See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Acord cadru – Lucrari de intretinere curenta – estetica rutiera si scurgerea apelor anul I – IV –DRDP Craiova: Lot 1 SDN Craiova Lot 2 SDN Tr. Severin Lot 3 SDN Tg. Jiu Lot 4 SDN Rm. Valcea Lot 5 SDN Slatina
Beschreibung: Executie lucrari de intretinere curenta – estetica rutiera si scurgerea apelor anul I – IV –DRDP Craiova: Lot 1 SDN Craiova, Lot 2 SDN Tr. Severin, Lot 3 SDN Tg. Jiu, Lot 4 SDN Rm. Valcea, Lot 5 SDN Slatina. Realizarea lucrărilor de estetica rutiera si scurgerea apelor se va efectua conform prevederilor: -„Normativ privind intretinerea si repararea drumurilor publice“ - ind. AND nr. 554-2002, aprobat prin Decizia Directorului General al A.N.D. - R.A. nr.13/2002, a reglementarilor tehnice si standardelor din domeniu in vigoare. -”Nomenclatorul activitatilor de administrare, exploatare, intretinere si reparatii la drumurile publice“ aprobat prin Ordinul Ministrului Transporturilor nr.346/2000, anexa nr.1 si nr.2, cap.B, indicativ 101.2. si cu descrierile de preturi prezentate in caietul de sarcini. Lucrarile cuprinse in „Nomenclatorul activitatilor de administrare, exploatare, intretinere si reparatii la drumurile publice”, aprobat prin Ordinul ministrului transporturilor nr.346/2000, se vor adapta la noile tehnologii. Lucrarile de intretinere curenta – estetica rutiera si scurgerea apelor ce se vor executa sunt exceptate de la obligativitatea obtinerii unei autorizatii de construire conform art.11, alin.1 lit.k) din Legea 50/1991. Descrierea lucrarilor pentru intretinere curenta – estetica rutiera si scurgerea apelor pe DN-urile din adiministrarea SDN 1-5 sunt prezentate in Caietele de sarcini lot 1-5, inclusiv in cadrul anexelor atasate celor 5 caiete de sarcini. Achizitorul va emite Nota de comanda/Ordinul de incepere a lucrarilor in cadrul Contractului subsecvent de lucrari in termen de 5 zile de la constituirea GBE dupa constituirea Garantiei de buna executie a lucrarilor si a Asigurarii care va acoperi, de la data inceperii si pana la procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor – in faza unica, toate riscurile privind persoanele implicate real, lucrarile executate, utilajele , instalatiile de lucru, echipamentele, materialele pe stoc, personalul propriu si reprezentantii imputerniciti sa verifice, sa testeze sau sa receptioneze lucrarile, precum si daunele sau prejudiciile aduse beneficiarului sau tertelor persoane fizice sau juridice pe toata durata de valabilitate a contractului, si la solicitarea SDN-ului pe raza caruia se executa lucrarile . Nota: A) In temeiul art.160 alin 1 din Legea 98/2016, modificata si completata, termenul limita pana la care operatorii economici interesati de participarea la procedura de achizitie publica au dreptul de a solicita clarificari in legatura cu documentatia de atribuire este de 20 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. B) Conform obligatiei prevazute la art.160 alin 2 din Legea 98/2016, modificata si completata, autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si concret la toate solicitarile de clarificari in a 11-a zi inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Orice solicitare de clarificare transmisa dupa data mentionata la punctul A), va pune autoritatea contractanta in imposibilitatea de a oferi un raspuns in termenul mentionat la punctul B) si drept urmare orice solicitare de clarificare in termenele mentionate se va considera tardiva.
