628113-2026 - Wettbewerb
Finnland – Standardfrachtcontainer – Kylkiaukeavat 20'wide CSC meriliikenne katsastetut kontit
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kylkiaukeavat 20'wide CSC meriliikenne katsastetut kontit
Beschreibung: Puolustusvoimat (jäljempänä hankintayksikkö) pyytää tarjousta 40:stä kylkiaukeavasta 20'wide CSC meriliikenne katsastetusta kontista. Hankinta sisältää option vuosille 2026-2028 100:sta kylkiaukeavasta 20'wide CSC meriliikenne katsastetusta kontista.
Interne Kennung: 32444/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tarjouskilpailu toteutetaan avoimena EU-hankintamenettelynä julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, myöh. hankintalaki) mukaisesti. Hankintaa ei jaeta eri Tarjoajien kesken. Hankinnan kohteen ylläpidon ja käytettävyyden turvaamiseksi hankintaa ei ole mahdollista jakaa osiin. Hankinnassa sovelletaan energiatehokkuuslain (1382/2025) mukaista 'energiatehokkuus ensin' -periaatetta elinkaari- ja kiertotalousnäkökulmasta. Koska konttien valmistus sitoo huomattavan määrän energiaa ja aiheuttaa päästöjä, hankintayksikkö sallii käytettyjen yhdensuunnan matkan suorittaneiden konttien tarjoamisen. Käytetyn kontin hankinta säästää uuden kontin valmistukseen ja pitkän matkan rahtiin kuluvan energian, mikä edistää kansallisia energiansäästötavoitteita. Tarjouksen liitteet voidaan toimittaa suomenkielellä. Tarjouksen laatimisesta ja jättämisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjoaja vastaa itse sille tarjouskilpailuun osallistumisesta aiheutuvista kustannuksista. Ennen tarjousten käsittelyä tarkastetaan, täyttävätkö tarjoajat hankintayksikön asettamat soveltuvuusvaatimukset. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoajat, jotka eivät täytä soveltuvuusvaatimuksia tai joita koskevat hankintalain 80 §:ssä ilmoitetut poissulkemisperusteet. Tarjouskilpailusta voidaan sulkea myös tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä mainitut poissulkemisperusteet. Hankinnan vaiheet ovat seuraavat: 1. Hankintailmoitus sähköisellä ilmoituskanavalla (HILMA) 2. Lisäkysymysten esittäminen 3. Hankintayksikön vastaukset lisäkysymyksiin 4. Tarjousten jättäminen 5. Tarjousten käsitteleminen c. Tarjouksen tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen d. Tarjousten vertailu 6. Hankintapäätöksen tekeminen ja tiedoksianto 7. Hankintasopimuksen allekirjoittaminen Tarjousten vertailu tehdään Päätöksenteon perusteet -kohdassa ilmoitetulla tavalla.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44613300 Standardfrachtcontainer
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Hankinta sisältää option vuosille 2026-2028 100:sta kylkiaukeavasta 20'wide CSC meriliikenne katsastetusta kontista. Option viimeinen lunastuspäivä 30.12.2028.