See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale vedr. landinspektørydelser
Beschreibung: Sund og Bælt Holding A/S gennemfører hermed på vegne af Selskaberne nærværende udbud vedrørende indgåelse af en rammeaftale med én virksomhed vedrørende landinspektørydelser. Sund & Bælt varetager opgaver forbundet med drift og vedligehold af Danmarks største trafikale anlægsinvesteringer, nemlig Storebæltsforbindelsen, Øresundsforbindelsen samt den kommende Femern Bælt-forbindelse. Derudover løfter Sund & Bælt opgaver forbundet med andre projekter som fx. Østlig Ringvej, udvidelsen af Øresundsmotorvejen, overhalingsspor ved Kalvebod, udvidelsen af København Lufthavns station. På Projekterne varetager Sund & Bælt mere specifikt opgaver forbundet med forundersøgelser, Miljøkonsekvensvurderinger, projektering og anlæg. I denne forbindelse har Sund & Bælt løbende behov for bistand fra Rådgiver til at håndtere diverse landinspektøropgaver. Følgende særlige ydelser forventes at skulle løses af Rådgiveren; 1) Bistand til udarbejdelse og indgåelse af frivillige aftaler 2) Udarbejdelse af erstatningsforslag 3) Bistand i forbindelse med forberedelse og gennemførelse af ekspropriation 4) Bistand i forbindelse med udarbejdelse af Miljøkonsekvensvurderinger og tilsvarende dokumenter med henblik på offentliggørelse og høring 5) Matrikulære sager samt afsætning af skel og arealer i marken 6) Marint arbejde 7) Terrænmodelering. På Projekterne varetager Sund & Bælt mere specifikt opgaver forbundet med forundersøgelser, Miljøkonsekvensvurderinger, projektering og anlæg. I denne forbindelse har Sund & Bælt løbende behov for bistand fra Rådgiver til at håndtere diverse landinspektøropgaver. Opgaverne spænder bredt, da Projekterne befinder sig på forskellige stadier, ligesom de udføres eller planlægges udført i forskellige dele af landet og vedrører forskellige tekniske løsninger. Hertil kommer, at Sund & Bælt forudser, at der i forbindelse med udarbejdelse af Miljøkonsekvensvurdering for Østlig Ringvej samt eventuelle nye projekter i Sund & Bælt-regi løbende vil være behov for håndtering af landinspektøropgaver. Rammeaftalen er ikke-eksklusiv, og Kunden er således berettiget - men ikke forpligtet - til at anvende leverandøren. Leverandøren er forpligtet til at levere de i Rammeaftalen omfattede ydelser. Kunden forpligter sig ikke til at aftage nogen bestemt mængde af de ydelser, der omfattes af Rammeaftalen.
Interne Kennung: -
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71353000 Oberirdische Vermessung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 22114300 Kartografische Erzeugnisse, 22114310 Katasterkarten, 30221000 Digitale Katasterkarten, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71250000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie Vermessungsdienste, 71354000 Kartografiedienste, 71354300 Katastervermessung, 71355000 Vermessungsarbeiten, 71355200 Amtliche Landvermessung, 71540000 Bauverwaltungsleistungen
5. Los
Los: LOT-0000