Interne Kennung: 16054368/2023/1043/S/1+2
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45233139 Instandhaltung von Fernstraßen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Lot 1 SDN Craiova
Beschreibung: Principalele tipuri de lucrari ce se vor executa: Ind. 101. - Intretinere curenta pe timp de vara Ind. 101.2. - Intretinerea comuna a tuturor drumurilor Ind. 101.2.1.- Intretinerea platformei drumului, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.2.1.12.- Corectarea taluzurilor de debleu sau de rambleu (m³). Ind. 101.2.3. -Asigurarea scurgerii apelor din zona drumului, precum si prevenirea efectelor inundatiilor Ind. 101.2.3.1.-Intretinerea santurilor si a rigolelor,conform descrierii de preturi -Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.2.3.1.5.- Inlocuirea dalelor carosabile degradate (m2); Ind. 101.2.3.1.7.- Decolmatarea santurilor din beton acoperite cu dale carosabile (m3); Ind. 101.2.3.5.- Intretinerea zonei drumului, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.2.3.5.1. - Indepartarea si tractarea de pe platforma drumurilor a vehiculelor imobilizate in accidente rutiere (ore);
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: Lot 2 SDN Tr. Severin
Beschreibung: Principalele tipuri de lucrari ce se vor executa: Ind. 101. - Intretinere curenta pe timp de vara Ind. 101.2. - Intretinerea comuna a tuturor drumurilor Ind. 101.2.1. - Intretinerea platformei drumului, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.2.1.1. - Curatarea platformei drumului de noroi adus de vehicule de pe drumurile laterale (m2); Ind. 101.2.1.2. - Curatarea platformei drumului de materiale aduse de viituri (potmol, ebulment, stanci, anrocamente, arbori, etc.) (m3); Ind. 101.2.1.3.- Curatirea acostamentelor in dreptul parapetelor directionale (m²); Ind. 101.2.1.7.- Aducerea la profil a acostamentelor prin taiere mecanizata (m2); Ind. 101.2.1.10.- Completarea acostamentelor cu balast in grosime 10 cm si nivelarea la cota (m3); Ind. 101.2.1.11.- Taieri de cavalieri (m3); Ind. 101.2.1.12.- Corectarea taluzurilor de debleu sau de rambleu (m³). Ind. 101.2.3.1. - Intretinerea santurilor si a rigolelor, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.2.3.1.1.- Curatirea santurilor (m); Ind. 101.2.3.1.2.- Curatarea santurilor din beton acoperite cu dale carosabile (m); Ind. 101.2.3.1.5.- Inlocuirea dalelor carosabile degradate (m2); Ind. 101.2.3.1.7.- Decolmatarea santurilor din beton acoperite cu dale carosabile (m3); Ind. 101.2.3.1.10.- Decolmatarea/desfundarea canalelor de scurgere (m3); Ind. 101.2.3.3. - Intretinerea drenurilor, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.2.3.3.1.- Curatirea caminelor de vizitare de pamant si gunoaie (m3); Ind. 101.2.3.3.2.- Repararea caminelor de vizitare, a puturilor de aerisire si a capetelor de drenuri (m2); Ind. 101.2.3.3.3.- Completarea capacelor caminelor de vizitare (buc). Ind. 101.2.3.5. - Intretinerea zonei drumului, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.2.3.5.1.- Indepartarea si tractarea de pe platforma drumurilor a vehiculelor imobilizate in accidente rutiere (ore); Ind. 101.2.3.5.2.- Curatirea platformei drumului de materiale rezultate din accidente de circulatie (ore); Ind. 101.2.3.5.3.- Inlocuirea bordurilor la sensurile giratorii si insulele separatoare (m); Ind. 101.2.3.6.- Asigurarea esteticii rutiere a drumurilor, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.2.3.6.1.- Curatarea de gunoaie, paie, noroi, cadavre de animale, etc. a platformei drumului, taluzurilor, santurilor, locurilor de parcare, fantanilor si a spatiilor verzi, strangerea materialului in gramezi si transportul lor in afara zonei drumului (ore); Ind. 101.2.3.6.3.- Repararea trotuarelor sau completarea elementelor lipsa (m2); Ind. 101.2.3.6.5.- Cosirea mecanica a vegetatiei ierboase in zona drumului (acostamente, santuri, taluzuri, banda mediana, insule de giratie) (100 m2); Ind. 101.2.3.6.7.- Tăierea mecanica a lăstărişului, a drajonilor şi a mărăcinilor, curatarea plantatiei de ramuri uscate (m2).
