629259-2026 - Wettbewerb
Finnland – Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport) – Kuljetuspalvelut_UUSI
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kuljetuspalvelut_UUSI
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kuljetuspalvelut sisältäen paketti-, rullakko- ja lavalähetykset. Muuttopalvelu ja kirjepostipalvelu eivät sisälly tähän hankintaan. Keskimäärin kuukausittain Istekiltä lähtee lähemmäs 700 erilaista kuljetuslähetystä. Hankinnan kohde ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu yksityiskohtaisesti tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Tilaaja valitsee yhden (1) toimittajan, jonka kanssa se tekee sopimuksen. Hankintasopimusta tulee käyttämään ainoastaan Istekki Oy ja syntyvän sopimuksen osapuolina ovat ainoastaan Istekki Oy ja valittu Toimittaja. Selvyyden vuoksi todetaan, että Istekin asiakkaat eivät ole tämän kilpailutuksen tai sen perusteella tehtävän hankintasopimuksen sopijapuolia. Tarjouspyynnössä esitetyt hankintamäärät ovat arvioita, eikä sopimus muodosta tilaajalle määräostovelvoitetta
Interne Kennung: 293/02.08.03/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista 1397/2016, hankintalaki (jäljempänä hankintalaki). TARJOUSTEN KÄSITTELY: Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset (tarjousten avaustilaisuus ei ole julkinen) 2. Tarkastaa tarjoajaa koskevat vaatimukset ESPD-lomakkeen tiedoista ja tarjouslomakkeesta. 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnönmukaisuuden 4. Vertailee tarjoukset 5. Valitsee parhaan tarjouksen 6. Tekee hankintapäätöksen ja päätöksen tiedoksiannon. Tarjous sekä pyydetyt dokumentit ja liitteet tulee toimittaa suomen kielellä, ellei toisin ole mainittu. Tarjousasiakirjat ovat saatavilla vain suomen kielellä. Tarjouksen tekemisestä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (hankintalain 125 §).
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Hankintaan voidaan tehdä lisähankintaa, joka on kuvattu tarjouspyynnöllä. Tilaaja päättää sopimuskauden aikana erikseen mahdollisista lisähankinnoista ja jatkokehityksestä. Optioita ovat: Rullakkopalvelu: Toimittajalta on mahdollisuus saada ennakkoon rullakoita pakkaamista varten. Vaaralliset aineet (VAK), esim. akut (lithium-akkuja sisältävän paketin toimitus) Särkyvä paketti Asiakaspalautus Ulkomaanlähetykset Toimitus kotiin tai automaattiin Tulliselvitykset ulkomaille lähteville paketeille
2. Procedure
Procedure
Title: Kuljetuspalvelut_UUSI
Internal identifier: 293/02.08.03/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 60000000 Transport services (excl. Waste transport)
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options: