2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ny Korsholm Skole- og Børneunivers
Beschreibung: Ny Korsholm Skole og Børneunivers placeres i den nordlige del af Norring, nord for Damsbrovej. Skolen disponeres til 230 elever fra 0.-6. klassetrin inklusive SFO og Klub. Elevgrundlaget gør skolen 1,5 sporet , hvor hver årgang rummer 32-33 elever. I en periode fra marts til august modtager skolen førskoleelever. Børneuniverset disponeres til 132 børnehave- og vuggestuebørn fordelt på i alt 7 grupper. 2 vuggestuegrupper á 16 børn og 5 børnehavegrupper á 20 børn. Udearealer disponeres til parkering, adgangsveje, lege-arealer til børnehave- og skolebørn, samt åbne afløbsrender til afvanding af regnvand.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Haupteinstufung (cpv): 45210000 Bauleistungen im Hochbau