626211-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Musikinstrumente, Sportgeräte, Spiele, Spielwaren, Handwerks- und Kunstbedarf sowie Zubehör – Udbud af tre rammeaftaler vedrørende indkøb af træningsudstyr
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af tre rammeaftaler vedrørende indkøb af træningsudstyr
BeschreibungTeam Danmarks organisation består af en administrerende direktør, en sportsdirektør og ca. 50 medarbejdere, som arbejder inden for syv sportsfaglige områder: Sportsligt samarbejde, karriere- og talentudvikling, sportsmedicin, sportsfysiologi, analyse, ernæring og psykologi. Team Danmarks vision er at skabe de bedst mulige vilkår og rammer for dansk eliteidræt og for de enkelte atleter. At udvikle eliteidræt i verdensklasse handler således for Team Danmark om at sikre en rød tråd gennem atletens rejse – fra klubben, hvor det hele starter, hele vejen til toppen af medaljeskamlen og videre til livet efter sportskarrieren. Det handler både om mennesker og medaljer. For at kunne udleve denne vision er det afgørende, at Team Danmarks atleter og trænere har adgang til træningsudstyr af høj kvalitet, der understøtter optimal træning, restitution og præstation på højeste internationale niveau. Team Danmark ønsker således med dette udbud at indkøbe træningsudstyr, som netop skal bidrage til at sikre de danske eliteatleter de bedst mulige fysiske rammer og vilkår for at udvikle og udleve deres fulde potentiale inden for et samlet budget på 8 mio. kr. ekskl. moms. På denne baggrund udbyder Team Danmark følgende tre ikke eksklusive delkontrakter, der alle udbydes som rammeaftaler for en 4-årig periode, men hvor den leverandør, der tildeles den enkelte delkontrakt, er garanteret et engangsindkøb, der foretages af Team Danmark umiddelbart efter indgåelsen af den relevante delkontrakt, og hvor det træningsudstyr, der omfattes af engangsindkøbet, skal leveres til Team Danmark senest i løbet af april 2027: (i) Delkontrakt A, der vedrører et engangsindkøb af cardioudstyr samt løbende indkøb af cardioudstyr med et maksimumbeløb på i alt 2,5 mio. kr. ekskl. moms (ii) Delkontrakt B, der vedrører et engangsindkøb af træningsmaskiner samt løbende indkøb af træningsmaskiner med et maksimumbeløb på i alt 2,5 mio. kr. ekskl. moms (iii) Delkontrakt C, der vedrører et engangsindkøb af stænger og frivægte samt løbende indkøb af stænger og frivægter med et maksimumbeløb på i alt 3 mio. kr. ekskl. moms. Det engangsindkøb, som Team Danmark forpligter sig til at foretage umiddelbart efter indgåelsen af den relevante delkontrakt, er nærmere defineret i tilbudslisten. Udover engangsindkøbet har Team Danmark ikke aftagepligt på hverken delkontrakt A, delkontrakt B eller delkontrakt C. Det forventet indkøbsbehov over de næste fire år er indsat i tilbudslisten til brug for evalueringen. Dette forventede indkøbsbehov er alene vejledende og baseret på Team Danmarks skøn over det forventede indkøb og er således ikke bindende for Team Danmark. Dette betyder, at de(n) leverandør, der tildeles delkontrakt A og/eller delkontrakt B eller delkontrakt C, ikke kan gøre krav gældende mod Team Danmark, hvis Team Danmarks indkøbsbehov viser sig at være mindre end det, der er anført i tilbudslisten. Ligeledes skal leverandøren på hver delaftale kunne levere større mængder, end hvad der fremgår af det estimerede indkøb, idet der i alle tre delkontrakter er en bestemmelse om, at Team Danmark er berettiget til at forhøje delkontrakternes ramme med 50 % indtil seks måneder før delkontrakternes indkøbsperiodes udløb Opdelingen i tre delkontrakter er begrundet i, at markedet for henholdsvis cardio-udstyr (delkontrakt A), træningsmaskiner (delkontrakt B) samt stænger og frivægte (delkontrakt C) i vidt omfang består af forskellige og til dels specialiserede leverandører, hvorfor en opdeling giver flere virksomheder, herunder mindre og mere specialiserede leverandører, mulighed for at afgive tilbud på den eller de delkontrakter, der matcher deres forretningsområde. Opdelingen understøtter dermed konkurrencen om den enkelte delkontrakt og øger sandsynligheden for, at Team Danmark modtager konkurrencedygtige tilbud på samtlige tre produktkategorier. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på alle delkontrakter. En tilbudsgiver kan tildeles delkontrakt A og delkontrakt B, men kan ikke samtidig tildeles delkontrakt C. Den tilbudsgiver, der tildeles delkontrakt C, kan således alene tildeles denne delkontrakt. Dette betyder, at tilbudsgiver, hvis tilbudsgiver tildeles delkontrakt C, ikke kan tildeles delkontrakt A og/eller delkontrakt B. Tildeles tilbudsgiver delkontrakt A, kan tilbudsgiver godt blive tildelt delkontrakt B. Tilsvarende kan tilbudsgiver godt blive tildelt delkontrakt B, hvis tilbudsgiver tildeles delkontrakt A. Delkontrakterne forventes at træde i kraft ved kontraktunderskrivelse og løber herefter i 48 måneder. De krav, der stilles til det træningsudstyr, der er omfattet af henholdsvis delkontrakt A, delkontrakt B og delkontrakt C, er nærmere beskrevet i kravsspecifikationen, der er vedlagt som en del af udbudsmaterialet. Tilbudsgiver skal stille en række vareprøver til rådighed for Team Danmark. De vareprøver, som tilbudsgiver skal stille til rådighed for Team Danmark, er markeret med grøn i tilbudslisten, der indgår som en del af det samlede udbudsmateriale. Udbuddet gennemføres elektronisk ved brug af udbudsportalen www.udbuddet.dk. Tilbudsgiver skal derfor oprettes som licenshaver hos www.udbuddet.dk. Oprettelse kan ske uden omkostning. Spørgsmål vedrørende www.udbuddet.dk skal stilles direkte til www.udbuddet.dk via support-funktionen, der kan træffes via telefon +45 7022 7007 Der ydes ikke vederlag for tilbudsgivernes deltagelse i udbudsprocessen. Hvis der nogetsteds i kravsspecifikationen eller udbudsmaterialet i øvrigt er henvist til standarder, skal enhver henvisning forstås som en henvisning til den nævnte standard eller tilsvarende. Opfylder tilbudsgiver ikke den nævnte standard, men tilsvarende, skal tilbudsgiver i tilbuddet dokumentere, at den tilbudte løsning på de relevante parametre er tilsvarende. I det tilfælde tilbudsgiverne fremsætter ønske om det, afholder Ordregiver gerne et infomøde forud for tilbudsfristen. Tilbudsgiverne opfordres i så fald til at tilkendegive ønsket herom på udbudsportalen.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til udbudslovens §§ 56-57. Udbudsformen betyder, at processen – i hovedtræk – indeholder følgende aktiviteter: 1. Alle virksomheder kan på baggrund af udbudsbekendtgørelsen afgive tilbud. 2. Team Danmark vurderer indledningsvist, om tilbuddene er afgivet af tilbudsgivere, som opfylder egnethedskravene. 3. Derefter evaluerer Team Danmark tilbuddene fra de tilbudsgivere, som er egnede. 4. Team Danmark tildeler delkontrakterne til de tilbudsgivere, som har afgivet det tilbud med den bedste pris, jf. udbudslovens § 162, stk. 1, 1. pkt., for henholdsvis delkontrakt A, delkontrakt B og delkontrakt C Team Danmark er ansvarlig for, at de generelle principper om ligebehandling, gennemsigtighed og proportionalitet samt forbuddet mod forskelsbehandling respekteres i alle faser af udbuddet.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 37000000 Musikinstrumente, Sportgeräte, Spiele, Spielwaren, Handwerks- und Kunstbedarf sowie Zubehör
Zusätzliche Einstufung (cpv): 37400000 Sportgeräte und -ausrüstungen, 37440000 Fitnessgeräte, 37442000 Geräte für Gewichttraining und Widerstandstraining, 37442300 Geräte für Unterkörpertraining und Oberkörpertraining, 37442310 Geräte für Unterkörpertraining, 37442320 Geräte für Oberkörpertraining
5. Los
LosLOT-0001
TitelRammeaftale vedrørende indkøb af cardioudstyr
BeschreibungTeam Danmarks organisation består af en administrerende direktør, en sportsdirektør og ca. 50 medarbejdere, som arbejder inden for syv sportsfaglige områder: Sportsligt samarbejde, karriere- og talentudvikling, sportsmedicin, sportsfysiologi, analyse, ernæring og psykologi. Team Danmarks vision er at skabe de bedst mulige vilkår og rammer for dansk eliteidræt og for de enkelte atleter. At udvikle eliteidræt i verdensklasse handler således for Team Danmark om at sikre en rød tråd gennem atletens rejse – fra klubben, hvor det hele starter, hele vejen til toppen af medaljeskamlen og videre til livet efter sportskarrieren. Det handler både om mennesker og medaljer. For at kunne udleve denne vision er det afgørende, at Team Danmarks atleter og trænere har adgang til træningsudstyr af høj kvalitet, der understøtter optimal træning, restitution og præstation på højeste internationale niveau. Team Danmark ønsker således med dette udbud at indkøbe træningsudstyr, som netop skal bidrage til at sikre de danske eliteatleter de bedst mulige fysiske rammer og vilkår for at udvikle og udleve deres fulde potentiale inden for et samlet budget på 8 mio. kr. ekskl. moms. På denne baggrund udbyder Team Danmark følgende tre ikke eksklusive delkontrakter, der alle udbydes som rammeaftaler for en 4-årig periode, men hvor den leverandør, der tildeles den enkelte delkontrakt, er garanteret et engangsindkøb, der foretages af Team Danmark umiddelbart efter indgåelsen af den relevante delkontrakt, og hvor det træningsudstyr, der omfattes af engangsindkøbet, skal leveres til Team Danmark senest i løbet af april 2027: (i) Delkontrakt A, der vedrører et engangsindkøb af cardioudstyr samt løbende indkøb af cardioudstyr med et maksimumbeløb på i alt 2,5 mio. kr. ekskl. moms (ii) Delkontrakt B, der vedrører et engangsindkøb af træningsmaskiner samt løbende indkøb af træningsmaskiner med et maksimumbeløb på i alt 2,5 mio. kr. ekskl. moms (iii) Delkontrakt C, der vedrører et engangsindkøb af stænger og frivægte samt løbende indkøb af stænger og frivægter med et maksimumbeløb på i alt 3 mio. kr. ekskl. moms. Det engangsindkøb, som Team Danmark forpligter sig til at foretage umiddelbart efter indgåelsen af den relevante delkontrakt, er nærmere defineret i tilbudslisten. Udover engangsindkøbet har Team Danmark ikke aftagepligt på hverken delkontrakt A, delkontrakt B eller delkontrakt C. Det forventet indkøbsbehov over de næste fire år er indsat i tilbudslisten til brug for evalueringen. Dette forventede indkøbsbehov er alene vejledende og baseret på Team Danmarks skøn over det forventede indkøb og er således ikke bindende for Team Danmark. Dette betyder, at de(n) leverandør, der tildeles delkontrakt A og/eller delkontrakt B eller delkontrakt C, ikke kan gøre krav gældende mod Team Danmark, hvis Team Danmarks indkøbsbehov viser sig at være mindre end det, der er anført i tilbudslisten. Ligeledes skal leverandøren på hver delaftale kunne levere større mængder, end hvad der fremgår af det estimerede indkøb, idet der i alle tre delkontrakter er en bestemmelse om, at Team Danmark er berettiget til at forhøje delkontrakternes ramme med 50 % indtil seks måneder før delkontrakternes indkøbsperiodes udløb Opdelingen i tre delkontrakter er begrundet i, at markedet for henholdsvis cardio-udstyr (delkontrakt A), træningsmaskiner (delkontrakt B) samt stænger og frivægte (delkontrakt C) i vidt omfang består af forskellige og til dels specialiserede leverandører, hvorfor en opdeling giver flere virksomheder, herunder mindre og mere specialiserede leverandører, mulighed for at afgive tilbud på den eller de delkontrakter, der matcher deres forretningsområde. Opdelingen understøtter dermed konkurrencen om den enkelte delkontrakt og øger sandsynligheden for, at Team Danmark modtager konkurrencedygtige tilbud på samtlige tre produktkategorier. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på alle delkontrakter. En tilbudsgiver kan tildeles delkontrakt A og delkontrakt B, men kan ikke samtidig tildeles delkontrakt C. Den tilbudsgiver, der tildeles delkontrakt C, kan således alene tildeles denne delkontrakt. Dette betyder, at tilbudsgiver, hvis tilbudsgiver tildeles delkontrakt C, ikke kan tildeles delkontrakt A og/eller delkontrakt B. Tildeles tilbudsgiver delkontrakt A, kan tilbudsgiver godt blive tildelt delkontrakt B. Tilsvarende kan tilbudsgiver godt blive tildelt delkontrakt B, hvis tilbudsgiver tildeles delkontrakt A. Delkontrakterne forventes at træde i kraft ved kontraktunderskrivelse og løber herefter i 48 måneder. De krav, der stilles til det træningsudstyr, der er omfattet af delkontrakt A, er nærmere beskrevet i kravsspecifikationen, der er vedlagt som en del af udbudsmaterialet. Tilbudsgiver skal stille en række vareprøver til rådighed for Team Danmark. De vareprøver, som tilbudsgiver skal stille til rådighed for Team Danmark, er markeret med grøn i tilbudslisten, der indgår som en del af det samlede udbudsmateriale. Udbuddet gennemføres elektronisk ved brug af udbudsportalen www.udbuddet.dk. Tilbudsgiver skal derfor oprettes som licenshaver hos www.udbuddet.dk. Oprettelse kan ske uden omkostning. Spørgsmål vedrørende www.udbuddet.dk skal stilles direkte til www.udbuddet.dk via support-funktionen, der kan træffes via telefon +45 7022 7007 Der ydes ikke vederlag for tilbudsgivernes deltagelse i udbudsprocessen. Hvis der nogetsteds i kravsspecifikationen eller udbudsmaterialet i øvrigt er henvist til standarder, skal enhver henvisning forstås som en henvisning til den nævnte standard eller tilsvarende. Opfylder tilbudsgiver ikke den nævnte standard, men tilsvarende, skal tilbudsgiver i tilbuddet dokumentere, at den tilbudte løsning på de relevante parametre er tilsvarende. I det tilfælde tilbudsgiverne fremsætter ønske om det, afholder Team Danmark gerne et infomøde forud for tilbudsfristen. Tilbudsgiverne opfordres i så fald til at tilkendegive ønsket herom på udbudsportalen.
Optionen
Beschreibung der OptionenLeverandøren skal for delkontrakt A kunne levere en større mængder, end hvad der fremgår af det estimerede indkøb, idet der i delkontrakt A er en bestemmelse om, at Team Danmark er berettiget til at forhøje delkontraktens ramme med 50 % indtil seks måneder før delkontraktens indkøbsperiodes udløb.
LosLOT-0002
TitelRammeaftale vedrørende indkøb af træningsmaskiner
BeschreibungTeam Danmarks organisation består af en administrerende direktør, en sportsdirektør og ca. 50 medarbejdere, som arbejder inden for syv sportsfaglige områder: Sportsligt samarbejde, karriere- og talentudvikling, sportsmedicin, sportsfysiologi, analyse, ernæring og psykologi. Team Danmarks vision er at skabe de bedst mulige vilkår og rammer for dansk eliteidræt og for de enkelte atleter. At udvikle eliteidræt i verdensklasse handler således for Team Danmark om at sikre en rød tråd gennem atletens rejse – fra klubben, hvor det hele starter, hele vejen til toppen af medaljeskamlen og videre til livet efter sportskarrieren. Det handler både om mennesker og medaljer. For at kunne udleve denne vision er det afgørende, at Team Danmarks atleter og trænere har adgang til træningsudstyr af høj kvalitet, der understøtter optimal træning, restitution og præstation på højeste internationale niveau. Team Danmark ønsker således med dette udbud at indkøbe træningsudstyr, som netop skal bidrage til at sikre de danske eliteatleter de bedst mulige fysiske rammer og vilkår for at udvikle og udleve deres fulde potentiale inden for et samlet budget på 8 mio. kr. ekskl. moms. På denne baggrund udbyder Team Danmark følgende tre ikke eksklusive delkontrakter, der alle udbydes som rammeaftaler for en 4-årig periode, men hvor den leverandør, der tildeles den enkelte delkontrakt, er garanteret et engangsindkøb, der foretages af Team Danmark umiddelbart efter indgåelsen af den relevante delkontrakt, og hvor det træningsudstyr, der omfattes af engangsindkøbet, skal leveres til Team Danmark senest i løbet af april 2027: (i) Delkontrakt A, der vedrører et engangsindkøb af cardioudstyr samt løbende indkøb af cardioudstyr med et maksimumbeløb på i alt 2,5 mio. kr. ekskl. moms (ii) Delkontrakt B, der vedrører et engangsindkøb af træningsmaskiner samt løbende indkøb af træningsmaskiner med et maksimumbeløb på i alt 2,5 mio. kr. ekskl. moms (iii) Delkontrakt C, der vedrører et engangsindkøb af stænger og frivægte samt løbende indkøb af stænger og frivægter med et maksimumbeløb på i alt 3 mio. kr. ekskl. moms. Det engangsindkøb, som Team Danmark forpligter sig til at foretage umiddelbart efter indgåelsen af den relevante delkontrakt, er nærmere defineret i tilbudslisten. Udover engangsindkøbet har Team Danmark ikke aftagepligt på hverken delkontrakt A, delkontrakt B eller delkontrakt C. Det forventet indkøbsbehov over de næste fire år er indsat i tilbudslisten til brug for evalueringen. Dette forventede indkøbsbehov er alene vejledende og baseret på Team Danmarks skøn over det forventede indkøb og er således ikke bindende for Team Danmark. Dette betyder, at de(n) leverandør, der tildeles delkontrakt A og/eller delkontrakt B eller delkontrakt C, ikke kan gøre krav gældende mod Team Danmark, hvis Team Danmarks indkøbsbehov viser sig at være mindre end det, der er anført i tilbudslisten. Ligeledes skal leverandøren på hver delaftale kunne levere større mængder, end hvad der fremgår af det estimerede indkøb, idet der i alle tre delkontrakter er en bestemmelse om, at Team Danmark er berettiget til at forhøje delkontrakternes ramme med 50 % indtil seks måneder før delkontrakternes indkøbsperiodes udløb Opdelingen i tre delkontrakter er begrundet i, at markedet for henholdsvis cardio-udstyr (delkontrakt A), træningsmaskiner (delkontrakt B) samt stænger og frivægte (delkontrakt C) i vidt omfang består af forskellige og til dels specialiserede leverandører, hvorfor en opdeling giver flere virksomheder, herunder mindre og mere specialiserede leverandører, mulighed for at afgive tilbud på den eller de delkontrakter, der matcher deres forretningsområde. Opdelingen understøtter dermed konkurrencen om den enkelte delkontrakt og øger sandsynligheden for, at Team Danmark modtager konkurrencedygtige tilbud på samtlige tre produktkategorier. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på alle delkontrakter. En tilbudsgiver kan tildeles delkontrakt A og delkontrakt B, men kan ikke samtidig tildeles delkontrakt C. Den tilbudsgiver, der tildeles delkontrakt C, kan således alene tildeles denne delkontrakt. Dette betyder, at tilbudsgiver, hvis tilbudsgiver tildeles delkontrakt C, ikke kan tildeles delkontrakt A og/eller delkontrakt B. Tildeles tilbudsgiver delkontrakt A, kan tilbudsgiver godt blive tildelt delkontrakt B. Tilsvarende kan tilbudsgiver godt blive tildelt delkontrakt B, hvis tilbudsgiver tildeles delkontrakt A. Delkontrakterne forventes at træde i kraft ved kontraktunderskrivelse og løber herefter i 48 måneder. De krav, der stilles til det træningsudstyr, der er omfattet af delkontrakt B, er nærmere beskrevet i kravsspecifikationen, der er vedlagt som en del af udbudsmaterialet. Tilbudsgiver skal stille en række vareprøver til rådighed for Team Danmark. De vareprøver, som tilbudsgiver skal stille til rådighed for Team Danmark, er markeret med grøn i tilbudslisten, der indgår som en del af det samlede udbudsmateriale. Udbuddet gennemføres elektronisk ved brug af udbudsportalen www.udbuddet.dk. Tilbudsgiver skal derfor oprettes som licenshaver hos www.udbuddet.dk. Oprettelse kan ske uden omkostning. Spørgsmål vedrørende www.udbuddet.dk skal stilles direkte til www.udbuddet.dk via support-funktionen, der kan træffes via telefon +45 7022 7007 Der ydes ikke vederlag for tilbudsgivernes deltagelse i udbudsprocessen. Hvis der nogetsteds i kravsspecifikationen eller udbudsmaterialet i øvrigt er henvist til standarder, skal enhver henvisning forstås som en henvisning til den nævnte standard eller tilsvarende. Opfylder tilbudsgiver ikke den nævnte standard, men tilsvarende, skal tilbudsgiver i tilbuddet dokumentere, at den tilbudte løsning på de relevante parametre er tilsvarende. I det tilfælde tilbudsgiverne fremsætter ønske om det, afholder Team Danmark gerne et infomøde forud for tilbudsfristen. Tilbudsgiverne opfordres i så fald til at tilkendegive ønsket herom på udbudsportalen.
