2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftaler vedrørende konsulentydelser til ATMP Danmark-programmet
Beschreibung: Udbuddet angår tre rammeaftaler/delaftaler vedrørende konsulentydelser til ATMP Danmark-programmet (Advanced Therapy Medicinal Product). Denne bekendtgørelse angår kun delaftale 1 - Rammeaftale vedrørende konsulentbistand til gennemførelse af nationale og internationale kortlægninger og analyser af regulatoriske, organisatoriske og strukturelle forhold indenfor udvikling og ibrugtagning af ATMP. Formålet med rammeaftalerne er at få tilvejebragt og formidlet viden, der kan bidrage til at styrke udvikling, afprøvning og ibrugtagning af kommercielle og akademiske avancerede terapier i Danmark. Konsulenterne vil indgå i en arbejdsgruppe sammen med Amgros og løse opgaverne samt koordinere i et tæt samarbejde med Amgros, der varetager den samlede projektledelse. Konsulenterne skal bidrage med deres viden og fungere som udførende, hvor der er behov for vidensindsamling og udvikling af leverancer. Hver rammeaftale/delaftale vil blive tildelt en (1) leverandør.
Vorherige Bekanntmachung: 454479-2025
Interne Kennung: 4040613
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85312320 Beratungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 73200000 Beratung im Bereich Forschung und Entwicklung, 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Delaftale 1
Beschreibung: Delaftalen vedrører support til gennemførelse af kvalitativ dataindsamling og analyser samt dertil hørende evaluering inden for regulatoriske, strukturelle og organisatoriske forhold omkring innovative lægemidler, herunder ATMP, i dansk og international kontekst. Delaftalen omfatter blandt andet opgaveudførelse vedrørende identificering og beskrivelse af centrale regulatoriske udfordringer samt identificering og beskrivelse af mulige løsningsmodeller på disse udfordringer, herunder eksempelvis forenkling af strukturer og processer, vejledning og guides samt andre kommunikative værktøjer og samarbejdsmodeller. Til brug for analysernes tilvejebringelse skal leverandøren tillige udføre de bagvedliggende opgaver relateret til dataindsamling, herunder litteratursøgning og gennemførelse af kvalitativ dataindsamling, såsom interviews med eksperter, facilitering af fokusgruppeinterviews og workshops. Delaftalen omfatter desuden opgaveudførelse inden for en kortlægning, herunder af den tilgængelige ATMP-ekspertise og specifikke kompetencer på området samt de tilgængelige erfaringer, der er med udvikling af akademiske ATMP’er.
Interne Kennung: 1