2. Verfahren
Verfahren
Titel: Itä-Somersojan hankealueen asemakaavan laadinta
Beschreibung: Tiivistelmä Raision kaupunki ja CompassForge Ventures Oy ovat solmineet yhteistyösopimuksen alueen kehittämisestä. CompassForge Ventures Oy suunnittelee Itä-Somersojan alueelle datakeskusta, joka edellyttää asemakaavoitusta. Hankkeesta on keskinäisesti sovittu suunnitteluvaraussopimus, jonka pohjalta kaavallinen yhteiskehittäminen on aloitettu. Samalla Itä-Somersojan kaava-aluetta suunnitellaan myös laajemmin. Tämä tarjouspyyntö keskittyy datakeskushankkeen tarvitsemaan alueeseen. Selostus asiasta ja tarjouspyynnöstä Hanketta edistetään rinta rinnan Fingridin 400kv sähkölinjan valmistelun kanssa. Sähkölinjan olisi tarkoitus valmistua vuoden 2031 aikana. Datakeskus voisi varauksin aloittaa toimintansa jo aikaisemminkin, joten kaavahankkeen tulee edetä nopeimmalla mahdollisella aikataululla. Fingrid edistää sähkölinjavalmistelua tällä hetkellä YVA-menettelyssä ja sen hanke etenee aikataulussa. Datakeskushankkeelle on suunnitteluvaraussopimuksella allokoitu 40 hehtaarin suuruinen maa-ala sekä optio laajennusalueesta (25ha). Tavoiteaikatauluna on, että datakeskus olisi rakennettu ja toiminta käynnistymässä viimeistään, kun Fingridin sähkölinja valmistuu. Hanke edellyttää YVA-tarkastelua niin sähkölinjan kuin tulevan energiavaralaitoksen osalta. Vireillä olevan Itä-Somersojan kaavahankkeen alue on suuruudeltaan noin 119 ha. Tämä kaavahanke edellyttää myös viranomaisneuvotteluita. Pyydämme tarjousta asemakaavan laadinnasta Itä-Somersojan kaavahankkeen alueelle. Valittavaa toimijaa voidaan harkita myös rakennushankkeen toteutussuunnitteluun. Tarjouksessa esitetyn suunnittelutyön tulee pitää sisällään: • Suunnittelutyön edellyttävät maastotyöt- ja käynnit • Hankkeen vaatimat yhteistyöpalaverit Raision kaupungin sekä hanketoimijan kanssa (pääsääntönä etäpalaverit, edellytyksenä kokousmuistioiden laadinta valitun toimijan toimesta) • Osallistumis- ja arviointisuunnitelman (OAS) laadinta • Viranomaisneuvotteluihin osallistuminen • Asemakaavaluonnos • Asemakaavaehdotus • Kaavaselostus • Vastineet luonnos- ja ehdotusvaiheissa saatuihin mielipiteisiin, palautteisiin, muistutuksiin, valituksiin ja lausuntoihin • Vastineet oikeuslaitoksiin mahdollisesti saapuviin valituksiin Kaupunki vastaa hankkeeseen liittyvistä kuulemisista. Lopputuotoksena tulee saada valmiit kaavakartat DNG- tai DWG -muodossa samassa koordinaattijärjestelmässä, jossa lähtöaineisto toimitetaan, sekä Adobe PDF-muodoissa. OASit, kaavaselostukset ja muut tekstit liitteineen Adobe PDF -muodossa, sekä Word -muodossa. Tarjouksen tulee sisältää optio yleisötilaisuuden järjestämisestä (yksikköhinta). Kaava-alueen tavoitteet Kaavalla mahdollistetaan tuleva työpaikka-alue sekä suunniteltu datakeskus. Alueen suunnittelussa tulee huomioida alueelle toteutetussa luontoselvityksessä todetut luontoarvot. Lisäksi alueen suunnittelussa tulee huomioida mm. hulevesien kokonaisvaltainen hallinta. Tarjouksessa esitettävät asiat: -Projektisuunnitelma kaavan läpiviennistä ja projektin aikataulusta. -Projektityöryhmän kokoonpano. Työryhmän osalta tulee esittää projektiin kytkettyjen avainhenkilöiden kokemus yritystonttikaavoituksesta sekä datakeskushankkeista. -Projektiin kytkettyjen asiantuntijoiden yksikköhinnat ja arvioidut työtuntimäärät Tarjouspyynnön liitteet -alueen kartta (suunnittelualue + optioalue) -kaavakartat (yleiskaava, maakuntakaava, Pohjoisten alueiden osayleiskaava) -tehdyt selvitykset (luontoselvitys) Tarjousten arviointi/pisteytys Projektisuunnitelma kaavan läpiviennistä ja aikataulusta (25%) Projektiin kytkettyjen avainhenkilöiden kokemus yritystonttikaavoista (25%) Projektiin kytkettyjen avainhenkilöiden kokemus datakeskushankkeista (25%) Arvioitu projektin kokonaishinta (arvio tehdään esitetyn kokonaishinnan sekä yksikköhintojen perusteella) (25%) Tarjousten jättäminen: Cloudia-ohjeistus, tarjousten jättäminen 14.9.2026 mennessä.
Interne Kennung: 932/02.08.00/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Menettelyn kuvaus Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 3. Vertailee tarjoukset 4. Valitsee parhaan tarjouksen 5. Pyytää ja tarkastaa parhaan tarjouksen antajalta soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset 6. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille 7. Solmii hankintasopimuksen voittajan kanssa. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella EU-kynnysarvon ylittävässä hankinnassa hankintasopimus voidaan tehdä aikaisintaan 14 päivän kuluttua siitä, kun tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätös perusteluineen tiedoksi. Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (hankintalain 125 §). Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjousasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä ja asiointikieli on suomi.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0000