Beschreibung der OptionenLeverandøren skal for delkontrakt B kunne levere en større mængder, end hvad der fremgår af det estimerede indkøb, idet der i delkontrakt B er en bestemmelse om, at Team Danmark er berettiget til at forhøje delkontraktens ramme med 50 % indtil seks måneder før delkontraktens indkøbsperiodes udløb.
LosLOT-0003
TitelRammeaftale vedrørende indkøb af stænger og frivægte
BeschreibungTeam Danmarks organisation består af en administrerende direktør, en sportsdirektør og ca. 50 medarbejdere, som arbejder inden for syv sportsfaglige områder: Sportsligt samarbejde, karriere- og talentudvikling, sportsmedicin, sportsfysiologi, analyse, ernæring og psykologi. Team Danmarks vision er at skabe de bedst mulige vilkår og rammer for dansk eliteidræt og for de enkelte atleter. At udvikle eliteidræt i verdensklasse handler således for Team Danmark om at sikre en rød tråd gennem atletens rejse – fra klubben, hvor det hele starter, hele vejen til toppen af medaljeskamlen og videre til livet efter sportskarrieren. Det handler både om mennesker og medaljer. For at kunne udleve denne vision er det afgørende, at Team Danmarks atleter og trænere har adgang til træningsudstyr af høj kvalitet, der understøtter optimal træning, restitution og præstation på højeste internationale niveau. Team Danmark ønsker således med dette udbud at indkøbe træningsudstyr, som netop skal bidrage til at sikre de danske eliteatleter de bedst mulige fysiske rammer og vilkår for at udvikle og udleve deres fulde potentiale inden for et samlet budget på 8 mio. kr. ekskl. moms. På denne baggrund udbyder Team Danmark følgende tre ikke eksklusive delkontrakter, der alle udbydes som rammeaftaler for en 4-årig periode, men hvor den leverandør, der tildeles den enkelte delkontrakt, er garanteret et engangsindkøb, der foretages af Team Danmark umiddelbart efter indgåelsen af den relevante delkontrakt, og hvor det træningsudstyr, der omfattes af engangsindkøbet, skal leveres til Team Danmark senest i løbet af april 2027: (i) Delkontrakt A, der vedrører et engangsindkøb af cardioudstyr samt løbende indkøb af cardioudstyr med et maksimumbeløb på i alt 2,5 mio. kr. ekskl. moms (ii) Delkontrakt B, der vedrører et engangsindkøb af træningsmaskiner samt løbende indkøb af træningsmaskiner med et maksimumbeløb på i alt 2,5 mio. kr. ekskl. moms (iii) Delkontrakt C, der vedrører et engangsindkøb af stænger og frivægte samt løbende indkøb af stænger og frivægter med et maksimumbeløb på i alt 3 mio. kr. ekskl. moms. Det engangsindkøb, som Team Danmark forpligter sig til at foretage umiddelbart efter indgåelsen af den relevante delkontrakt, er nærmere defineret i tilbudslisten. Udover engangsindkøbet har Team Danmark ikke aftagepligt på hverken delkontrakt A, delkontrakt B eller delkontrakt C. Det forventet indkøbsbehov over de næste fire år er indsat i tilbudslisten til brug for evalueringen. Dette forventede indkøbsbehov er alene vejledende og baseret på Team Danmarks skøn over det forventede indkøb og er således ikke bindende for Team Danmark. Dette betyder, at de(n) leverandør, der tildeles delkontrakt A og/eller delkontrakt B eller delkontrakt C, ikke kan gøre krav gældende mod Team Danmark, hvis Team Danmarks indkøbsbehov viser sig at være mindre end det, der er anført i tilbudslisten. Ligeledes skal leverandøren på