See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Henkilöstövuokrauspalvelut
Beschreibung: Hankinnan kohteena on tarjouspyynnön mukaiset henkilöstövuokrauspalvelut Tuomi Logistiikka Oy:n käyttöön. Tuomi Logistiikka Oy (Tuomi) on julkisella puolella toimiva hankinnan ja logistiikan yritys. Tuomen asiakkaita ovat Tuomen omistajat, joista kolme suurinta ovat Pirkanmaan Hyvinvointialue, Tampereen kaupunki ja Kanta-Hämeen hyvinvointialue. Vuokratyöntekijöille on tarve Tuomella varasto-, kuljetus- ja hyllytyspalveluissa. Tuomen vuokratyövoiman käytön periaatteen mukaisesti vuokratyövoimaa käytetään toiminnoissa, joissa puuttuva työntekijä joudutaan korvaamaan välittömästi sekä työpäivien aikana tapahtuvien työkuormien tasaamisessa. Vuokratyövoimaa käytetään pääsääntöisesti vain tilapäisissä tai hankalasti ennakoitavissa tarpeissa. Vuokratyövoimaa käytetään myös ennakoidun työkuorman tasaamiseen työvuorosuunnittelun valmistumisen jälkeen, kun toiminnan kuormitus ylittää oman henkilöstön kapasiteetin eikä sitä voida tasata riittävästi sisäisin järjestelyin. Vuokratyötä ei käytetä pysyviin resursointitarpeisiin tai kesätyöhön. Hankinta on jaettu kahteen osa-alueeseen: Osa-alue 1 Henkilöstövuokrauspalvelut Tuomelle Osa-alue sisältää henkilöstövuokrauspalvelut varastopalvelujen (Varasto), sisäisen kuljetuksen (Siku) ja Kätsy-hyllytyspalvelun (Kätsy) tarpeeseen. Vuokratyövoimaa tulee pystyä toimittamaan mahdollisiin toimipisteisiin vähintään Pirkanmaan ja Kanta-Hämeen alueilla. Osa-alueeseen valitaan yksi (1) toimittaja. Osa-alue 2 Henkilöstövuokrauspalvelut Tuomen autokuljetukselle Osa-alue sisältää henkilöstövuokrauspalvelun hankinnan Tuomen ulkoisten kuljetuspalvelujen (Autokuljetus) tarpeeseen. Toimittajan tulee pystyä toimittamaan vuokratyövoimaa autokuljetuksen ajoihin Pirkanmaan ja Kanta-Hämeen alueille, sekä Jyväskylään, missä on yksi toimipiste, jossa käydään viikoittain (Sakupen pesula). Tarjoaja voi tarjota joko yhtä osa-aluetta tai molempia osa-alueita. Tilaaja valitsee kumpaankin osa-alueeseen erikseen kokonaistaloudellisesti edullisimman, hinta-laatusuhteeltaan parhaan tarjouksen tehneen tarjoajan toimittajaksi.
Interne Kennung: 581474
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79620000 Überlassung von Personal einschließlich Zeitarbeitskräfte
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Osa-alue 1 Henkilöstövuokrauspalvelu Tuomelle
Beschreibung: Osa-alue sisältää henkilöstövuokrauspalvelut varastopalvelujen (Varasto), sisäisen kuljetuksen (Siku) ja Kätsy-hyllytyspalvelun (Kätsy) tarpeeseen. Tuomen varastopalveluissa on viimeisen puolen vuoden aikana ollut keskimäärin kuusi (6) vuokratyöntekijää päivittäin. Osa vuokratyöntekijöistä työskentelee jokaisena arkipäivänä ja osa esimerkiksi 2–3 päivää viikossa. Kausivaihteluiden vuoksi työvuoroja ei voida taata ympäri vuoden. Poolin koko on tällä hetkellä noin kaksikymmentä (20) henkeä. Suurin osa Varaston vuokratyöntekijöiden tilauksista on ennakoituja tilauksia. Ennakoiduiksi tilauksiksi katsotaan tilaukset, jotka tehdään yli (>) 24 tuntia ennen työvuoron tarvetta. Kätsy-hyllytyspalvelun ja sisäisen kuljetuksen tilauksista suurin osa on äkillisiä tilauksia. Äkillisiksi tilauksiksi katsotaan tilaukset, jotka tehdään alle (≤) 24 tuntia ennen työvuoron tarvetta. Kätsy hyllytyspalvelut on käyttänyt viimeisen puolen vuoden aikana kolmea (3) vuokratyöntekijää äkillisiin sairaspoissaolojen paikkaustarpeisiin. Arvioidaan, että tarve olisi useamman perehdytetyn vuokratyöntekijän poolille, vaikka joinain kuukausina vuokratyövoimalle ei realisoidu ollenkaan tarvetta. Sisäisen kuljetuksen vuokratyövoiman käyttö on ollut keskimäärin neljä (4) vuokratyöntekijää / kuukausi. Sisäisen kuljetuksen vuokratyövoiman arvioitu tarve on noin 5000 työtuntia vuodessa.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Osa-alue 2 Henkilöstövuokrauspalvelu Tuomen autokuljetukselle
Beschreibung: Osa-alue sisältää henkilöstövuokrauspalvelun hankinnan Tuomen ulkoisten kuljetuspalvelujen (Autokuljetus) tarpeeseen. Vuokratyövoimaa hankitaan autokuljetusten tehtäviin tilanteissa, joissa tarvitaan joko äkillisten poissaolojen korvaamista (sairaspoissaolot) tai tilapäistä lisäresurssia. Vuokratyövoiman tarve vaihtelee parista tunnista muutamaan viikkoon. Tilaajan arvion mukaan tarve on tarjouspyynnön julkaisuhetkellä noin kahdelle (2) tehtävään perehdytetylle vuokratyöntekijälle, joilla on voimassa oleva ammattipätevyys ja vähintään C-ajokortti. Lisäksi vuokratyöntekijällä tulee olla todistetusti kokemusta kuorma-autonkuljettajan työstä ja osaamista kappaletavarajakelusta vähintään 300 h viimeisen 6kk ajalta. Poolissa tulee olla myös apukuljettaja, jolla on vähintään B-ajokortti. Sairaslomatuurauksiin arvioidaan tarvittavan yksi kuorma-auton kuljettaja/ päivä. Joinain kuukausina ei välttämättä ole tarvetta lainkaan ja välillä voidaan tarvita useampi kuorma-auton kuljettaja kerralla.
Interne Kennung: 2-1