC dla strategicznych jednostek wojskowych w tym funkcjonujących w Systemie Obrony Powietrznej i Zapasowego Systemu Kierowania Obronnością Państwa. Powyższy brak systemu łączności może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia żołnierzy działających na rzecz bezpieczeństwa naszego państwa. W świetle powyższego przepisu komisja przetargowa rekomenduje zastosowanie art. 411 ust. 7 i 13 ustawy Pzp w przedmiotowym postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu ograniczonego w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa na Odnowienie i uzupełnienie licencji oraz serwisów dla UP VOIP/VTC.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Usługa wsparcia technicznego na oprogramowanie dla systemu bilingowego „KOBI”.
Beschreibung: Usługa wsparcia technicznego na oprogramowanie dla systemu bilingowego „KOBI”.
Interne Kennung: Część2
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Zgodnie z dokumentami zamówienia
Los: LOT-0002
Titel: Pakiety subskrypcji licencji na użytkowanie oprogramowania wraz z serwisem dla UP VoIP/VTC
Beschreibung: Pakiety subskrypcji licencji na użytkowanie oprogramowania wraz z serwisem dla UP VoIP/VTC
Interne Kennung: Część1
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 2814.44.2026.MP
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: yes
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 48000000 Software package and information systems
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: Część2
Options:
Description of the options: Zgodnie z dokumentami zamówienia
Lot: LOT-0002
Internal identifier: Część1