627019-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Ny Daginstitution i Strib (NDiS)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelNy Daginstitution i Strib (NDiS)
BeschreibungUdbuddet vedrører totalrådgivning (arkitekt- og ingeniørydelser) i forbindelse med opførelse af ny integreret daginstitution i Strib i Middelfart Kommune, placeret i den sydlige del af Strib by. Totalrådgivers ydelser tager afsæt i udarbejdet Vision og Mission og omhandler programmering, projektering, udbud og opførelse af integreret daginstitution for 36 vuggestuebørn og 70 børnehavebørn med et forventet bruttoetageareal (excl. sekundære bygninger) på ca. 1.136 m2. Dertil kommer tilhørende udeanlæg incl. sekundære bygninger, legeplads samt P-plads med tilkørselsforhold. Projektet er et barmarksprojekt og byggemodning af grunden er tillige indeholdt i rådgivers ydelser. Med udgangspunkt i bilag 7 Vision og Mission og bilag 11 Bygherreleverancer, skal Totalrådgiveren sammen med bygherren videreudvikle og konkretisere idéoplæg for den kommende daginstitution. Totalrådgiveren skal ved brugen af workshops inddrage udvalgte personer fra forvaltningen, ansatte, brugere mv. i udarbejdelsen af Idéoplægget, så det efter godkendelse kan danne grundlag for udarbejdelse af et Byggeprogram der holder sig indenfor den afsatte anlægsøkonomi. Teknisk rådgivning og bistand defineres i dette udbud som arkitekt- og ingeniørydelser, herunder også bæredygtighedsleder, certificeret brandteknisk rådgivning og certificeret statiker. Der henvises til det samlede udbudsmateriale, herunder totalrådgiveraftalen med bilag for yderligere beskrivelse af opgavernes omfang. Totalrådgiveraftalen er baseret på ABR 18 og Ydelsesbeskrivelsen for Byggeri og Landskab (YBL 18).
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som en begrænset procedure efter udbudslovens §§ 58-60. Middelfart Kommune vil prækvalificere fem ansøgere til at deltage i tilbudsgivningen. Hvis der er mere end fem ansøgere, der opfylder mindstekravene, vil Middelfart Kommune på grundlag af de referencer, som ansøgerne har vedlagt sin ansøgning, vælge de fem bedst egnede til at deltage i tilbudsfasen, jf. udbudsbetingelsernes pkt. 6, og denne udbudsbekendtgørelses oplysninger om udvælgelse. Når Middelfart Kommune har vurderet de modtagne ansøgere, vil alle ansøgere samtidigt modtage skriftlig besked om, hvorvidt de er udvalgt til at afgive tilbud. Middelfart Kommune evaluerer de konditionsmæssige ansøgninger fra de ansøgere, der i ESPD, del IV pkt. α har erklæret, at de lever op til mindstekravene. For de ansøgere, der forventes prækvalificeret, gælder følgende (hvis dokumentationen ikke er vedlagt ansøgningen): Når evalueringen er gennemført, indhenter Middelfart Kommune dokumentation for økonomisk og finansiel formåen via offentligt tilgængelige registre (f.eks. www.virk.dk). I det omfang, de økonomiske nøgletal ikke fremgår af de offentligt tilgængelige registre, vil Middelfart Kommune anmode ansøgeren om at eftersende oplysningerne inden prækvalifikationen afsluttes. Dokumentationen for teknisk/faglig formåen udgøres af de afleverede referencer. I det omfang en ansøger ikke har vedlagt referencer, kan Middelfart Kommune anmode ansøgeren om at eftersende dokumentation for opfyldelsen af mindstekravene til teknisk/faglig formåen inden prækvalifikationen afsluttes. De prækvalificerede ansøgere vil herefter blive inviteret til at afgive tilbud, jf. udbudsbetingelsernes pkt. 7. Forbehold bør så vidt muligt undgås. Middelfart Kommune henstiller til, at enhver form for tvivl afklares ved, at tilbudsgiver stiller spørgsmål til udbudsmaterialet i tilbudsfasen via udbudsportalen (Dalux). Middelfart Kommune er berettiget – men ikke forpligtet – til at afvise et tilbud, der indeholder forbehold. Middelfart Kommune er dog forpligtet til at afvise et tilbud, der indeholder forbehold for grundlæggende elementer eller forbehold, der ikke kan prissættes med den fornødne sikkerhed. Den tilbudsgiver, der forventes tildelt til, vil blive bedt om at fremsende en gyldig serviceattest (maks. 6 måneder gammel regnet fra tilbudsfristen).
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
LosLOT-0001
TitelNy Daginstitution i Strib
BeschreibungTotalrådgiveraftale i forbindelse med opførelse af ny integreret daginstitution i Strib