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0003
Titel: Lot 3 SDN Tg. Jiu
Beschreibung: Principalele tipuri de lucrari ce se vor executa: Ind. 101.- Intretinere curenta pe timp de vara Ind. 101.2.- Intretinerea comuna a tuturor drumurilor Ind. 101.2.1. - Intretinerea platformei drumului, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.2.1.2. - Curatarea platformei drumului de materiale aduse de viituri (potmol, ebulment, stanci, anrocamente, arbori, etc.) (m3); Ind. 101.2.1.7.- Aducerea la profil a acostamentelor prin taiere mecanizata (100 m2); Ind. 101.2.1.10. - Completarea acostamentelor cu balast in grosime 10 cm si nivelarea la cota (m3); Ind. 101.2.3. - Asigurarea scurgerii apelor din zona drumului, precum si prevenirea efectelor inundatiilor Ind. 101.2.3.1. - Intretinerea santurilor si a rigolelor, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.2.3.1.1.- Curatirea santurilor (m); Ind. 101.2.3.1.2.- Curatarea santurilor din beton acoperite cu dale carosabile (m); Ind. 101.2.3.1.3.- Curatirea rigolelor (m); Ind. 101.2.3.1.5.- Inlocuirea dalelor carosabile degradate (m2); Ind. 101.2.3.1.6.- Decolmatarea/desfundarea santurilor (m3); Ind. 101.2.3.1.7.- Decolmatarea santurilor din beton acoperite cu dale carosabile (m3); Ind. 101.2.3.1.8.- Decolmatarea/desfundarea rigolelor (m3); Ind. 101.2.3.5. - Intretinerea zonei drumului, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.2.3.5.1.- Indepartarea si tractarea de pe platforma drumurilor a vehiculelor imobilizate in accidente rutiere (ore); Ind. 101.2.3.6. - Asigurarea esteticii rutiere a drumurilor conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.2.3.6.5.- Cosirea mecanica a vegetatiei ierboase in zona drumului (acostamente, santuri, taluzuri, banda mediana, insule de giratie) (100 m2)
Interne Kennung: 3
Los: LOT-0004
Titel: Lot 4 SDN Rm. Valcea
Beschreibung: Principalele tipuri de lucrari ce se vor executa: Ind. 101.- Intretinere curenta pe timp de vara Ind. 101.2.- Intretinerea comuna a tuturor drumurilor Ind. 101.2.1. - Intretinerea platformei drumului, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.2.1.1. - Curatarea platformei drumului de noroi adus de vehicule de pe drumurile laterale (m2); Ind. 101.2.1.2. - Curatarea platformei drumului de materiale aduse de viituri (potmol, ebulment, stanci, anrocamente, arbori, etc.) (m3); Ind. 101.2.1.3.- Curatirea acostamentelor in dreptul parapetelor directionale (m²); Ind. 101.2.1.6.- Aducerea la profil a acostamentelor prin taiere manuala (m2); Ind. 101.2.1.7.- Aducerea la profil a acostamentelor prin taiere mecanizata (100 m2); Ind. 101.2.1.9.- Completarea acostamentelor cu piatra sparta in grosime de 10 cm si nivelarea la cota (m3); Ind. 101.2.1.10. - Completarea acostamentelor cu balast in grosime 10 cm si nivelarea la cota (m3); Ind. 101.2.3.1. - Intretinerea santurilor si a rigolelor, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.2.3.1.1.- Curatirea santurilor (m); Ind. 101.2.3.1.3.- Curatirea rigolelor (m); Ind. 101.2.3.1.4.- Curatirea canalelor de scurgere (m); Ind. 101.2.3.1.6.- Decolmatarea/desfundarea santurilor (m3); Ind. 101.2.3.1.8.- Decolmatarea/desfundarea rigolelor (m3); Ind. 101.2.3.1.10.- Decolmatarea/desfundarea canalelor de scurgere (m3); Ind. 101.2.3.5. - Intretinerea zonei drumului, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.2.3.5.1.- Indepartarea si tractarea de pe platforma drumurilor a vehiculelor imobilizate in accidente rutiere (ore); Ind. 101.2.3.5.2.- Curatirea platformei drumului de materiale rezultate din accidente de circulatie (ore); Ind. 101.2.3.6.- Asigurarea esteticii rutiere a drumurilor, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.2.3.6.1.- Curatarea de gunoaie, paie, noroi, cadavre de animale, etc. a platformei drumului, taluzurilor, santurilor, locurilor de parcare, fantanilor si a spatiilor verzi, strangerea materialului in gramezi si transportul lor in afara zonei drumului (ore); Ind. 101.2.3.6.5.- Cosirea mecanica a vegetatiei ierboase in zona drumului (acostamente, santuri, taluzuri, banda mediana, insule de giratie) (100 m2); Ind. 101.2.3.6.6.- Cosirea manuala cu motocositoare/coasa in zonele inaccesibile utilajelor (in drepul parapetelor, coronamentelor podurilor si podetelor, a indicatoarelor rutiere, a bornelor km si hm, etc.) (m²);
Interne Kennung: 4
Los: LOT-0005
Titel: Lot 5 SDN Slatina
Beschreibung: Principalele tipuri de lucrari ce se vor executa: Ind. 101.- Intretinere curenta pe timp de vara Ind. 101.2.- Intretinerea comuna a tuturor drumurilor Ind. 101.2.1.- Intretinerea platformei drumului, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.2.1.1. - Curatarea platformei drumului de noroi adus de vehicule de pe drumurile laterale (m2); Ind. 101.2.1.2. - Curatarea platformei drumului de materiale aduse de viituri (potmol, ebulment, stanci, anrocamente, arbori, etc.) (m3); Ind. 101.2.1.7.- Aducerea la profil a acostamentelor prin taiere mecanizata (100 m2); Ind. 101.2.1.9.- Completarea acostamentelor cu piatra sparta in grosime de 10 cm si nivelarea la cota (m3); Ind. 101.2.1.10. - Completarea acostamentelor cu balast in grosime 10 cm si nivelarea la cota (m3); Ind. 101.2.1.11.- Taieri de cavalieri (m3); Ind. 101.2.1.12.- Corectarea taluzurilor de debleu sau de rambleu (m³). Ind. 101.2.3. - Asigurarea scurgerii apelor din zona drumului, precum si prevenirea efectelor inundatiilor Ind. 101.2.3.1. - Intretinerea santurilor si a rigolelor, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.2.3.1.1.- Curatirea santurilor (m); Ind. 101.2.3.1.2.- Curatarea santurilor din beton acoperite cu dale carosabile (m); Ind. 101.2.3.1.6.- Decolmatarea/desfundarea santurilor (m3); Ind. 101.2.3.3. - Intretinerea drenurilor, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.2.3.3.1.- Curatirea caminelor de vizitare de pamant si gunoaie (m3); Ind. 101.2.3.3.2.- Repararea caminelor de vizitare, a puturilor de aerisire si a capetelor de drenuri (m2); Ind. 101.2.3.3.3.- Completarea capacelor caminelor de vizitare (buc). Ind. 101.2.3.5. - Intretinerea zonei drumului, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.2.3.5.1.- Indepartarea si tractarea de pe platforma drumurilor a vehiculelor imobilizate in accidente rutiere (ore); Ind. 101.2.3.6.- Asigurarea esteticii rutiere a drumurilor Ind. 101.2.3.6.1.- Curatarea de gunoaie, paie, noroi, cadavre de animale, etc. a platformei drumului, taluzurilor, santurilor, locurilor de parcare, fantanilor si a spatiilor verzi, strangerea materialului in gramezi si transportul lor in afara zonei drumului (ore); Ind. 101.2.3.6.2.- Curatarea trotuarelor si a casiurilor (m2); Ind. 101.2.3.6.3.- Repararea trotuarelor sau completarea elementelor lipsa (m2); Ind. 101.2.3.6.3.1.- Repararea casiurilor sau completarea elementelor lipsa (m2); Ind. 101.2.3.6.4.- Demontarea panourilor publicitare instalate ilegal sau degradate si depozitarea lor la sediul districtului (ore); Ind. 101.2.3.6.5.- Cosirea mecanica a vegetatiei ierboase in zona drumului (acostamente, santuri, taluzuri, banda mediana, insule de giratie) (100 m2); Ind. 101.2.3.6.6.- Cosirea manuala cu motocositoare/coasa in zonele inaccesibile utilajelor (in drepul parapetelor, coronamentelor podurilor si podetelor, a indicatoarelor rutiere, a bornelor km si hm, etc.) (m²); Ind. 101.2.3.6.7.- Tăierea mecanica a lăstărişului, a drajonilor şi a mărăcinilor, curatarea plantatiei de ramuri uscate (m2).
Interne Kennung: 5