2. Verfahren
Verfahren
Titel: Usługi wyceny nieruchomości dla potrzeb realizacji zadania gospodarowania nieruchomościami Miasta Poznania w latach 2027-2028
Beschreibung: 1) Przedmiotem zamówienia jest usługa wyceny nieruchomości będących własnością Miasta Poznania lub innych podmiotów prawnych. Szacunkowa łączna liczba operatów: 1353. 2) Wyceny nieruchomości dokonuje rzeczoznawca majątkowy poprzez sporządzenie pisemnej opinii o wartości nieruchomości w formie operatu szacunkowego. 3) Postępowanie składa się z 8 części zamówienia. Zamawiający dopuszcza możliwość złożenia oferty maksymalnie na 2 części zamówienia. 4) Szczegółowy opis poszczególnych części zamówienia zawiera Formularz cenowy stanowiący załącznik nr 1 do Formularza ofertowego. 5) Operat szacunkowy, określający wartość nieruchomości powinien być zgodny z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 5 września 2023 r. w sprawie wyceny nieruchomości oraz Powszechnymi Krajowymi Zasadami Wyceny Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych (2 egzemplarze). 6) Oprócz elementów przewidzianych przepisami prawa, operat powinien dodatkowo zawierać: a) Protokół z badania księgi wieczystej z zastrzeżeniem lit. i); b) Serwis fotograficzny – zdjęcia w kolorze; c) Na życzenie Zamawiającego szkic lokalu mieszkalnego/ o innym przeznaczeniu wraz ze szkicem pomieszczeń przynależnych z podaniem na szkicu powierzchni poszczególnych pomieszczeń oraz powierzchni łącznej lokalu, opatrzony pieczęcią rzeczoznawcy wykonującego operat; d) Protokół oględzin nieruchomości podpisany przez rzeczoznawcę majątkowego; e) Zaznaczenie na planie miasta nieruchomości szacowanej i przyjętych do porównania z zastrzeżeniem lit. i); f) Wycinek mapy zasadniczej (dodatkowo w uzasadnionych przypadkach oraz w każdym przypadku, gdy operat sporządzony jest dla celu, o którym mowa w pkt części IV pkt D Formularza cenowego– wypis z rejestru gruntów) z zastrzeżeniem lit h) i i); g) Kopię dokumentu ubezpieczenia, o którym mowa w art. 175 ust. 4 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, aktualnego na dzień sporządzenia operatu szacunkowego; Dokumenty wymienione w lit. a – g winny stanowić integralną część operatu, o którym mowa w pkt 5. h) W przypadku wycen nieruchomości wykonywanych dla celów określonych w części IV pkt A i części VIII Formularza cenowego – dokumenty, o których mowa w lit. f) mogą być zastąpione wydrukiem z Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Poznania bądź z Geoportalu Krajowego Infrastruktury Informacji Przestrzennej; i) W przypadku wycen nieruchomości wykonywanych dla celów określonych w części VI pkt A-C Formularza cenowego – Wykonawca nie jest zobowiązany dołączać dokumentów, o których mowa w lit. e) i f) oraz zamiast dokumentu, o którym mowa w lit. a) może przedłożyć wydruk z przeglądarki Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych; j) Wersję elektroniczną operatu szacunkowego i załączników (w formacie pdf), o których mowa w pkt. a)-i) przesłaną na adres poczty elektronicznej, z którego wysłano zlecenie wykonania operatu. Wymóg ten nie dotyczy operatów sporządzanych dla celów wymienionych w części I B, II pkt A-C, III pkt A i B, V pkt A Formularza cenowego. k) Na życzenie Zamawiającego, oprócz szkicu lokalu, o którym mowa w lit. c Wykonawca dostarczy 3 sztuki szkicu lokalu mieszkalnego/o innym przeznaczeniu wraz ze szkicem pomieszczeń przynależnych z podaniem na szkicu powierzchni poszczególnych pomieszczeń oraz powierzchni łącznej lokalu, opatrzone pieczęcią rzeczoznawcy wykonującego operat. 7) W przypadku operatu szacunkowego wyceny nieruchomości przygotowywanego dla celów określonych w części I, części II pkt A, B, C, części III pkt A, B, D, części V pkt D oraz części VII Formularza cenowego, oprócz elementów przewidzianych prawem, w sytuacjach wskazanych przez Zamawiającego, Wykonawca zobowiązany jest w ramach określonej wartości nieruchomości wyodrębnić wartość poszczególnych działek ewidencyjnych (każdej odrębnie lub kilku łącznie wg wskazania Zamawiającego), a także wartość gruntu oraz wartość poszczególnych części składowych – nakładów poczynionych na nieruchomości. W sytuacjach wskazanych przez Zamawiającego wartość poszczególnych części składowych – nakładów powinna być podana również z rozbiciem na działki składające się na daną nieruchomość. 8) W przypadku operatu szacunkowego wyceny nieruchomości przygotowywanego dla potrzeb ustanowienia służebności gruntowej, służebności przesyłu oraz użytkowania (część VI pkt A-C Formularza cenowego) Wykonawca zobowiązany jest określić wartość wynagrodzenia z tytułu ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego oddzielnie dla każdej działki ewidencyjnej oraz podać ostatecznie sumę wynagrodzenia dla wszystkich działek razem, w ramach prowadzonego postępowania. 9) Umowa będzie miała charakter sukcesywny, tj. Zamawiający będzie zlecał wykonanie wyceny w miarę bieżących potrzeb w grupie nieruchomości. Podana liczba nieruchomości może ulec zmniejszeniu w zależności od bieżącego zapotrzebowania. Podstawą rozliczenia będą ceny jednostkowe dla nieruchomości gruntowej, wskazane w Formularzu cenowym. 10) Wykonawca w ramach realizacji zamówienia będzie sporządzać i dostarczać kompletne operaty do siedziby Zamawiającego: Poznań, ul. Gronowa 20, Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania, Sala Obsługi Klienta, w godzinach obsługi klienta zewnętrznego przez pracowników wydziału Gospodarki Nieruchomościami, w terminie nie późniejszym niż 14 dni od daty otrzymania zlecenia, o którym, mowa w pkt. 5.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 70300000 Diverse Dienstleistungen von Immobilienbüros gegen Einzelhonorar oder auf Vertragsbasis
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Część I
Beschreibung: A. Określenie wartości nieruchomości tzw. maski budowlanej dla celu zbycia w formie umowy kupna-sprzedaży lub umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste. B. Określenie wartości nieruchomości przeznaczonej pod aktywizację gospodarczą dla celu zbycia (w formie umowy kupna - sprzedaży, umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste lub darowizny). Szacunkowa ilość operatów dla części I: 174 szt.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Zamawiający nie przewiduje opcji.
Los: LOT-0002
Titel: Część II
Beschreibung: A. Określenie wartości nieruchomości przeznaczonej pod budownictwo jednorodzinne dla celu zbycia (w formie umowy kupna–sprzedaży, umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste lub darowizny). B. Określenie wartości nieruchomości przeznaczonej pod budownictwo jednorodzinne – kompleks (do 15 nieruchomości) dla celu zbycia (w formie umowy kupna–sprzedaży, umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste lub darowizny). C. Określenie wartości nieruchomości przeznaczonej na inne cele (np. rekreacja, sport, zieleń-parki, lasy, rola, forty) dla celu zbycia (w formie umowy kupna - sprzedaży, umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste lub darowizny). D. Określenie wartości nieruchomości dla celu ujęcia w ewidencji mienia Miasta Poznania. Szacunkowa ilość operatów w części II: 98 szt.
Los: LOT-0003
Titel: Część III
Beschreibung: A. Określenie wartości nieruchomość przeznaczonej pod budownictwo wielorodzinne dla celu zbycia nieruchomości (w formie umowy kupna–sprzedaży, umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste lub darowizny). B. Określenie wartości nieruchomości przeznaczonej pod usługi/handel i inne (np. trafostacje) dla celu zbycia nieruchomości (w formie umowy sprzedaży, umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste lub darowizny). C. Określenie wartości nieruchomości celem dochodzenia roszczeń Miasta Poznania wobec właścicieli nieruchomości i realizacji roszczeń osób fizycznych i prawnych wobec własności Miasta Poznania. D. Określenie wartości rynkowej nieruchomości na potrzeby realizacji zadań związanych z nabywaniem nieruchomości w tym również nieruchomości lokalowych (formy umowa kupna – sprzedaży, darowizna, zamiana). Szacunkowa ilość operatów dla części III: 192 szt.
Los: LOT-0004
Titel: Część IV
Beschreibung: A. Ustalenie lub aktualizacja opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości* stanowiących własność Miasta Poznania. B. Ustalenia stawki czynszu z tytułu dzierżawy/najmu nieruchomości komunalnych lub ich części. C. Określenie wartości nakładów znajdujących się na nieruchomości, w związku z zamiarem nabycia ich prawa własności. D. Określenie wartości rynkowej prawa własności dla potrzeb zbycia nieruchomości na rzecz użytkownika wieczystego w trybie art. 32 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2023 r. poz. 344 ze zm.) – z opcją wykorzystania operatu do celu aktualizacji opłat rocznych za użytkowanie wieczyste. Łączna szacunkowa ilość operatów szacunkowych dla IV części: 228 szt.
Los: LOT-0005
Titel: Część V
Beschreibung: A. Określenie wartości rynkowej lokali komunalnych (mieszkalnych lub o innym przeznaczeniu), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz udziału w lokalu przysługującego Miastu Poznań dla potrzeb sprzedaży w trybie przetargowym lub bezprzetargowym. B. Cel mieszkaniowy Ustanowienie prawa użytkowania wieczystego w trybach regulacyjnych przewidzianych w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami tj. m in. art. 204, 207, 208 i 211 oraz ustanowienie prawa użytkowania wieczystego lub sprzedaż w trybie art. 35 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych– tryb cywilnoprawny – dla nieruchomości gruntowych stanowiących własność Miasta Poznania, przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe wraz z możliwością jednoczesnego ustalenia wartości służebności gruntowej. C. Cel inny niż mieszkaniowy Ustanowienia prawa użytkowania wieczystego w trybach regulacyjnych przewidzianych w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami – tj. m in. art. 204, 207, 208 i 211 tryb cywilnoprawny – dla nieruchomości gruntowych stanowiących własność Miasta Poznania, przeznaczonych pod pawilony handlowe, garaże, stacje transformatorowe oraz kompleksy tych nieruchomości (zarówno pojedynczy obiekt jak i kompleks możliwością jednoczesnego ustalenia wartości służebności gruntowej. D. Ustanowienia prawa użytkowania wieczystego lub zbycie prawa własności w trybie art. 209a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami. Łączna szacunkowa ilość operatów szacunkowych dla V części: 422 szt.
Los: LOT-0006
Titel: Część VI
Beschreibung: A. Ustalenie wartości rynkowej nieruchomości w związku z ustalaniem bądź aktualizacją opłaty z tytułu służebności. B. Ustalenie wartości rynkowej nieruchomości, w związku z ustalaniem bądź aktualizacją opłaty z tytułu służebności przesyłu lub służebności gruntowej odpowiadającej treścią służebności przesyłu lub prawa użytkowania (związanego z regulacją infrastruktury technicznej). C. Ustalenie wartości rynkowej nieruchomości w związku z ustaleniem bądź aktualizacją opłaty z tytułu prawa użytkowania. D. Ustalenie wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości komunalnych lub ich części oraz z tytułu bezumownego korzystania przez Miasto Poznań z nieruchomości innych podmiotów. Łączna szacunkowa ilość operatów szacunkowych dla VI części: 216 szt.
Los: LOT-0007
Titel: Część VII
Beschreibung: Określenie wartości nieruchomości na potrzeby wniesienia aportem (wkład niepieniężny) do spółek prawa handlowego. Łączna szacunkowa ilość operatów szacunkowych dla VII części: 3 szt.
Los: LOT-0008
Titel: Część VIII
Beschreibung: Określenie wartości nieruchomości według stanu przed i po uchwaleniu lub zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz wydaniu decyzji o lokalizacji celu publicznego lub decyzji o warunkach zabudowy celem ustalenia odszkodowania i ceny nabycia nieruchomości bądź dokonania zamiany nieruchomości zgodnie z art. 36 ust. 1-3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2020 r., poz. 293 ze zm.). Łączna szacunkowa ilość operatów szacunkowych dla VIII części: 20 szt.