2. Verfahren
Verfahren
Titel: Totalrådgiverudbud i forbindelse med renovering af lavhuse
Beschreibung: Ordregiver udbyder med udbudsbekendtgørelsen og det øvrige udbudsmateriale en aftale om teknisk rådgivning og bistand som totalrådgivning i forbindelse med renoveringen af ordregivers lavhuse (4 etager plus kælder) samt tilhørende nære udearealer. Totalrådgiverudbuddet udbydes efter udbudsproceduren udbud med forhandling efter udbudsloven. Den nordlige side af Strandesplanaden i Brøndby Strand rummer syv almene boligafdelinger med i alt cirka 2.600 boliger fordelt på højhuse, lavhuse og rækkehuse. Områdets samlede areal er på cirka 50 hektar inklusive bebygget areal. Bebyggelsen kaldes i daglig tale for Brøndby Strand Parkerne. De i alt fire boligselskaber i Brøndby Strand Parkerne, herunder det almene boligselskab Tranemosegård, har igangsat et arbejde med en fælles helhedsplan for hele bebyggelsen samt afdelingsspecifikke helhedsplaner for hver enkelt afdeling. Arbejdet er igangsat ud fra tilkendegivelser fra Landsbyggefonden om, at renoveringsarbejdet for bebyggelsen bør færdiggøres i så vid udstrækning som muligt med denne helhedsplan, som betegnes HP4. Landsbyggefonden har desuden tilkendegivet, at arbejdet (som under de tidligere helhedsplaner, HP1-HP3) skal foregå koordineret mellem alle involverede boligafdelinger, og efter en overordnet arkitektonisk plan. Bebyggelsen omfatter tre forskellige bygningstyper til beboelse: Rækkehuse i 2 etager, lavhusblokke i 4 etager, samt i alt 12 højhuse i 16 etager. De fem østligst beliggende højhuse (inkl. det ene af ordregivers fire højhuse) indeholdt PCB i høje koncentrationer og er nu nedrevet. For de resterende syv højhuse pågår projekteringen i skrivende stund. Både lavhuse og de tilbageværende højhuse indeholder PCB (under grænseværdien for indeluften), klorerede paraffiner, bly i malinger og asbest i de lette facadepartier. Der kan eventuelt forekomme andre miljøfarlige stoffer, der endnu ikke er undersøgt for. Den udbudte totalrådgiveropgave omfatter totalrådgivning i alle projektfaser til og med 1-års eftersynet i henhold til YBL 18. Opgaven omfatter et boligareal på ca. 75.000 m2 kvm fordelt på ordregivers 748 boliger. En del af fællesarealerne, herunder foyer og trapperum, vil indgå i projektet, hvor det præcise omfang fastlægges som en del af rådgiverydelsen. Projektet forventes udført i hovedentreprise efter udbudsproceduren udbud med forhandling. Projektet gennemføres derudover i 6 etaper. Beboerne vil blive genhuset under renoveringen af lavhusene. De samlede håndværkerudgifter for gennemførelsen af projektet er estimeret til ca. kr. 1,42 mia. inkl. moms, og den samlede økonomiske ramme for projektet er ca. kr. 1,75 mia. inkl. moms. Lokalplanen forventes politisk vedtaget i andet kvartal 2026 og forventes endeligt godkendt efter sommerferien 2026. Projektet er støttet af Landsbyggefonden. Projektet er beliggende på følgende adresser (alle i 2660 Brøndby Strand): Tranumparken 9-33, Kisumparken 64-122, Kisumparken 63-121 og Ulsøparken 8-32. Der er udarbejdet en fælles designmanual for projektet, som udgør grundlaget for alle aftaler under HP4, herunder den udbudte totalrådgiveraftale, og som er rammesættende for projekteringen af alle etaper. For totalrådgiveropgaven gælder endvidere en særlig kompleks bygherreorganisation samt et stort fokus på inddragelse af beboerdemokratiet i de involverede almene boligafdelinger. For yderligere oplysninger om totalrådgiverudbuddet henvises til det samlede udbudsmateriale, herunder særligt udbudsbetingelsernes afsnit 1.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Efter modtagelse af de indledende tilbud afholder ordregiver individuelle præsentationsrunder med tilbudsgiverne, der rettidigt har afleveret et indledende tilbud, vedrørende besvarelserne af de kvalitative underkriterier. Præsentationsrunden er nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne. Derefter afholder ordregiver individuelle forhandlingsmøder med alle tilbudsgivere, der rettidigt har afleveret et indledende tilbud. Forhandlingerne gennemføres i overensstemmelse med ligebehandlingsprincippet, og alle tilbudsgivere får tildelt den samme tid til forhandlinger med ordregiver. Der anvendes ikke successive faser med henblik på at begrænse antallet af tilbud der skal forhandles. Efter forhandlingerne kan ordregiver udsende et revideret udbudsmateriale med henblik på et yderligere indledende eller endeligt tilbud. Tilbudsgivere vil på samme tid blive informeret herom med opfordring til at afgive indledende eller endeligt tilbud. Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud, og ordregiver gør samtidig tilbudsgiver opmærksom på, at ordregiver forventer, hvis muligt på baggrund af de modtagne tilbud, at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud. Ordregiver opfordrer derfor tilbudsgiver til ikke at tage forbehold i sit indledende tilbud, herunder tage forbehold for gennemførelsen af en forhandlingsfase. Ordregiver yder ikke deltagelsesvederlag til tilbudsgiverne. Forhandlingsforløbet er nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne Bilag B (Yderligere oplysninger) og Bilag C (Forhandlingsplan) til udbudsbetingelserne.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71530000 Beratung im Bauwesen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71220000 Architekturentwurf, 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71521000 Baustellenüberwachung
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Jf. afsnit 2.1 i denne udbudsbekendtgørelse.