628152-2026 - Ergebnis
Finnland – Umwelttechnische Beratung – Ympäristöteknisten konsulttipalveluiden puitejärjestely 1.8.2026-31.7.2028 (optio 1.8.2028-31.7.2030)
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ympäristöteknisten konsulttipalveluiden puitejärjestely 1.8.2026-31.7.2028 (optio 1.8.2028-31.7.2030)
Beschreibung: Helsingin kaupungin kaupunkiympäristön toimiala sekä Helsingin kaupungin rakentamispalveluliikelaitos Staran muodostama hankintarengas järjestävät tarjouskilpailun ympäristöteknisistä konsulttipalveluista. Hankintarenkaan muodostavat tahot tekevät kumpikin omat hankintapäätöksensä ja sopimuksensa kyseessä olevan tarjouskilpailun perusteella. Kilpailuttamisesta vastaa kaupunkiympäristön toimiala (jäljempänä Kymp). Hankinnan kohteena ovat palvelut on jaettu kolmeen (3) osa-alueeseen seuraavasti: Osa-alue 1: Pilaantuneisiin alueisiin ja jätteiden hyötykäyttöön liittyvät konsulttityöt Osa-alue 2: Sedimenttien tutkimiseen, suunnitteluun ja vesilupahakemuksiin liittyvät konsulttityöt Osa-alue 3: Työmaavesien hallinnan suunnittelu, neuvonta ja valvontatehtävät Osa-alueilla valintaperusteena on jokaisessa osa-alueessa kokonaistaloudellinen edullisuus, jonka perusteena on paras hinta-laatusuhde seuraavasti: - hinta, painoarvo 30 % - laatu, painoarvo 70 % Hankinnan kohteet ovat kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. PUITEJÄRJESTELYN LAAJUUS Puitejärjestelyn yhteenlaskettu arvonlisäveroton ennakoitu arvo koko sopimuskauden aikana (mukaan lukien mahdollinen optiokausi) on 24 330 000 euroa ja arvonlisäveroton enimmäisarvo 32 630 000 euroa.
Interne Kennung: HEL 2025-012739
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71313000 Umwelttechnische Beratung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Osa-alue 1: Pilaantuneisiin alueisiin ja jätteiden hyötykäyttöön liittyvät konsulttityöt
Beschreibung: Osa-alueelle 1 Pilaantuneisiin alueisiin ja jätteiden hyötykäyttöön liittyvät konsulttityöt valitaan neljä (4) toimittajaa, ellei kelpoisuusehdot täyttäviä tarjoajia ja hyväksyttyjä tarjouksia ole vähemmän. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteessä "Liite_Tehtävien_tarkempi_kuvaus". Valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, jonka perusteena on paras hintalaatusuhde seuraavasti: - Hinta, painoarvo 30 % - Laatu, painoarvo 70 % Osa-alueen 1 arvonlisäveroton ennakoitu arvo koko sopimuskauden aikana (ml. mahdolliset optiokaudet) on 17 500 000 euroa. Kymp 16 000 000 euroa Stara 1 500 000 euroa Enimmäisarvo on 23 250 000 euroa. Kymp 21 000 000 euroa Stara 2 250 000 euroa
Interne Kennung: OA1-0
Los: LOT-0002
Titel: Osa-alue 2: Sedimenttien tutkimiseen, suunnitteluun ja vesilupahakemuksiin liittyvät konsulttityöt
Beschreibung: Osa-alueelle 2 Sedimenttien tutkimiseen, suunnitteluun ja vesilupahakemuksiin liittyvät konsulttityöt valitaan kolme (3) toimittajaa, ellei kelpoisuusehdot täyttäviä tarjoajia ja hyväksyttyjä tarjouksia ole vähemmän. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteessä "Liite_Tehtävien_tarkempi_kuvaus". Valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, jonka perusteena on paras hintalaatusuhde seuraavasti: - Hinta, painoarvo 30 % - Laatu, painoarvo 70 % Osa-alueen 2 arvonlisäveroton ennakoitu arvo koko sopimuskauden aikana (ml. mahdolliset optiokaudet) on 2 940 000 euroa. Kymp 2 700 000 euroa Stara 240 000 euroa Enimmäisarvo on 4 360 000 euroa. Kymp 4 000 000 euroa Stara 360 000 euroa
Interne Kennung: OA2-1
Los: LOT-0003
Titel: Osa-alue 3: Työmaavesien hallinnan suunnittelu, neuvonta ja valvontatehtävät
Beschreibung: Osa-alueelle 3 Työmaavesien hallinnan suunnittelu, neuvonta ja valvontatehtävät valitaan kolme (3) toimittajaa, ellei kelpoisuusehdot täyttäviä tarjoajia ja hyväksyttyjä tarjouksia ole vähemmän. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteessä "Liite_Tehtävien_tarkempi_kuvaus". Valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, jonka perusteena on paras hintalaatusuhde seuraavasti: - Hinta, painoarvo 30 % - Laatu, painoarvo 70 % Osa-alueen 3 arvonlisäveroton ennakoitu arvo koko sopimuskauden aikana (ml. mahdolliset optiokaudet) on on 3 890 000 euroa. Kymp 3 800 000 euroa Stara 90 000 euroa Enimmäisarvo on 5 020 000 euroa. Kymp 4 900 000 euroa Stara 120 000 euroa
Interne Kennung: OA3-2