630303-2026 - Ergebnis
Finnland – Metallwaren – Rautakauppatuotteiden puitejärjestely 2026 - 2030
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rautakauppatuotteiden puitejärjestely 2026 - 2030
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat rautakauppatuotteet, joita Vihdin kunta ostaa sopimuskauden aikana puitejärjestelyyn valituilta toimittajilta paikan päältä toimittajien kauppaliikkeistä. Hankintayksikkö valitsee puitejärjestelyyn enintään kymmenen (10) Toimittajaa, joiden kanssa se tekee puitesopimukset. Osallistuakseen tarjouskilpailuun toimittajan kauppaliikkeen tulee sijaita enintään 15 kilometrin etäisyydellä jostain "Hankinnan kohteen kriteerit" kohdassa "2. Myymälän sijainti" mainitusta Vihdin kunnan toimipisteestä mitattuna ("linnuntie"). Tavoitteena on, että puitesopimukset tulisivat voimaan 1.6.2026. Puitesopimuskaudella yksittäiset yli 10 000 euron ostot tullaan kilpailuttamaan puitejärjestelyyn valittujen toimittajien kesken ns. minikilpailutuksella. Tämän hetken arvioin mukaan minikilpailutustarpeet tulevat olemaan vähäisiä. Puitesopimus on voimassa määräaikaisena neljä (4) vuotta, ellei puitejärjestely lakkaa sitä aiemmin sen johdosta, että puitejärjestelyn enimmäisarvo on saavutettu.
Interne Kennung: 598623
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016 “hankintalaki”). Hankinta on hankintalain 26 §:n kynnysarvon ylittävä tavarahankinta. Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä. Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (hankintalain 125 §). Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjoajien soveltuvuutta koskevat vastaukset ESPD-lomakkeen tiedoista ja tarjouslomakkeesta. 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4. Vertailee tarjoukset ja valitsee kokonaistaloudellisesti edullisimmat tarjoukset. 5. Tekee hankintapäätökset ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille sekä pyytää ja tarkastaa valitulta toimittajalta soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset 6. Solmii puitesopimukset voittajien kanssa. Puitesopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. EU-kynnysarvon ylittävässä hankinnassa sopimus voidaan tehdä aikaisintaan 14 päivän kuluttua siitä, kun tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätös perusteluineen tiedoksi. Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjousasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä, lukuun ottamatta joitakin teknisiä lisätietoja, jotka voivat olla englanniksi
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44316400 Metallwaren
5. Los
Los: LOT-0000