See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af Rammeaftaler på ledsageordning og støtteydelser
Beschreibung: Dette udbud af Ledsageordning og Støtteydelser herunder afløsning/aflastning samt særforanstaltninger/projektydelser omfatter kommunerne Gentofte, Frederiksberg, Gladsaxe, Lyngby-Taarbæk, Rudersdal, Ballerup samt Høje-Taastrup som udgør Indkøbsfællesskabet, Indkøbscirkel Øst. Kommunerne udbyder i fællesskab Ledsageordning samt støtteydelser herunder afløsning/aflastning samt særforanstaltninger/projektydelser til børn og voksne med nedsat fysisk og/eller psykisk funktionsevne. Gentofte Kommune gennemfører udbuddet på vegne af alle syv kommuner, der samlet benævnes ”Ordregiver”. (Alle kommunerne indgår individuelle aftaler med de vindende tilbudsgivere på baggrund af udbudsmaterialets aftale). Ordregiver udbyder Rammeaftalerne i henhold til afsnit III om indkøb af sociale og andre specifikke tjenesteydelser (også benævnt light regimet) i lov nr. 1564 af 15. december 2015, ”Udbudsloven”, jf. nærmere beskrivelse i afsnit 1 af prækvalifikationsbetingelserne. Delaftale 1 omfatter Ledsageordning til børn og voksne og dækker alle Kommuner i indkøbsfælleskabet, Indkøbscirkel Øst. På delaftale 1 indgås Rammeaftaler med op til 2 Leverandører. Opgaven består i at tilbyde ledsagelse til børn og voksne efter Barnets lov og Serviceloven. Dvs. konkret personale til varetagelse af ledsagelse. Den leverede ydelse skal sikre, at Ordregiver kan efterleve: Barnets lov § 89 om ledsagelse til børn Servicelovens § 97 omhandlende ledsagelse til voksne. Ydelserne anvendes primært på det specialiserede socialområde til børn og voksne. Delaftale 2 og 3 omfatter støtteydelser herunder afløsning/aflastning samt særforanstaltninger/projektydelser til børn og voksne – herefter benævnt ”Støtteydelser”. Der indgås Rammeaftaler med op til 3 Leverandører på både delaftale 2 og på delaftale 3. Delaftalerne er opdelt geografisk: Delaftale 2: Gentofte kommune, Frederiksberg Kommune samt Gladsaxe Kommune. Delaftale 3: Lyngby-Taarbæk Kommune, Rudersdal Kommune, Ballerup Kommune samt Høje-Taastrup Kommune. Ballerup Kommune deltager alene i delaftale 3 med køb af ydelser omhandlende afløsning/aflastning til børn jf. Barnets lov § 90 og voksne jf. Serviceloven § 84 samt ydelser omfattet af Barnets lov § 86 omhandlende merudgifter til børn. Delaftalerne skal sikre at Ordregiver kan efterleve: Socialpædagogisk støtte til voksne over 18 år, jf. Servicelovens § 85 Støtte til børn og familier, jf. Barnets lov § 32 Afløsning/aflastning til børn jf. Barnets lov § 90 jf. Servicelovens § 83 og § 84 Ydelser omfattet af Barnets lov § 86 omhandlende merudgifter til børn Afløsning/aflastning til voksne i eget hjem, jf. Servicelovens § 84. Opgaven består i at tilbyde konkret personale til varetagelse af primært hjælp/støtte til børn og voksne med nedsat fysisk og psykisk funktionsnedsættelse mv., støtte i eget hjem eller andet egnet sted. Støtten skal kunne leveres døgnet rundt. Udbuddet omfatter ikke ydelser, der leveres af kommunernes interne støttekorps i Indkøbscirkel Øst-regi. Ordregiver er berettiget til at lade opgaver af samme art som Rammeaftalen omhandler, eksempelvis støtteydelser efter serviceloven § 85 og barnets lov § 32, levere af tredjemand eller indgå særskilte aftaler herom.
