See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Achizitie de: Paine si produse de panificatie, patiserie, lapte si produse lactate, carne pasare, carne porc, carne de vita, mezeluri din carne de porc, conserva peste, peste congelat, conserve de carne, pateu, produse congelate, legume si fructe, paste fainoase, faina, gris, pesmet,orez, zahar, ulei, margarina, oua de gaina, condimente si mirodenii, conserve de legume, apa minerala plata.
Beschreibung: Achizitie produse alimentare- Paine si produse de panificatie, patiserie, lapte si produse lactate, carne pasare, carne porc, carne de vita, mezeluri din carne de porc, conserva peste, peste congelat, conserve de carne, pateu, produse congelate, legume si fructe, paste fainoase, faina, gris, pesmet,orez, zahar, ulei, margarina, oua de gaina, condimente si mirodenii, conserve de legume, apa minerala plata, sucuri naturale, dulciuri, dulciuri fara zahar, pentru aprovizionarea serviciului SCC Calugareni din subordinea/structura Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Mures. Se va incheia un acord-cadru pe 6 luni (01.07.2026 - 31.12.2026) cu 1 operator economic, fara reluarea competitiei. Se vor incheia contracte subsecvente pe perioade cuprinse intre 1 luna si 3 luni, in functie de necesitatile autoritatii contractante si de existenta resurselor financiare alocate cu aceasta destinatie, cu respectarea prevederilor Legii 500/2002 si a Ordinului 1792/2002. Durata contractelor subsecvente încheiate poate depăşi durata de valabilitate a acordului-cadru. Valoarea estimata maxima fara TVA a acordului-cadru care face obiectul prezentei proceduri este de 1.140.266,35 lei. Valoarea estimata fara TVA a celui mai mare contract subsecvent estimat a se incheia conform prezentei proceduri este de 570.133,18 lei. Livrarea produselor se va face la serviciul SCC Calugareni din subordinea DGASPC Mures Datorita faptului ca valoarea totala estimata a necesarului de produse alimentare pentru adulti destinate asigurarii hranei beneficiarilor din sistemul de protectie sociala in anul 2026, cumulat cu necesarul de alimente pentru beneficiarii SCC Calugareni, ne obligă, potrivit Legii 98/2016 privind achizițiile publice , la demararea proceduri de licitație deschisă si Întrucât respectarea termenelor prevătute la art.74 alin. (1) din Legea 98/2016 ar duce la imposibilitea încheierii contractelor începând cu data de 01.07.2026 sau cu un termen cat mai apropiat acestei date, s-a stabilit reducerea perioadei pentru depunerea ofertelor, in conformitate cu prevederile art. 74 alin. (3) din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este 10. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 4-a zi dinainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 9719809_2026_PAAPD1619618
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15000000 Nahrungsmittel, Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Paine si produse de panificatie, patiserie
Beschreibung: Achizitia de produse alimentare: paine si produse de panificatie, patiserie Cantitatile minime si maxime ale acordului cadru/celui mai mare contract subsecvent se regasesc in Anexa nr. 1 la caietul de sarcini. Valoarea celui mai mare contract subsecvent este de 94.289,67 lei
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15810000 Brotwaren, zubereitete Brotwaren und Gebäck, 15811000 Brotwaren, 15811100 Brot
Los: LOT-0002
Titel: Lapte si produse lactate
Beschreibung: Achizitia de produse alimentare: Lapte si produse lactate Cantitatile minime si maxime ale acordului-cadru/celui mai mare contract subsecvent se regasesc in Anexa nr. 1 la caietul de sarcini. Valoarea celui mai mare contract subsecvent este de 84.299,70 ron.
Interne Kennung: 2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15500000 Molkereierzeugnisse, 15511000 Milch
Los: LOT-0003
Titel: - Carne si preparate din carne/mezeluri
Beschreibung: Achizitia de produse alimentare: carne pasare, carne porc, carne de vita, mezeluri din carne de porc, pasare,vita. Cantitatile minime si maxime ale acordului cadru/celui mai mare contract subsecvent se regasesc in Anexa nr. 1 la caietul de sarcini. Valoarea celui mai mare contract subsecvent este de 133.900,29 lei.
Interne Kennung: 3
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15111100 Rindfleisch, 15112130 Hühner, 15113000 Schweinefleisch, 15130000 Fleischerzeugnisse
Los: LOT-0004
Titel: - Alimente de baza si condimente/mirodenii
Beschreibung: Achizitia de produse alimentare: Alimente de baza si condimente/mirodenii - paste fainoase, faiana de grau, faina de porumb, gris, orez, zahar, ulei rafinat. Cantitatile minime si maxime ale acordului cadru/celui mai mare contract subsecvent se regasesc in Anexa nr. 1 la caietul de sarcini. Valoarea celui mai mare contract subsecvent este de 30.515,96 lei.
Interne Kennung: 4
Zusätzliche Einstufung (cpv): 03211300 Reis, 15421000 Raffinierte Öle, 15612100 Weizenmehl, 15612210 Maismehl, 15625000 Grieß, 15831200 Weißzucker, 15850000 Teigwaren, 15870000 Würzmittel
Los: LOT-0005
Titel: Oua gaina
Beschreibung: Achizitia de produse alimentare: Oua gaina Cantitatile minime si maxime ale acordului cadru/celui mai mare contract subsecvent se regasesc in Anexa nr. 1 la caietul de sarcini. Valoarea celui mai mare contract subsecvent este de 11874,99 lei
Interne Kennung: 5
Los: LOT-0006
Titel: - Conserve
Beschreibung: Achizitia de produse alimentare: Conserve - de fructe, legume, carne si preparate din carne, cafea plic, sos de paste, pateu. Cantitatile minime si maxime ale acordului cadru/celui mai mare contract subsecvent se regasesc in Anexa nr. 1 la caietul de sarcini. Valoarea celui mai mare contract subsecvent este de 84.093,81 lei
Interne Kennung: 6
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15235000 Fischkonserven, 15332400 Obstkonserven
Los: LOT-0007
Titel: - Legume si fructe
Beschreibung: Achizitia de produse alimentare: Legume si fructe. Cantitatile minime si maxime ale acordului cadru/celui mai mare contract subsecvent se regasesc in Anexa nr. 1 la caietul de sarcini. Valoarea celui mai mare contract subsecvent este de 88.680,93 lei.
Interne Kennung: 7
Zusätzliche Einstufung (cpv): 03200000 Getreide, Kartoffeln/Erdäpfel, Gemüse und Obst
Los: LOT-0008
Titel: - Dulciuri si bauturi
Beschreibung: Achizitia de produse alimentare: Dulciuri si bauturi - dulciuri, dulciuri fara zahar, apa minerala plata, sucuri naturale. Cantitatile minime si maxime ale acordului cadru/celui mai mare contract subsecvent se regasesc in Anexa nr. 1 la caietul de sarcini. Valoarea celui mai mare contract subsecvent este de 42.477,78 lei
Interne Kennung: 8
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15842300 Süßwaren, 15981100 Stilles Mineralwasser, 15982000 Erfrischungsgetränke