628376-2026 - Wettbewerb
Finnland – Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit – Perintäpalvelut Lohjan kaupungille
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Perintäpalvelut Lohjan kaupungille
Beschreibung: Hankinnan kohteena on perintäpalvelut Lohjan kaupungille (jäljempänä "Hankintayksikkö" tai "Tilaaja"). Hankittavat palvelut (jäljempänä "Palvelut") sisältävät: - Tilaajan erääntyneiden saatavien maksukehotukset - julkis- ja yksityisoikeudellisten saatavien vapaaehtoisen perinnän - teknisenä välittäjänä toimimisen ulosottokelpoisten saatavien osalta - yksityisoikeudellisten riidattomien saatavien oikeudellisen perinnän - jälkiperinnän ja niihin mahdollisesti liittyvien riita- ja rikosasioiden hoidon - luottotappiosuositusten antamisen - saldoilmoitukset - konkurssivalvonnat yli 1000 euron saatavista - maksuhäiriömerkinnän automaattisen poiston - raportoinnin - tilitykset - perintää koskevat lakimiespalvelut - sähköisen asiointipalvelun Tilaajalle ja velallisille - asiakaspalvelun ja tukipalvelun puhelimitse, sähköpostitse ja online-palvelun kautta - Tilaajalle nimetyn palveluntuottajan asiakkuudesta vastaavan asiakkuuspäällikön sekä asiakaspalveluhenkilön - toiminnan näkökulmasta tarpeelliset tietojärjestelmien ja ohjelmistojen rajapinnat ja integraatiot eri tietojärjestelmiin. Hankinnan kohde kattaa vain Lohjan kaupungin tarvitsemat Palvelut, asiakkaana ei ole muut kaupunkikonserniin kuuluvat yhtiöt ja yhteisöt. Palvelut koskevat julkisoikeudellisia ja yksityisoikeudellisia saatavia. Asiakasryhminä on sekä yksityishenkilöt (ml. kuluttajat) että yhteisöt. Hankinta koskee palvelun käyttöönoton jälkeen erääntyviä saatavia. Aiempia saatavia ei siirretä edelliseltä palveluntuottajalta uudelle. Vapaaehtoinen perintä koskee Suomessa sijaitsevien velallisten lisäksi ulkomailla sijaitsevia velallisia. Muilta osin ulkomaan perinnästä sovitaan tapauskohtaisesti erikseen. Tilaaja ei sitoudu tiettyihin hankintamääriin sopimuskauden aikana, vaan Palveluita hankintaan Tilaajan tarpeen mukaan. Tilaaja päättää, mitkä saatavat se antaa palveluntuottajan perittäväksi. Tilaajalla on myös oikeus päättää yksittäisen saatavan perinnän toteuttamisesta omana työnään. Sopimus on voimassa määräaikaisena kaksi (2) vuotta, minkä jälkeen Sopimus on voimassa toistaiseksi voimassa olevana. Sopimuksen ollessa voimassa toistaiseksi voimassa olevana, Sopimus on irtisanottavissa Tilaajan toimesta noudattaen kuuden (6) kuukauden irtisanomisaikaa ja Palveluntuottajan puolesta noudattaen yhdeksän (9) kuukauden irtisanomisaikaa. Irtisanominen on tehtävä kirjallisesti Sopijapuolen yhteyshenkilölle. Irtisanomisaika lasketaan siitä päivästä, jonka irtisanomista koskeva ilmoitus on tehty toiselle Sopijapuolelle. Selvyyden vuoksi todetaan, että Sopimus voidaan irtisanoa myös määräaikaisella sopimuskaudella. Tällöin Sopimus päättyy kuitenkin aikaisintaan määräaikaisen sopimuskauden päättyessä. Palveluntuotannon suunniteltu aloitus on loppuvuonna 2026. Tarkempi aloitusajankohta vahvistetaan Hankintayksikön ja valittavan palveluntuottajan kesken ennen sopimuksen allekirjoittamista. Hankinnan perusteella valitaan yksi (1) palveluntuottaja tuottamaan Palvelut. Hankinnan kohdetta on kuvattu tarkemmin jäljempänä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: 627232
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa on kyse julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/20216) 26§:n 1 momentin mukaisen EU-kynnysarvon ylittävästä palveluhankinnasta. Hankintamenettelynä on hankintalain 32§:n mukainen avoin menettely, jossa hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön, joiden perusteella kaikki halukkaat toimittajat voivat tehdä tarjouksen. Hankintailmoituksen julkaisemisen ja tarjouspyynnön saataville asettamisen jälkeen hankintayksikkö voi lähettää tarjouspyynnön soveliaiksi katsomilleen toimittajille. Hankintamenettelyn vaiheet ovat tarjousten vastaanottamisen jälkeen pääpiirteittäin seuraavat: 1. Hankintayksikkö avaa tarjoukset avaamistilaisuudessa, joka ei ole julkinen; 2. Hankintayksikkö tarkastaa tarjoajien soveltuvuuden; 3. Hankintayksikkö tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden; 4. Hankintayksikkö vertailee tarjoukset; 5. Hankintayksikkö tekee hankintapäätöksen ja antaa sen tiedoksi tarjoajille; 6. Hankintayksikkö pyytää ja tarkastaa valitun tarjoajan soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset; sekä 7. Hankintayksikkö solmii sopimuksen valitun tarjoajan kanssa laissa säädetyn valitus- ja odotusajan (14 päivää) kuluttua. Hankintayksiköllä on oikeus hylätä tarjouspyyntöä vastaamattomat tai puutteelliset tarjoukset. Hankintasopimus ei synny vielä hankintapäätöksestä tiedottamalla, vaan vasta, kun odotusaika ja valitusaika (14 päivää) ovat kuluneet, ja kun Hankintayksikkö ja hankintapäätöksellä valittu tarjoaja ovat allekirjoittaneet sopimuksen.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79000000 Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79940000 Dienstleistungen von Inkassoagenturen
5. Los
Los: LOT-0000
628376-2026 - Competition
Finland – Business services: law, marketing, consulting, recruitment, printing and security – Perintäpalvelut Lohjan kaupungille
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 627232
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79000000 Business services: law, marketing, consulting, recruitment, printing and security
Additional classification (cpv): 79940000 Collection agency services
5. Lot
Lot: LOT-0000