628046-2026 - Wettbewerb
Finnland – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Laadun ja valvonnan tietojärjestelmä
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen - Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Laadun ja valvonnan tietojärjestelmä
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimialan käyttöön tuleva laadun ja valvonnan tietojärjestelmä, joka hankintaan valitun toimittajan tarjoamana kokonaispalveluna. Hankinnan tavoitteena on luoda yhtenäinen, käyttäjälähtöinen ja palvelutuotannon laatua sekä valvontaa tukeva tietojärjestelmä, joka palvelee työntekijöitä, esihenkilöitä ja johtoa, sekä toimintaa palvelevat tuki- ja ylläpitopalvelu. Tarpeen ja tavoitteen taustalla on tarve kehittää yhtenäinen järjestelmä, joka kokoaa hajallaan olevan valvontatiedon yhteen ja tukee sen systemaattista hyödyntämistä johtamisessa ja päätöksenteossa. Muuttunut lainsäädäntö, erityisesti laki sosiaali- ja terveydenhuollon valvonnasta (741/2023), edellyttää valvontatiedon laadun, yhtenäisyyden ja raportoinnin parantamista. Hankinnan kohteena oleva järjestelmäkokonaisuus sisältää seuraavat arkkitehtuuriset, toiminnalliset ja tuetettavat moduulit: -Laadun ja valvonnan kokonaisuus (Valvontatyökalu) -Ilmoittamisen osiot, mukaan lukien epäkohdat, haitta- ja vaaratapahtumat sekä vakavien vaaratapahtumien kokonaisuus -Sosiaali- ja potilasasiavastaavien toimintaan liittyvä kokonaisuus -Lääkehoitolupien hallinta. Tarkemmin hankinnan kohde ja vaatimukset on kuvattu tarjouspyynnön liitteissä.
Interne Kennung: HEL 2026-014640
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Sopimuksen jatkaminen Määräaikaisen sopimuskauden jälkeen sopimus on voimassa toistaiseksi. Toistaiseksi voimassa oleva sopimus voidaan irtisanoa päättymään Tilaajan puolelta kuuden (6) kuukauden ja Toimittajan puolelta kahdentoista (12) kuukauden kuluttua irtisanomisesta. Irtisanomisaika lasketaan sen kuukauden viimeisestä päivästä, jonka aikana sopimus on irtisanottu.
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: HEL 2026-014640
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Additional nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 48000000 Software package and information systems
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options: