See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: MLNRV3 (Artic X34)- raitiovaunun HVAC-järjestelmän varaosat
Beschreibung: Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy järjestää tarjouskilpailun RV Kalusto ja Varikko Oy:n toimeksiannosta (Artic X34) -raitiovaunujen 700 000 km huollon HVAC-järjestelmän varaosasista tämän tarjouspyynnön ja tarjouspyynnön liitteiden mukaisesti. Vaunusarjan koko on 70 raitiovaunua. Hankinnan kohteena on MLNRV3 (Artic X34) -raitiovaunujen HVAC-järjestelmän varaosat: - Puhaltimet - Kylmäainejärjestelmän komponentit - Pumput ja venttiilit - Suodattimet ja suodatusmateriaalit - Lämpötila- ja painevalvonnan komponentit - Suojaus- ja turvakomponentit Hankinnan kohteena olevat varaosat, niitä koskevat vaatimukset sekä kappalemäärät on eritelty tarkemmin hintaliitteessä (liite 3). Tarjoajan tulee kyetä toimittamaan hintaliitteessä (liite 3) määritettyjä varaosia. Varaosien arvioidut toimitusajankohdat ajoittuvat vuosille 2027–2030. Varaosia koskeva toimitusaikataulu on eritelty liitteessä 2.
Interne Kennung: 38H26
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tarjouskilpailu toteutetaan vesi- ja energiahuollon, liikenteen ja postipalvelujen alalla toimivien yksiköiden julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1398/2016, myöh. erityisalojen hankintalaki) mukaisena avoimena menettelynä. Hankinnan ennakoitu arvo ylittää erityisalojen hankintalain mukaisen EU-kynnysarvon. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoajat, jotka eivät täytä soveltuvuusvaatimuksia tai joita koskevat erityisalojen hankintalain 84 §:ssä ilmoitetut poissulkemisperusteet. Tarjouskilpailusta voidaan sulkea myös Tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä mainitut poissulkemisperusteet. Tarjousten vertailu tehdään Päätöksenteon perusteet -kohdassa ilmoitetulla tavalla. Tarjouksen laatimisesta ja jättämisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjoaja vastaa itse sille tarjouskilpailuun osallistumisesta aiheutuvista kustannuksista. Vaihtoehtoiset tarjoukset eivät ole sallittuja. Rinnakkaiset tarjoukset eivät ole sallittuja.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34600000 Eisenbahn- und Straßenbahnlokomotiven und rollendes Material sowie zugehörige Teile
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42512000 Klimaanlagen, 42512500 Teile für Klimageräte
5. Los
Los: LOT-0000