See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: 26084 Pesu- ja puhdistusaineet sekä siivousvälineet
Beschreibung: Hankinnan kohteena on lattianhoito- ja pintapuhdistusaineet, astianpesuaineet, uuninpuhdistusaineet, tekstiilien pesuaineet, henkilöhygienia ja siivoustarvikkeet Seinäjoen kaupungin käyttöön. Hankittavat tuotteet arvioituina kulutusmäärinään on lueteltu liitteinä olevissa tuoteryhmäluetteloissa. Tuotteiden arvioidut kulutusmäärät perustuvat vuoden 2025 toteutuneisiin kulutusmääriin. Tuotteet tilataan todellisen kulutuksen mukaan ja hinnoitteluliitteillä ilmoitetut kulutusmäärät ovat arvioituja vuosikulutusmääriä. Tuotteet toimitetaan Seinäjoen kaupungin varastoon, Trukkiväylä 12, lukuun ottamatta liitteissä mainittuja suoratoimituksia. Tilaaja ei sitoudu tiettyihin hankintamääriin sopimuskauden aikana.
Interne Kennung: SJK/1020/02.08.00.00/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tarjoaja voi antaa tarjouksen yhdelle tai useammalle osa-alueelle. Tarjouspyynnön soveltuvuus- ja vähimmäisvaatimukset täyttävistä tarjouksista valitaan kokonaistaloudellisesti edullisin vaihtoehto osa-alueittain tai tuoteriveittäin. Kokonaistaloudellisuusvertailussa otetaan arviointiperusteina huomioon hinta, laatu on huomioitu tarjouspyynnön asiakirjoissa. Osatarjoukset otetaan huomioon kokonaisuuksina tuoteryhmien 1 - 9 osalta ja tuotekohtaisesti tuoteryhmän 10 osalta. Tarjouksia vaihtoehtoisista tuotteista ei oteta huomioon. Tarjous voidaan antaa tuotekohtaisesti vain yhdestä tuotteesta, tarjouksia vaihtoehdoista ei oteta huomioon. Tarjouspyynnön ehdot ja tuotevaatimukset täyttävistä tarjouksista valitaan tuoteryhmiin 1 - 9 kokonaistaloudellisesti edullisin vaihtoehto, arviointiperusteena hinta. Ryhmän 10 osalta tuotteet valitaan rivikohtaisesti, kaikkia tuotteita ei tarvitse tarjota.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39800000 Reinigungs- und Poliermittel
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Lattioiden hoito, yleispuhdistus- ja desifiointiaineet
Beschreibung: Tuotteiden tulee olla ammattikäyttöön tarkoitettuja ja tarjouspyynnön vaatimusten mukaisia sekä täytettävä niitä koskevat lait ja asetukset. Tuotteiden on täytettävä Suomessa ja EU-alueella voimassa olevat säädökset ja viranomaismääräykset. Tarjottavien tuotteiden tulee olla valmistajan tuotetietojen mukaisesti tarkoitettu tarjouspyynnössä ilmoitettuun käyttötarkoitukseen. Tuoteryhmä on tarjottava täydellisenä, tarjous hylätään puutteellisen tuoteryhmän osalta.
Interne Kennung: Osa 1-0
Haupteinstufung (cpv): 39830000 Reinigungsmittel
Los: LOT-0002
Titel: Hygieniatuotteet
Interne Kennung: Osa 2-1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39831200 Detergenzien
Los: LOT-0003
Titel: Pyykinpesuaineet
Beschreibung: Tuotteiden tulee olla ammattikäyttöön tarkoitettuja ja tarjouspyynnön vaatimusten mukaisia sekä täytettävä niitä koskevat lait ja asetukset. Tuotteiden on täytettävä Suomessa ja EU-alueella voimassa olevat säädökset ja viranomais-määräykset. Tarjottavien tuotteiden tulee olla valmistajan tuotetietojen mukaisesti tarkoitettu tarjous-pyynnössä ilmoitettuun käyttötarkoitukseen. Tuoteryhmä on tarjottava täydellisenä, tarjous hylätään puutteellisen tuoteryhmän osalta.
Interne Kennung: Osa 3-2
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Sopimuskauden aikana tilaajalla on oikeus hankkia toimittajalta myös muita tuoteryhmään sisältyviä tuotteita, joita ei ole erikseen yksilöity ja nimetty sopimuksessa tai tarjouspyyntöasiakirjoissa. Sopimuskauden aikana voidaan lisätä tuotevalikoimaan markkinoille tulevia uusia tuotteita, mikäli tarpeellista. Näiden esittelystä ja koekäytöstä sovitaan erikseen.
Los: LOT-0004
Titel: Viemärin aukaisuaineet
Interne Kennung: Osa 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Matalapesulaitteen puhdistusaineet
Interne Kennung: Osa 5-4
Los: LOT-0006
Titel: Ammattikeittiöiden pesu- ja puhdistusaineet
Beschreibung: Tuotteiden tulee olla ammattikäyttöön tarkoitettuja ja tarjouspyynnön vaatimusten mukaisia sekä täytettävä niitä koskevat lait ja asetukset. Tuotteiden on täytettävä Suomessa ja EU-alueella voimassa olevat säädökset ja viranomais-määräykset. Tarjottavien tuotteiden tulee olla valmistajan tuotetietojen mukaisesti tarkoitettu tarjous-pyynnössä ilmoitettuun käyttötarkoitukseen. Ammattikeittiöiden koneastianpesuaineet ja huuhteluaineet tulee olla saman valmistajan tuotteita. Koneastianpesuaineiden toimittajalta edellytetään astianpesukoneiden annostelulaitteiden asennus, säätäminen ja huolto (kts. liite 1: huoltokäynnit keittiöillä). Valittu toimittaja laatii keittiöiden käyttöön maksuttoman keittiöhygieniasuunnitelman. Tuoteryhmä on tarjottava täydellisenä, tarjous hylätään puutteellisen tuoteryhmän osalta.
Interne Kennung: osa 6-5
Haupteinstufung (cpv): 39831200 Detergenzien
Los: LOT-0007
Titel: Siivouspyyhkeet, mopit, välinevarret ja teräväkuivaimet
Beschreibung: Tuotteiden tulee olla ammattikäyttöön tarkoitettuja. Tarjottujen siivous- ja vastaavien välineiden ja tarvikkeiden tulee teknisiltä ominaisuuksiltaan soveltua ammattikäyttöön. Niiden on oltava mekanismeiltaan yksinkertaisia, ergonomisia ja kestäviä. Tarjottavien tuotteiden tulee olla valmistajan tuotetietojen mukaisesti tarkoitettu tarjouspyynnössä ilmoitettuun käyttötarkoitukseen. Hinnoitteluliitteessä mainitut tuotemerkit ja -koodit ovat käytössä olevia tuotteita, kaikkien tarjottujen tuotteiden on oltava yhteensopivia mainittujen tuotemerkkien kanssa. Tarjoaja vastaa yhteensopivuudesta. Tuoteryhmä on tarjottava täydellisenä, tarjous hylätään puutteellisen tuoteryhmän osalta.
Interne Kennung: osa 7-6
Haupteinstufung (cpv): 39224000 Besen, Bürsten und sonstige Artikel verschiedener Art
Los: LOT-0008
Titel: Lattioiden pesu- ja hoitolaikat
Beschreibung: Tuotteiden tulee olla ammattikäyttöön tarkoitettuja. Tarjottavien tuotteiden tulee olla valmistajan tuotetietojen mukaisesti tarkoitettu tarjouspyynnössä ilmoitettuun käyttötarkoitukseen. Tuoteryhmä on tarjottava täydellisenä, tarjous hylätään puutteellisen tuoteryhmän osalta.
Interne Kennung: osa 8-7
Los: LOT-0009
Titel: Osa-alue: pölypussit ja suodattimet
Interne Kennung: Osa 9-8
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39713431 Zubehör für Staubsauger
Los: LOT-0010
Titel: Harjat ja rikkalapiot; Suojakäsineet ja suojaimet; Muut tarvikkeet
Beschreibung: Tuotteiden tulee olla ammattikäyttöön tarkoitettuja. Tarjottujen välineiden ja tarvikkeiden tulee teknisiltä ominaisuuksiltaan soveltua ammattikäyttöön. Niiden on oltava mekanismeiltaan yksinkertaisia, ergonomisia ja kestäviä. Tarjottavien tuotteiden tulee olla valmistajan tuotetietojen mukaisesti tarkoitettu tarjouspyynnössä ilmoitettuun käyttötarkoitukseen. Tuoteryhmän tuotteet vertaillaan rivikohtaisesti ja osatarjoukset tämän tuoteryhmän sisällä ovat sallittuja.
Interne Kennung: Osa 10-9
Zusätzliche Einstufung (cpv): 18424000 Handschuhe, 18424300 Einweghandschuhe, 18444000 Kopfschutzbedeckungen
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: SJK/1020/02.08.00.00/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 39800000 Cleaning and polishing products
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: Osa 1-0
Main classification (cpv): 39830000 Cleaning products
Lot: LOT-0002
Title: Hygieniatuotteet
Internal identifier: Osa 2-1
Additional classification (cpv): 39831200 Detergents
Lot: LOT-0003
Title: Pyykinpesuaineet
Internal identifier: Osa 3-2
Options:
Lot: LOT-0004
Title: Viemärin aukaisuaineet
Internal identifier: Osa 4-3
Lot: LOT-0005
Internal identifier: Osa 5-4
Lot: LOT-0006
Internal identifier: osa 6-5
Main classification (cpv): 39831200 Detergents
Lot: LOT-0007
Internal identifier: osa 7-6
Main classification (cpv): 39224000 Brooms and brushes and other articles of various types
Lot: LOT-0008
Title: Lattioiden pesu- ja hoitolaikat
Internal identifier: osa 8-7
Lot: LOT-0009
Internal identifier: Osa 9-8
Additional classification (cpv): 39713431 Accessories for vacuum cleaners
Lot: LOT-0010
Internal identifier: Osa 10-9
Additional classification (cpv): 18424000 Gloves, 18424300 Disposable gloves, 18444000 Protective headgear