2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kontrakt om anskaffelse og etablering af et kasselagersystem, samt efterfølgende support, servicevedligehold og reparation heraf
Beschreibung: Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) har udbudt en kontrakt vedrørende anskaffelse og etablering af kasselagersystem (kasselager og operativsystem), anskaffelse af relevante kasser til brug i kasselageret, montering og opsætning af kasselagersystemet og idriftsættelse heraf, uddannelse af operatører samt efterfølgende support, servicevedligehold og reparation heraf i 15 år med mulighed for forlængelse på yderligere 5 år. Kontrakten skal sikre, at materiel kan opbevares forsvarligt på Forsvarets hoveddepot i Skrydstrup (Materiel Hoveddepot Skrydstrup), idet der er en forventning om, at der i fremtiden vil komme øget materieltilgang i Forsvaret, som skal opbevares og håndteres. Kontrakten er blevet indgået af FMI.
Interne Kennung: 4022529
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Det bemærkes, at tilbudsgiver kan basere sig på andre enheders formåen (f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør), uanset den juridiske karakter af relationen mellem tilbudsgiveren og de(n) enhed/enheder, som tilbudsgiveren baserer sig på. I så fald skal tilbudsgiver sikre sig, at et ESPD fra de(n) enhed(er), som tilbudsgiver baserer sig på, fremsendes sammen med tilbudsgivers eget ESPD. Denne/disse enhed(er)s ESPD skal indeholde tilsvarende oplysninger. En tilbudsgiver må kun afgive ét tilbud Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148, som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i udbudslovens §§ 135 og 136 nævnte obligatoriske udelukkelsesgrunde, eller udelukkelsesgrundene anført i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 og at tilbudsgiver opfylder de fastsatte krav til egnethed. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver ansøgningen, underskrive deres ESPD-dokument. Eventuelle støttende enheder skal også underskrive ESPD’et. Såfremt en tilbudsgiver baserer sig på andre enheders kapacitet, skal denne på opfordring afgive støtteerklæringer eller anden dokumentation, der godtgør, at denne kan disponere over den nødvendige økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet, og at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for tilbudsgiver. I mangel af en sådan dokumentation kan FMI ikke tage sådan(ne) enheds/enheders økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet i betragtning. FMI har udarbejdet en skabelon (tilgængelig i det elektroniskeudbudssystem), der kan anvendes som erklæring for denne juridiske forpligtelse.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 63121100 Lagerung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Køber har mulighed for at anskaffe ét yderligere kasselager efter kontraktens indgåelse på én af følgende lokationer på tilsvarende vilkår som hovedanskaffelsen: Korsør, Pandrup, Skrydstrup.