628625-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Bereitstellung von Software – Achiziționarea unor soluții informatice complete în cadrul proiectului „IS31B_04 Cybercrime Academy - formarea personalului specializat în combaterea criminalității informatice – CyAc”
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Achiziționarea unor soluții informatice complete în cadrul proiectului „IS31B_04 Cybercrime Academy - formarea personalului specializat în combaterea criminalității informatice – CyAc”
Beschreibung: Centrul Multifuncțional de Pregătire Schengen implementează, în calitate de beneficiar, în parteneriat cu Inspectoratul General al Poliției Române și Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, proiectul Cybercrime Academy - formarea personalului specializat în combaterea criminalității informatice – CyAc, cod proiect IS31B_04, finanțat prin Programul Național 2021-2027 Securitate Internă. Având în vedere că la nivel național, principalele structuri implicate în combaterea criminalității informatice, respectiv Direcția de Combatere a Criminalității Organizate (DCCO) și Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT), se confruntă cu o nevoie semnificativă de formare profesională în domenii de nișă precum analiza fluxurilor financiare cu criptomonede, perchezițiile informatice ale autovehiculelor moderne, investigarea echipamentelor de rețea și utilizarea soluțiilor tehnice de decriptare și deblocare, se impune asigurarea condițiilor optime pentru desfășurarea acestor activități. În vederea derulării în condiții optime și concrete a unora dintre programele formative ce vor fi organizate de C.M.P.S., prin Cybercrime Academy, a fost identificată nevoia achiziționării de sisteme hardware și software performante, pentru simularea unui mediu de lucru real, în care participanții să poată învăța cum să colecteze, să protejeze și să analizeze probe digitale în condiții diverse. Prezenta achiziţie prevede încheierea a 4 contracte de achiziție publică, pentru 4 loturi, în cadrul cărora se vor presta serviciile detaliate în Caietul de sarcini, parte a documentației de atribuire. Astfel, Autoritatea Contractantă intenționează să achiziționeze 4 soluții informatice complete și instruirea privind utilizarea softului Berla iVE, care vor fi utilizate în scop didactic, pentru atingerea obiectivelor proiectului. Autoritatea contractantă va raspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare o singură dată, în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor pentru clarificările solicitate cu 18 zile înaintea termenului limită de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 26036881_2026_PAAPD1633798
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72268000 Bereitstellung von Software
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Soluție informatică cu licență cu update, suport, upgrade pentru analiza tranzacțiilor cu cryptomonede - Chainalysis sau echivalent 1 buc.x 4 ani
Beschreibung: Soluție informatică cu licență cu update, suport, upgrade pentru analiza tranzacțiilor cu cryptomonede - Chainalysis sau echivalent 1 buc.x 4 ani conform cerințelor prevăzute în caietul de sarcini nr. 813916/05/08/2026 și specificația tehnică nr. 813725/23.07.2026
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: Soluție informatică cu licență, cu update, suport, upgrade pentru aplicația informatică Cellebrite Inseyets+60 unlocks sau echivalent 1 buc.x 4 ani
Beschreibung: Soluție informatică cu licență, cu update, suport, upgrade pentru aplicația informatică Cellebrite Inseyets+60 unlocks sau echivalent 1 buc.x 4 ani, conform cerințelor prevăzute în caietul de sarcini nr. 813916/05/08/2026 și specificația tehnică nr. 813724/23.07.2026
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0003
Titel: Soluție informatică cu licentă, cu update, suport, upgrade pentru extracția din dispozitive IoT și Cloud - Magnet Axiom Premier 1 buc.x 4 ani
Beschreibung: Soluție informatică cu licentă, cu update, suport, upgrade pentru extracția din dispozitive IoT și Cloud - Magnet Axiom Premier 1 buc.x 4 ani, conform cerințelor prevăzute în caietul de sarcini nr. 813916/05/08/2026 și specificația tehnică nr. 813726/23.07.2026.
Interne Kennung: 3
Los: LOT-0004
Titel: Soluție informatică cu licență, cu update, suport, upgrade pentru percheziție informatică autovehicule - Berla iVe - 1 buc.x 5 ani și Training online pentru iVe Toolkit - necesar pentru instruirea a 2 formatori din cadrul CMPS în percheziționarea autovehiculelor
Beschreibung: Soluție informatică cu licență, cu update, suport, upgrade pentru percheziție informatică autovehicule - Berla iVe - 1 buc.x 5 ani și Training online pentru iVe Toolkit - necesar pentru instruirea a 2 formatori din cadrul CMPS în percheziționarea autovehiculelor, conform cerințelor prevăzute în caietul de sarcini nr. 813916/05/08/2026 și specificațiile tehnice nr. 813727/23.07.2026 și nr. 813728/23.07.2026
Interne Kennung: 4