hver delaftale kunne levere større mængder, end hvad der fremgår af det estimerede indkøb, idet der i alle tre delkontrakter er en bestemmelse om, at Team Danmark er berettiget til at forhøje delkontrakternes ramme med 50 % indtil seks måneder før delkontrakternes indkøbsperiodes udløb Opdelingen i tre delkontrakter er begrundet i, at markedet for henholdsvis cardio-udstyr (delkontrakt A), træningsmaskiner (delkontrakt B) samt stænger og frivægte (delkontrakt C) i vidt omfang består af forskellige og til dels specialiserede leverandører, hvorfor en opdeling giver flere virksomheder, herunder mindre og mere specialiserede leverandører, mulighed for at afgive tilbud på den eller de delkontrakter, der matcher deres forretningsområde. Opdelingen understøtter dermed konkurrencen om den enkelte delkontrakt og øger sandsynligheden for, at Team Danmark modtager konkurrencedygtige tilbud på samtlige tre produktkategorier. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på alle delkontrakter. En tilbudsgiver kan tildeles delkontrakt A og delkontrakt B, men kan ikke samtidig tildeles delkontrakt C. Den tilbudsgiver, der tildeles delkontrakt C, kan således alene tildeles denne delkontrakt. Dette betyder, at tilbudsgiver, hvis tilbudsgiver tildeles delkontrakt C, ikke kan tildeles delkontrakt A og/eller delkontrakt B. Tildeles tilbudsgiver delkontrakt A, kan tilbudsgiver godt blive tildelt delkontrakt B. Tilsvarende kan tilbudsgiver godt blive tildelt delkontrakt B, hvis tilbudsgiver tildeles delkontrakt A. Delkontrakterne forventes at træde i kraft ved kontraktunderskrivelse og løber herefter i 48 måneder. De krav, der stilles til det træningsudstyr, der er omfattet af delkontrakt C, er nærmere beskrevet i kravsspecifikationen, der er vedlagt som en del af udbudsmaterialet. Tilbudsgiver skal stille en række vareprøver til rådighed for Team Danmark. De vareprøver, som tilbudsgiver skal stille til rådighed for Team Danmark, er markeret med grøn i tilbudslisten, der indgår som en del af det samlede udbudsmateriale. Udbuddet gennemføres elektronisk ved brug af udbudsportalen www.udbuddet.dk. Tilbudsgiver skal derfor oprettes som licenshaver hos www.udbuddet.dk. Oprettelse kan ske uden omkostning. Spørgsmål vedrørende www.udbuddet.dk skal stilles direkte til www.udbuddet.dk via support-funktionen, der kan træffes via telefon +45 7022 7007 Der ydes ikke vederlag for tilbudsgivernes deltagelse i udbudsprocessen. Hvis der nogetsteds i kravsspecifikationen eller udbudsmaterialet i øvrigt er henvist til standarder, skal enhver henvisning forstås som en henvisning til den nævnte standard eller tilsvarende. Opfylder tilbudsgiver ikke den nævnte standard, men tilsvarende, skal tilbudsgiver i tilbuddet dokumentere, at den tilbudte løsning på de relevante parametre er tilsvarende. I det tilfælde tilbudsgiverne fremsætter ønske om det, afholder Team Danmark gerne et infomøde forud for tilbudsfristen. Tilbudsgiverne opfordres i så fald til at tilkendegive ønsket herom på udbudsportalen.
Beschreibung der OptionenLeverandøren skal for delkontrakt C kunne levere en større mængder, end hvad der fremgår af det estimerede indkøb, idet der i delkontrakt C er en bestemmelse om, at Team Danmark er berettiget til at forhøje delkontraktens ramme med 50 % indtil seks måneder før delkontraktens indkøbsperiodes udløb.