Interne Kennung: 2024/6
Verfahrensart: Sonstiges zweistufiges Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbudsprocessen gennemføres som udbud med mulighed for forhandling. Den er opdelt i to faser: prækvalifikationsfasen, hvor interesserede økonomiske aktører ansøger om at blive udvalgt til at deltage i konkurrencen om Rammeaftalerne, og tilbuds- og eventuel forhandlingsfasen, hvor udvalgte Ansøgere afgiver tilbud, der evalueres af Ordregiver - eventuelt som led i en forhandling Enhver økonomisk aktør kan ansøge om deltagelse, men alene egnede Ansøgere, der udvælges og opfordres hertil, har ret til at afgive tilbud på Rammeaftalerne. Prækvalifikationsbetingelserne vedrører prækvalifikationsfasen og beskriver kravene til Ansøgere og ansøgninger, samt hvordan Ordregiver foretager udvælgelsen af de bedst egnede Ansøgere til at afgive tilbud på Rammeaftalerne. I dette udbud vil Ordregiver prækvalificere op til 5 Ansøgere pr. delaftale. Disse Ansøgere opfordres til at afgive tilbud på Rammeaftalerne. Alene Ansøgere, der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene, og som opfylder de fastsatte krav til egnethed, indgår i udvælgelsen. De angivne minimumskrav til egnethed skal mødes for hver delaftale, som Ansøger søger om prækvalifikation til. Disse fremgår for hver delaftale. Ansøges der f.eks. om prækvalifikation til både delaftale 2 og 3, skal Ansøger opfylde minimumskravene for begge aftaler, jf. eksemplet herunder: Minimumskrav til gennemsnitlig, årlig nettoomsætning = Nettoomsætningskrav, delaftale 2 + Nettoomsætningskrav, delaftale 3 = Krav om en gennemsnitlig, årlig nettoomsætning på 25 mio. kr. Minimumskrav til antal aftaler med kommuner eller andre offentlige myndigheder = Krav om antal aftaler, delaftale 2 + Krav om antal aftaler, delaftale 3 = Krav om 6 aftaler med kommuner eller andre offentlige myndigheder inden for de seneste 3 år. Tilsvarende metode anvendes, hvis der ansøges om prækvalifikation til flere delaftaler i anden kombination end den ovenfor beskrevne. Er antallet af disse Ansøgere højst 5, vil de alle blive prækvalificeret. Ordregiver forbeholder sig dog ret til at annullere udbudsproceduren, hvis det skønnes, at antallet af prækvalificerede er for lavt til at sikre tilstrækkelig konkurrence. Er antallet større end 5, vil Ordregiver prækvalificere de 5 Ansøgere, der vurderes bedst egnede. Vurderingen af hvilke ansøgere, der er bedst egnede til at varetage den enkelte delaftale, vil ske på baggrund af en samlet helhedsvurdering af de af Ansøger oplyste referencer (tidligere kontrakter) samt Ansøgers gennemsnitlige årlige omsætning inden for de 3 afsluttede regnskabsår. Vær opmærksom på, at der kun medregnes referencer, der har været i drift inden for de seneste 3 år, og at Ordregiver ikke lægger vægt på mere end de i ansøgningen første 5 oplistede referencer. Ordregiver vil vægte følgende positivt: I jo højere grad en reference viser relevant erfaring og er sammenlignelig med Rammeaftalerne i karakter og volumen, og jo længere en sådan kontrakt har løbet i referenceperioden, desto mere positivt vil Ordregiver bedømme referencen. Der lægges vægt på den af Ansøger, oplyste omsætning; jo større omsætningen er, desto mere positiv bedømmelse. For tilbuds- og forhandlingsfasen gælder udbudsbetingelserne, der nærmere beskriver processen for afgivelse af tilbud og gennemførelse af forhandlinger, krav til tilbud og hvordan Ordregiver vil evaluere tilbuddene som beskrevet for hver delaftale, og i sidste ende udpege de økonomisk mest fordelagtige tilbud. Her er angivet de af Ordregiver forventede temaer for forhandlingerne. • Eventuelle uklarheder og/eller forbehold i tilbuddet • Den tilbudte økonomi • Den tilbudte kvalitet • Tilbudsgivers eventuelle forslag til ændring af udbudsmaterialet som grundlag for en optimering af tilbuddet og aftalegrundlaget. Forhandlingerne kan dog omfatte yderligere forhold på såvel Ordregivers som Tilbudsgivers initiativ, forudsat at principperne om ligebehandling og gennemsigtighed kan overholdes. Forhandlingerne kan under alle omstændigheder ikke omfatte tilbudsgivernes endelige tilbud og grundlæggende elementer i udbudsmaterialet., herunder mindstekrav og kriterier for tildeling.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85000000 Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens
Zusätzliche Einstufung (cpv): 75310000 Beihilfen, Unterstützungsleistungen und Zuwendungen, 85310000 Dienstleistungen des Sozialwesens
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Ledsageordning til børn og voksne
Beschreibung: Delaftale 1 omfatter Ledsageordning til børn og voksne og dækker alle Kommuner i indkøbsfælleskabet, Indkøbscirkel Øst. På delaftale 1 indgås Rammeaftaler med op til 2 Leverandører. Opgaven består i at tilbyde ledsagelse til børn og voksne efter Barnets lov og Serviceloven. Dvs. konkret personale til varetagelse af ledsagelse. Den leverede ydelse skal sikre, at Ordregiver kan efterleve: Barnets lov § 89 om ledsagelse til børn Servicelovens § 97 omhandlende ledsagelse til voksne. Ydelserne anvendes primært på det specialiserede socialområde til børn og voksne.
