See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tuoretuotteiden ja perunoiden hankinta
Beschreibung: Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue hankkii Tuoretuotteita ja perunoita hyvinvointialueen ja Kokkaamo Ateriapalvelut Oy:n keittiöihin. Dynaamisen hankintajärjestelmän (DPS) kohde on kuvattu tarkemmin osallistumispyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti liitteessä "DPS hankinnan kuvaus ja ehdot”. Tilaaja määrittelee kussakin hankintajärjestelmän sisäisessä tarjouspyynnössä tarkemmin hankintajärjestelmässä kilpailutettavat kohteet sekä niiden vaatimukset. Hankintajärjestelmä on voimassa noin 5 vuotta, minkä aikana hankintajärjestelmän sisäiset tarjouskilpailut tehdään. Tilaaja voi jatkaa hankintajärjestelmän voimassaoloa uudella hankintailmoituksella. Tilaajalla on oikeus myös keskeyttää dynaaminen hankintajärjestelmä kesken sen voimassaolon. Toimittajat voivat hakeutua hankintajärjestelmään perustamisvaiheessa ja myöhemmin sen voimassaoloaikana jättämällä osallistumishakemuksen osallistumispyynnön mukaisesti. Hankintasopimukset tulee tehdä ennen hankintajärjestelmän päättymistä. Hankintasopimukset ovat voimassa n. 1 vuoden kerrallaan. Osa-alueet kilpailutetaan sisäisinä kilpailutuksina n. 1 vuoden välein. Hankintasopimukseen perustuvia hankintoja (tilauksia) voidaan tehdä hankintasopimuksen päättymiseen saakka. Hankintamenettely on kaksivaiheinen. Päästäkseen jättämään tarjouksia toimittajan on ensin jätettävä osallistumishakemus ja tultava hyväksytyksi hankintajärjestelmään. Tämän jälkeen toimittaja voi tehdä tarjouksia vastaamalla hankintayksikön lähettämään tarjouspyyntöön. Hankintayksikkö toteuttaa jatkossa sisäisiä kilpailutuksia noin vuoden välein. Dynaamiseen hankintajärjestelmään voi jättää osallistumishakemuksia koko sen keston ajan. Dynaamiseen hankintajärjestelmään otetaan mukaan kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät hakijat. Varsinaiset hankinnat tehdään dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisillä kilpailutuksilla, joissa kuvataan ja tarkennetaan hankinnan kohde. Hankintajärjestelmän sisäisiin tarjouskilpailuihin ei voi osallistua, ellei toimittajaa ole hyväksytty hankintajärjestelmään. Osallistumishakemuksen jättäminen ja hankintajärjestelmään hyväksyminen ei velvoita toimittajaa tekemään tarjousta, vaan toimittajat voivat tehdä tarjouksia harkintansa mukaan. Hankintayksikkö arvioi osallistumispyynnön julkaisuhetkellä dynaamisen hankintajärjestelmän kohteena olevien suunniteltujen hankintojen arvonlisäverottomaksi arvioiduksi määräksi 3 000 000 euroa huomioiden kaikki järjestelmässä mahdollisesti tehdyt hankinnat. Arvio on alustava ja perustuu tällä hetkellä tiedossa olevaan hankintatarpeeseen. Hankintayksikkö ei sitoudu mihinkään hankintamääriin tai määräostovelvoitteisiin tällä ilmoituksella
Interne Kennung: HYVAEP/4718/2026
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (hankintalain 125 §). Hankintamenettelynä käytetään hankintalain 50 §:n mukaista dynaamista hankintamenettelyä. Dynaamiseen hankintajärjestelmään (DPS) hyväksyttävien ehdokkaiden määrää ei saa rajoittaa. Hankintayksikkö voisi olla kuitenkin valitsematta ehdokkaita hankintajärjestelmään, jos ne eivät täytä asetettuja soveltuvuusvaatimuksia. Soveltuvuusvaatimukset on eritelty ESPD-lomakkeella, sekä osallistumishakemuksen muissa ehdoissa ja liitetiedostoissa. Jokainen yksittäinen hankinta hankintajärjestelmän sisällä on kilpailutettava. Hankintayksikön on pyydettävä hankintajärjestelmään hyväksyttyjä ehdokkaita esittämään tarjous hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa. Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjousasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Hankintayksikkö käsittelee osallistumishakemukset seuraavasti: - tarjoajan soveltuvuuden tarkastus - soveltuvuustarkastukseen perustuva tarjoajien hyväksyntä osallistujiksi dynaamiseen hankintajärjestelmään - hankintapäätös tarjoajan valinnasta ja sen tiedoksi antaminen. Perustamisvaiheen jälkeen osallistumishakemukset käsitellään 10 työpäivän kuluessa osallistumishakemuksen vastaanottamisesta tai jos hakemus saapuu hankintajärjestelmän ollessa suljettuna, rekisterin uudelleen avaamisesta. Hankintayksikkö voi pidentää määräaikaa 15 työpäivään perustellusta syystä. Hankintayksikkö voi pidentää käsittelyaikaa myös, jos hankintajärjestelmän sisällä ei julkaista uusia tarjouspyyntöjä ennen hyväksymistä koskevien päätösten tekemistä. Hankintajärjestelmä on suljettuna vuosittain heinäkuun ajan. Tänä aikana osallistumishakemuksia ei käsitellä eikä tarjouspyyntöjä lähetetä. Hankinnan perustamisvaiheen jälkeen käynnistyy hankintavaihe. Hankintavaiheessa hankintayksikkö toteuttaa sisäisiä kilpailutuksia tarpeensa mukaan. Hankintavaihe kestää hankintajärjestelmän voimassaolon loppuun saakka. Hankintayksikkö määrittelee kussakin sisäisessä kilpailutuksessa hankinnan kohteen ja muut ehdot. Hankintajärjestelmän sisäisiin kilpailutuksiin voivat osallistua vain hankintajärjestelmään hyväksytyt toimittajat.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15000000 Nahrungsmittel, Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Tuoretuotteet
Beschreibung: Tuoretuotteiden osa-alueessa hankitaan esikäsiteltyjä vihanneksia (pilkotut salaatit, kaalit, vihannekset, juurekset, sipulit), tuoreet pilkotut hedelmät, kokonaiset vihannekset ja kokonaiset hedelmät. Tuoretuotteiden osalta sisäiset kilpailutukset toteutetaan n. 12 kk välein.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Perunat
Beschreibung: Perunoiden osa-alueessa hankitaan perunoita ja perunavalmisteita (kuorittua muusi- ja annosperunaa sekä perunasuikaleita, -kuutioita ja -viipaleita). Perunoiden sisäiset kilpailutukset toteutetaan n. 12 kk välein. Perunoiden sisäiset kilpailutukset jaetaan maantieteellisesti alueisiin.
Interne Kennung: 2-1
627876-2026 - Competition
Finland – Food, beverages, tobacco and related products – Tuoretuotteiden ja perunoiden hankinta
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: HYVAEP/4718/2026
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 15000000 Food, beverages, tobacco and related products
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Tuoretuotteet
Internal identifier: 1-0
Lot: LOT-0002
Title: Perunat
Internal identifier: 2-1