2. Verfahren
Verfahren
Titel: “SISTEM INFORMATIC INTEGRAT DE MONITORIZARE OPERAȚIONALĂ” finanțat din Aport de capital
Beschreibung: Obiectul contractului ce urmează a fi atribuit constă în furnizarea si prestarea serviciilor de dezvoltare si implementare a unui ”SISTEM INFORMATIC INTEGRAT DE MONITORIZARE OPERAȚIONALĂ” care va putea asigura pe termen lung sustenabilitatea generală a companiei din punct de vedere al disponibilității și mobilității de personal, din perspectiva asigurării suportului logistic și implicit din punct de vedere al costurilor, în perioada convenită şi în conformitate cu obligaţiile asumate prin contract, cu urmatoarele componente principale: 1. Componenta GIS, care va permite gestionarea si analiza datelor spațiale care privesc întreaga infrastructura de producere ape si retele de apa (captări, aducțiuni, retele de transport, etc) 2. Componenta SCADA - modernizarea si îmbunătățirea sistemului 3. Componenta de sistem informatic integrat IoT si digitalizare a Componenta de măsurare inteligentă, formată dintr-un numar de debitmetre noi echipate cu modul de comunicație de tip IoT, care vor crea un sistem unitar de monitorizare a rețelelor de apa b Componenta de platformă digitală pentru colectarea datelor de la debitmetre si managementul informațiilor de la debitmetre (MDC – Meter Data Collection) C Componenta de platformă digitală pentru stocarea și analiza datelor de la debitmetre, precum și pentru managementul general al parcului de debitmetre (MDM – Meter Data Management) Obiectivul general al proiectului este acela de optimizare a operării și monitorizării infrastructurii, detectare a pierderilor sau a defectelor de topologie sau de execuție a rețelelor prin: instalarea unui sistem de contorizare și monitorizare eficient; implementarea unui sistem informatic integrat pentru managementul infrastructurii și al pierderilor de apă, care oferă solutii specifice pentru managementul alimentării și distribuției apei; un sistem ce integrează sistemele existente si asigura fundația pentru dezvoltări ulterioare, creând fundația rețelei inteligente de apă. Îndeplinirea acestui obiectiv va asigura eficientizarea și sustenabilitatea investițiilor în sectorul de apă și va permite accelerarea deciziilor pentru îmbunătățirea calității serviciului, menținând parametrii principali (presiune, debit, calitate) la un nivel ridicat, dar și satisfacția clientului în privința operativității.Sistemul Informatic propus a fi achiziționat va fi o platformă complet nouă, comună pentru grupurile de utilizatori și activitățile țintă, cu un nucleu de baze de date și sisteme de operare compatibile și cu sistemul SCADA existent, pentru integrare și interoperabilitate. Va fi o construcție unitară, dar cu drepturi de utilizator structurat pe module personalizate distincte. Aceste module sunt aplicații software distincte, personalizate, pe grupuri de utilizatori, care permit atât editarea de date din teren, precum și adăugarea de fișiere gen imagini, pdf-uri sau video-uri în baza de date/sistemul de stocare comune, cât și accesul utilizatorilor la toate informațiile tehnice, de telemetrie, SCADA și geospațiale (GIS). Modulele software vor fi de tipul web cu transmisie de date GPRS-GSM, dar vor permite editarea și accesul la toate datele proiectelor GIS sau fără componente de hartă și în absența semnalului GSM, pe zonele deficitare cu sincronizare automată sau semi-automată ulterioară.Aplicațiile vor fi securizate pentru fiecare dispozitiv prin parolă și nume de utilizator și vor putea funcționa pe proiectul implementat local și offline pe modulul instalat, cât și prin WEB/online. Operatorii economici vor putea solicita clarificări sau informații suplimentare în legătura cu documentația de atribuire cu 19 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire, în a 11-a zi dinainte de termenul limită de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 1/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 32581000 Ausrüstung für Datenübertragung
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectul contractului ce urmează a fi atribuit constă în furnizarea si prestarea serviciilor de dezvoltare si implementare a unui ”SISTEM INFORMATIC INTEGRAT DE MONITORIZARE OPERAȚIONALĂ” care va putea asigura pe termen lung sustenabilitatea generală a companiei din punct de vedere al disponibilității și mobilității de personal, din perspectiva asigurării suportului logistic și implicit din punct de vedere al costurilor, în perioada convenită şi în conformitate cu obligaţiile asumate prin contract, cu urmatoarele componente principale: 1. Componenta GIS, care va permite gestionarea si analiza datelor spațiale care privesc întreaga infrastructura de producere ape si retele de apa (captări, aducțiuni, retele de transport, etc) 2. Componenta SCADA - modernizarea si îmbunătățirea sistemului 3. Componenta de sistem informatic integrat IoT si digitalizare a Componenta de măsurare inteligentă, formată dintr-un numar de debitmetre noi echipate cu modul de comunicație de tip IoT, care vor crea un sistem unitar de monitorizare a rețelelor de apa b Componenta de platformă digitală pentru colectarea datelor de la debitmetre si managementul informațiilor de la debitmetre (MDC – Meter Data Collection) C Componenta de platformă digitală pentru stocarea și analiza datelor de la debitmetre, precum și pentru managementul general al parcului de debitmetre (MDM – Meter Data Management) Obiectivul general al proiectului este acela de optimizare a operării și monitorizării infrastructurii, detectare a pierderilor sau a defectelor de topologie sau de execuție a rețelelor prin: - instalarea unui sistem de contorizare și monitorizare eficient; - implementarea unui sistem informatic integrat pentru managementul infrastructurii și al pierderilor de apă, care oferă solutii specifice pentru managementul alimentării și distribuției apei; - un sistem ce integrează sistemele existente si asigura fundația pentru dezvoltări ulterioare, creând fundația rețelei inteligente de apă. Îndeplinirea acestui obiectiv va asigura eficientizarea și sustenabilitatea investițiilor în sectorul de apă și va permite accelerarea deciziilor pentru îmbunătățirea calității serviciului, menținând parametrii principali (presiune, debit, calitate) la un nivel ridicat, dar și satisfacția clientului în privința operativității. Sistemul Informatic propus a fi achiziționat va fi o platformă complet nouă, comună pentru grupurile de utilizatori și activitățile țintă, cu un nucleu de baze de date și sisteme de operare compatibile și cu sistemul SCADA existent, pentru integrare și interoperabilitate. Va fi o construcție unitară, dar cu drepturi de utilizator structurat pe module personalizate distincte. Aceste module sunt aplicații software distincte, personalizate, pe grupuri de utilizatori, care permit atât editarea de date din teren, precum și adăugarea de fișiere gen imagini, pdf-uri sau video-uri în baza de date/sistemul de stocare comune, cât și accesul utilizatorilor la toate informațiile tehnice, de telemetrie, SCADA și geospațiale (GIS). Modulele software vor fi de tipul web cu transmisie de date GPRS-GSM, dar vor permite editarea și accesul la toate datele proiectelor GIS sau fără componente de hartă și în absența semnalului GSM, pe zonele deficitare cu sincronizare automată sau semi-automată ulterioară. Aplicațiile vor fi securizate pentru fiecare dispozitiv prin parolă și nume de utilizator și vor putea funcționa pe proiectul implementat local și offline pe modulul instalat, cât și prin WEB/online. Interconectarea tip rețea a grupurilor de utilizatori, necesară pentru comunicarea datelor și a informațiilor relevante între structurile organizatorice implicate în activitățile țintă, se va realiza la nivelul server prin baza de date comună. Descrierea pe larg a activitatilor solicitate se regaseste in Caietul de sarcini. Durata de execuție a contractului este de maxim 12 luni de la ordinul de incepere a serviciilor, defalcată pe faze/etape contractuale potrivit „Planului de livrare produse și prestări servicii”.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 38221000 Geografische Informationssysteme (GIS oder gleichwertiges System), 42961200 Scada oder gleichwertiges Radiotelemetriesystem, 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme, 48820000 Server, 51210000 Installation von Messgeräten, 72260000 Dienstleistungen in Verbindung mit Software, 72321000 Mehrwert-Datenbankdienste, 80533100 Ausbildung im Umgang mit Computern