630748-2026 - Wettbewerb
Finnland – Reparatur- und Wartungsdienste – Helen Oy - Korkeapainepesut ja suurtehoimuroinnit
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Helen Oy - Korkeapainepesut ja suurtehoimuroinnit
Beschreibung: Helen Oy:n (jatkossa Tilaaja) pyytää tarjouksia Korkeapainepesuista ja suurtehoimuroinnista. Hankinnan kohteena on Helenin tuotantolaitoksilla suoritettavia mm. lentotuhkan, kivihiilen ja kalkkipölyn suurtehoimurointeja sekä raskasöljyn yms. lietteen puhdistusta kanaaleista ja säiliöistä, kaivojen ja erottimien tyhjennyksiä ja pesuja sekä korkeapainevesipesutöitä, Helen Oy:n eri toimipisteissä vuosien 2027 ja 2028 aikana. Tilaaja tekee sopimuksen yhden (1) tarjoajan kanssa. Sopimus tulee voimaan aikaisintaan 1.1.2027. Hankinta sisältää myös optiot vuosille 2029,2030 ja 2031. Hankinnan kohteen alustava laajuus on hankintailmoituksen liitteiden mukainen.
Interne Kennung: 626073
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelynä on vesi- ja energiahuollon, liikenteen ja postipalvelujen alalla toimivien yksiköiden hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1398/2016, jäljempänä erityisalojen hankintalaki) annetun lain 38 §:n mukainen neuvottelumenettely. Mikäli vaatimukset täyttäviä Tarjoajaehdokkaita on enemmän kuin kolme (3), Hankintayksikkö pisteyttää referenssit, jonka perusteella valitaan Tarjoajaehdokkaat jättämään alustavat tarjoukset. Referenssien pisteytys on kuvattu referenssilomakkeessa. Hankintayksikkö toimittaa tämän alustavan tarjouspyynnön tarjouskilpailuun valituille tarjoajille. Tarjoajat jättävät tämän perusteella alustavan tarjouksensa. Alustavan tarjouksen tulee sisältää kaikki tässä alustavassa tarjouspyynnössä pyydetyt tiedot. Tilaaja varaa oikeuden tehdä hankintapäätöksen alustavien tarjousten perusteella ilman varsinaisia (suullisia) neuvotteluita. Päätös voidaan tehdä, mikäli Tilaaja saa vähintään yhden tarjouksen, joka on Tilaajan asettamien teknisten ja kaupallisten ehtojen mukainen. Vaihtoehtoisesti päätös voidaan tehdä, mikäli Tilaaja vastaanottaa tarjouksen tai tarjouksia, jotka eivät ole täysin Tilaajan vaatimusten mukaisia, mutta ne on mahdollista hyväksyä kirjallisten täydennysten perusteella eli varsinaista neuvottelukierrosta ei tarvita. Hankinnan alustava aikataulu on seuraava (aikataulu voi muuttua menettelyn edetessä): 9/2026 - Hankintailmoitus / Osallistumispyyntö 10/2026 - Päätös menettelyyn mukaan valittavista Tarjoajista 10/2026 - Alustavan tarjouspyyntöluonnoksen lähetys valituille Tarjoajille 10/2026 - Alustavat tarjoukset 11/2026 - Neuvottelut 11/2026 - Lopullisen tarjouspyynnön lähetys tarjoajille, kutsu jättää tarjous 11/2026 - Lopullisten tarjousten määräaika 12/2026 - Selonottoneuvottelut 12/2026 - Toimittajavalinta ja hankintapäätös Hankintayksikkö neuvottelee menettelyyn hyväksyttyjen ehdokkaiden kanssa näiden alustavien tarjousten perusteella. Hankintayksikkö voi käydä useampia neuvottelukierroksia, ja se ilmoittaa tarjoajille, kun neuvottelut ovat päättyneet. Hankintayksikkö voi neuvottelujen perusteella täsmentää tarjouspyyntöä tarvittaessa, minkä jälkeen se toimittaa lopulliset tarjouspyyntöasiakirjat valituille tarjoajille. Tarjoajien tulee tämän jälkeen jättää lopulliset tarjouksensa. Hankintayksikkö tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden ja valitsee asettamiensa vertailuperusteiden nojalla tarjouskilpailun voittaneen tarjouksen. Hankintasopimus allekirjoitetaan aikaisintaan, kun valitusaika ja odotusaika (14 päivää päätöksen tiedoksiannosta) on kulunut.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: UV-suodatin Lisävaraosat