2. Verfahren
Verfahren
Titel: Markedsdialog vedrørende mobile tankanlæg
Beschreibung: Rigspolitiet forbereder en kommende anskaffelse af mobile (flytbare) tankanlæg. Rigspolitiet har til hensigt at indgå i markedsdialog med relevante leverandører for at opnå indsigt i, hvordan en kommende anskaffelse og relaterede dokumenter skal struktureres og formuleres for at sikre den bedst mulige løsning for både ordregiver og tilbudsgivere. For at understøtte processen med markedsdialogen har Rigspolitiet forberedt og vedlagt et kort spørgeskema, som relevante leverandører opfordres til at udfylde. Leverandørerne opfordres til at give så fyldestgørende svar som muligt, og spørgeskemaet kan udfyldes på enten dansk eller engelsk. Det skal understreges, at input givet i forbindelse med markedsdialogen ikke på nogen måde vil indgå i en eventuel efterfølgende vurdering af tilbud i forbindelse med den konkrete anskaffelse. Det kan yderligere bemærkes, at såfremt der ikke indsendes svar, eller kun afgives delvist svar, i forbindelse med markedsundersøgelsen, udelukker det ikke leverandøren fra at deltage i den kommende anskaffelse. Udfyldt spørgeskema sendes med mail til toe008@politi.dk og mba077@politi.dk senest d. 30. september 2026 kl. 12.00 CET. På baggrund af de indkomne svar forventer Rigspolitiet at afholde individuelle dialogmøder med et repræsentativt udvalg af markedsaktører. Under møderne vil de afgivne besvarelser blive diskuteret og yderligere uddybet. Møderne afholdes på Polititorvet 14, 1780 København V, Danmark medmindre andet aftales. Formålet med anskaffelsen er at sikre, at dansk politi har adgang til en mobil beredskabskapacitet til opbevaring og udlevering af diesel og AdBlue, som kan aktiveres i nationale eller internationale krisesituationer, hvor den normale forsyning af drivmidler er helt eller delvist afbrudt. Løsningen skal sikre, at politiets operative køretøjsflåde fortsat kan opretholde de nødvendige operative funktioner under længerevarende forsyningssvigt. Løsningen forventes at omfatte: • Etablering og opbevaring af mobile (flytbare) tankanlæg til opbevaring af diesel • AdBlue-løsninger • Mulighed for drift ved strømsvigt • Lovpligtige eftersyn (funktionseftersyn, hvor leverandøren sikrer funktionalitet) • Løbende service • Hurtig aktivering ved behov Levering af diesel og AdBlue indgår ikke i anskaffelsen, men skal kunne understøttes af den valgte løsning. Tankanlæggene vil ikke skulle bruges til transport af brændstoffet. Leverandøren forventes som udgangspunkt at kunne opbevare de tomme, mobile tankanlæg indtil aktivering fra politiet. Opbevaring skal foregå i Danmark, og gerne i hhv. Øst- og Vestdanmark. Krav til tankanlæg • Leverandøren skal stille mobile dieseltankanlæg inkl. pumpeløsning til rådighed efter aktivering fra politiet. • Politiet forventer på nuværende tidspunkt et behov for 15 containere på 15.000 liter pr. anlæg og 5 containere på 5.000 liter pr. anlæg. • Tankene skal have alle relevante godkendelser og tilladelser. • Løsningen skal kunne skaleres op og ned i takt med Rigspolitiets behov. • Tankene skal kunne opstilles på de lokaliteter, som Rigspolitiet udpeger
Interne Kennung: 2026-219522
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44610000 Tanks, Sammelbehälter, Container und Druckbehälter
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44611000 Tanks, 44611600 Sammelbehälter