2. Verfahren
Verfahren
Titel: Levering af bystrategisk rådgivning i forbindelse med plan-lægning og gennemførelse af udvikling af udsatte boligområder og kommunale arealer i tilknytning til udsatte boligområder i Aarhus Kommune
Beschreibung: Beskrivelse af det udbudte område Udbudsbetingelser omfatter de krav, der stilles til ansøgere, som ønsker at komme i betragtning som leverandør til Aarhus Kommune inden for området: - Levering af bystrategisk rådgivning i forbindelse med planlægning og gennemførelse af ud-vikling af udsatte boligområder og kommunale arealer i tilknytning til udsatte boligområder i Aarhus Kommune. Udviklingen af udsatte boligområder i Aarhus Kommune har stor, politisk bevågenhed og udviklin-gen af de udsatte boligområder sker i tæt samarbejde med de enkelte boligforeninger. Det er en væsentlig del af opgaven, at Tilbudsgiver navigerer i dette felt. Udviklingen af de udsatte områder er ofte komplekse processer, der strækker sig over en længere årrække, som også indeholder sideløbende udvikling af de almene og private boliger. Rådgivningen kan blandt andet omfatte: • Bistand til strategisk byudvikling i udsatte boligområder, herunder udarbejdelse af udvik-lingsplaner o Rådgivning omkring den fysiske udvikling i eksisterende bydele, herunder udarbej-delse af vision og strategier for fx byliv, byrum og bygninger o Udarbejdelse af koncepter/skitseplaner som grundlag for fremtidige planer o Udarbejdelse af studier, der viser muligheder for udvikling af arealer i eksisterende bydele, herunder ift. arkitektur, landskab, infrastruktur, planlægning, opgørelse af arealer og opholdsarealer mm., der sikrer at et projekt kan realiseres o Bystrategiske analyser og kortlægning af planmæssige bindinger for et udviklings-område o Omdannelse af politiske visioner til fysiske koncepter o Bidrage til projektudvikling • Bidrag til projektstyring, herunder processuel sparring • Bystrategisk rådgivning og bistand i forbindelse med gennemførelse af udbud (fx konkurren-cer)
Vorherige Bekanntmachung: 723005-2025
Interne Kennung: 560355
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71410000 Stadtplanung, 71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Levering af bystrategisk rådgivning i forbindelse med planlægning og gennemførelse af udvikling af udsatte boligområder og kommunale arealer i tilknytning til udsatte boligområder i Aarhus Kommune
Beschreibung: Udbuddet omfatter en Rammeaftalepå levering af bystrategisk rådgivning i forbindelse med planlægning og gennemførelse af udvikling af udsatte boligområder og kommunale arealer i tilknytning til udsatte boligområder i Aarhus Kommune.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Aftalen løber som udgangspunkt i tre år med mulighed for forlængelse på uændrede vilkår i et år