Interne Kennung: 2024/6 Delaftale 1
Los: LOT-0002
Titel: Støtteydelser herunder afløsning/aflastning samt særforanstaltninger/projektydelser til børn og voksne.
Beschreibung: Delaftale 2 omfatter støtteydelser herunder afløsning/aflastning samt særforanstaltninger/projektydelser til børn og voksne – herefter benævnt ”Støtteydelser”. Der indgås Rammeaftaler med op til 3 Leverandører på delaftale 2. Delaftale 2: Gentofte kommune, Frederiksberg Kommune samt Gladsaxe Kommune. Delaftalen skal sikre at Ordregiver kan efterleve: Socialpædagogisk støtte til voksne over 18 år, jf. Servicelovens § 85 Støtte til børn og familier, jf. Barnets lov § 32 Afløsning/aflastning til børn jf. Barnets lov § 90 jf. Servicelovens § 83 og § 84 Ydelser omfattet af Barnets lov § 86 omhandlende merudgifter til børn Afløsning/aflastning til voksne i eget hjem, jf. Servicelovens § 84. Opgaven består i at tilbyde konkret personale til varetagelse af primært hjælp/støtte til børn og voksne med nedsat fysisk og psykisk funktionsnedsættelse mv., støtte i eget hjem eller andet egnet sted. Støtten skal kunne leveres døgnet rundt. Udbuddet omfatter ikke ydelser, der leveres af kommunernes interne støttekorps i Indkøbscirkel Øst-regi. Ordregiver er berettiget til at lade opgaver af samme art som Rammeaftalen omhandler, eksempelvis støtteydelser efter serviceloven § 85 og barnets lov § 32, levere af tredjemand eller indgå særskilte aftaler herom.
Interne Kennung: 2024/6 Delaftale 2
Los: LOT-0003
Beschreibung: Delaftale 3 omfatter støtteydelser herunder afløsning/aflastning samt særforanstaltninger/projektydelser til børn og voksne – herefter benævnt ”Støtteydelser”. Der indgås Rammeaftaler med op til 3 Leverandører på delaftale 3. Delaftale 3: Lyngby-Taarbæk Kommune, Rudersdal Kommune, Ballerup Kommune samt Høje-Taastrup Kommune. Ballerup Kommune deltager alene i delaftale 3 med køb af ydelser omhandlende afløsning/aflastning til børn jf. Barnets lov § 90 og voksne jf. Serviceloven § 84 samt ydelser omfattet af Barnets lov § 86 omhandlende merudgifter til børn. Delaftalerne skal sikre at Ordregiver kan efterleve: Socialpædagogisk støtte til voksne over 18 år, jf. Servicelovens § 85 Støtte til børn og familier, jf. Barnets lov § 32 Afløsning/aflastning til børn jf. Barnets lov § 90 jf. Servicelovens § 83 og § 84 Ydelser omfattet af Barnets lov § 86 omhandlende merudgifter til børn Afløsning/aflastning til voksne i eget hjem, jf. Servicelovens § 84. Opgaven består i at tilbyde konkret personale til varetagelse af primært hjælp/støtte til børn og voksne med nedsat fysisk og psykisk funktionsnedsættelse mv., støtte i eget hjem eller andet egnet sted. Støtten skal kunne leveres døgnet rundt. Udbuddet omfatter ikke ydelser, der leveres af kommunernes interne støttekorps i Indkøbscirkel Øst-regi. Ordregiver er berettiget til at lade opgaver af samme art som Rammeaftalen omhandler, eksempelvis støtteydelser efter serviceloven § 85 og barnets lov § 32, levere af tredjemand eller indgå særskilte aftaler herom.
Interne Kennung: 2024/6 Delaftale 3