627305-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Bemannte Luftfahrzeuge – Furnizare aeronavă școală și acrobație
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizare aeronavă școală și acrobație
Beschreibung: Furnizare unei aeronave noi de școală și acrobație, cu specificațiile tehnice din caietul de sarcini. - 2 locuri, posturi de pilotaj alăturate, tren de aterizare cu roată de bot - monomotor echipat cu motor de minim 200 cai putere care utilizează combustibil AVGAS 100LL - cu certificat de tip EASA; - TSN maxim 3000 ore. - aeronava trebuie să fie configurată pentru misiuni de școală și acrobație elementară . Produsul, pregătit pentru zbor, va fi livrat la un Aeroclub Teritorial din subordinea Aeroclubului României, menționat ulterior de autoritatea contractantă, pe cheltuiala furnizorului, până cel târziu șa data de 30.11.2026 Autoritatea contractantă va achita prețul contractului in termen de maxim 15 zile calendaristice, dar nu mai târziu de ultima zi bancara a anului 2026, de la data primirii facturii însoțită de recepția aeronavei fără obiectiuni. Număr zile pana la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile Autoritatea contractanta va răspunde tuturor solicitărilor de clarificări in a 11-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 4266944_2026_PAAPD1634467
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34711300 Bemannte Luftfahrzeuge
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Furnizare unei aeronave de școală și acrobație, având următoarele caracteristici principale: - 2 locuri, posturi de pilotaj alăturate, tren de aterizare cu roată de bot - monomotor echipat cu motor de minim 200 cai putere care utilizează combustibil AVGAS 100LL - cu certificat de tip EASA; - TSN maxim 3000 ore. - aeronava trebuie să fie configurată pentru misiuni de școală și acrobație elementară. Să poată executa minim următoarele figuri acrobatice: looping, ranversare, tonou, vrie; Produsul, pregătit pentru zbor, va fi livrat la un Aerodrom al Aeroclubului României, menționat de autoritatea contractantă, pe cheltuiala furnizorului, până cel târziu la data de 30.11.2026 . Recepția produsului se va realiza la unul din Aerocluburile Teritoriale din subordinea Aeroclubului României, ce va fi indicat ulterior de Achizitor. Autoritatea contractantă va achita prețul contractului in termen de maxim 15 zile calendaristice, dar nu mai târziu de ultima zi bancara a anului 2026, de la data primirii facturii însoțita de recepția aeronavei fără obiectiuni.
Interne Kennung: 1
627305-2026 - Competition
Romania – Piloted aircraft – Furnizare aeronavă școală și acrobație
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Supplies
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 4266944_2026_PAAPD1634467
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34711300 Piloted aircraft
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Internal identifier: 1