627944-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Reißwölfe – Achiziție distrugătoare HDD, SSD, CD, DVD și benzi magnetice.
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Achiziție distrugătoare HDD, SSD, CD, DVD și benzi magnetice.
Beschreibung: Conform Hotărârii Guvernului (H.G.) nr. 592/2024 privind organizarea și funcționarea Ministerului Justiției, cu modificările și completările ulterioare, MJ elaborează politicile publice, strategiile și planurile de acțiune în domeniul justiției, al prevenirii și combaterii corupției și formelor grave de criminalitate, inclusiv în concordanță cu obiectivele programului de guvernare și negociază, implementează, monitorizează și evaluează programele internaționale de asistență tehnică și financiară pentru prevenirea criminalității și a corupției, indiferent de instituția beneficiară sau care le implementează. Potrivit art. 6, punctul VI/6 din Hotărârea nr. 592/2024 privind organizarea și funcționarea Ministerului Justiției, cu modificările și completările ulterioare, Ministerul Justiției „coordonează şi îndrumă activitatea economică şi de investiţii a instanţelor judecătoreşti, astfel cum sunt prevăzute în anexa nr. 1 la Legea nr. 304/2022, cu modificările ulterioare, a aparatului propriu şi unităţilor subordonate Ministerului”. Având în vedere importanța tehnologiei informației în susținerea dezvoltării durabile în orice domeniu de activitate, inclusiv în sectorul justiției, atât în contextul e-justiției europene, cât si la nivel național, informatizarea sistemului judiciar reprezintă o componenta strategică în cadrul reformei sistemului judiciar, un pas necesar către un sistem mai transparent, mai accesibil și mai eficient, pavând drumul către o nouă etapă – digitalizarea sistemului judiciar, privită ca fiind procesul de transformare a proceselor si fluxurilor de lucru prin utilizarea instrumentelor digitale în vederea eficientizării acestora. Sub aspect tehnic, mare parte din activitatea instanțelor, subordonatelor Ministerului Justiției, dar și a aparatului propriu se bazează pe utilizarea serviciilor IT gestionate centralizat și furnizate în întreg sistemul judiciar. Această achiziție de produse se realizează în contextul în care necesitatea de distrugere și eliminare într-un timp cât mai scurt a componentelor IT precum și a altor produse similare pot conduce la desfășurarea în bune condiții a activității ministerului și a sistemului judiciar, precum și la diminuarea riscurilor privitoare la siguranța informațiilor pe care aceste dispozitive le pot conține. Calendarul clarificărilor: Solicitările de clarificări adresate de operatorii economici vor fi transmise autorității contractante prin intermediul secțiunii dedicată clarificărilor disponibilă în SEAP la adresa www.e-licitatie.ro. Termenul limită pentru primirea solicitărilor de clarificări este de 21 zile înainte de data depunerii ofertelor menționată de autoritatea contractantă în SEAP. Potrivit art. 161 alin.1 din Legea nr.98/2016 cu modificările şi completările ulterioare, în măsura în care clarificările sunt solicitate în timp util de operatorii economici, răspunsul autorităţii contractante la aceste clarificări se va publica în SEAP cel mai târziu în a 11-a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Răspunsurile la solicitările de clarificări va fi publicat în SEAP de autoritatea contractantă, fără a dezvălui identitatea celui care a solicitat clarificările.
Interne Kennung: 4265841/2026/80154
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 30191400 Reißwölfe
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectul achiziției îl reprezintă achiziția de distrugătoare HDD, SSD, CD, DVD și benzi magnetice. Obiectivul specific urmărit prin prezenta achiziție este colectarea, distrugerea și eliminarea într-un timp cât mai scurt a componentelor IT precum și a altor produse similare vor conduce la desfășurarea în bune condiții a activității ministerului precum și la diminuarea riscurilor privitoare la siguranța informațiilor pe care aceste dispozitive le pot conține. Cerințele tehnice se regăsesc in Sectiunea II -Caietul de sarcini, parte a documentației de atribuire din SEAP.
Interne Kennung: 1
627944-2026 - Competition
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 4265841/2026/80154
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 30191400 Shredders
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Internal identifier: 1