See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tuho- ja haittaeläintorjunnan palvelut 2026-2028 (2028-2030)
Beschreibung: Hyvinkään kaupungin Tekniikan ja ympäristön toimiala pyytää tarjoustanne tämän tarjouspyynnön ja tarjouspyynnön liitteiden mukaisesti. Hankintamenettely on avoin ja kyseessä on EU- kynnysarvon ylittävä palveluhankinta ja hankinnasta muodostetaan puitejärjestely. Hankinnan kohteena ovat Hyvinkään kaupungin Tuho- ja haittaeläintorjunnan palvelut. Sopimuskausi on 2 vuotta+ optio (1+1) vuotta. Optiokausien käyttöönotto vaatii erillisen viranhaltijapäätöksen. Sopimuskausi alkaa aikaisintaan (1.12.2026.) Hankinta on jaettu kahdeksaan (8) eri osa-alueeseen: 1. Tuholais- ja haittaeläintorjunnan asiantuntijapalvelu 2. Jyrsijöiden tuholaistorjunta (maan päällä suoritettava torjunta) 3. Jyrsijöiden tuholaistorjunta (viemäreissä suoritettava torjunta) 4. Lentävien hyönteisten tuholaistorjunta 5. Ryömivien hyönteisten tuholaistorjunta 6. Lintujen torjunta 7. Kanien torjunta (optio) 8. Nilviäisten torjunta (optio) Sopimustoimittajiksi valitaan jokaiseen osa-alueeseen viisi (5) kokonaistaloudellisesti edullisinta tarjoajaa, jotka ovat antaneet hyväksytyn tarjouksen ja täyttäneet muut tarjouspyynnössä esitetyt ehdot ja vaatimukset. Sopimustoimittajia voidaan valita myös vähemmän kuin viisi (5) tarjoajaa, jos hyväksyttyjä tarjoajia on vähemmän kuin viisi (5) kappaletta.
Interne Kennung: HYD/1073/02.08.00.02/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kyseessä on avoimella menettelyllä suoritettava EU- kynnysarvon ylittävä palveluhankinta ja puitejärjestely. Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (hankintalain 125 §).
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90922000 Schädlingsbekämpfung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: TUHOLAIS- JA HAITTAELÄINTORJUNNAN ASIANTUNTIJAPALVELU
Beschreibung: Torjuntatöiden suunnittelu, johon sisältyy torjuntatarpeen kartoitus, kirjallinen ehdotus käytettävästä menetelmästä, arvio torjunnan kestosta ja laajuudesta sekä kustannusarvio ehdotetulle työlle.
Interne Kennung: 1.-0
Los: LOT-0002
Titel: JYRSIJÖIDEN TUHOLAISTORJUNTA (MAAN PÄÄLLÄ SUORITETTAVA TORJUNTA)
Beschreibung: Jyrsijöiden torjuntatyöhön (maan päällä suoritettava torjunta) kuuluvat tehtävät tarjouspyynnön vaatimusten ja kriteereiden mukaisesti.
Interne Kennung: 2.-1
Los: LOT-0003
Titel: LENTÄVIEN HYÖNTEISTEN (AMPIAISET YM.) TUHOLAISTORJUNTA
Beschreibung: Lentävien hyönteisten torjuntaan sisältyvät työt tarjouspyynnön vaatimusten ja kriteereiden mukaisesti.
Interne Kennung: 4.-2
Los: LOT-0004
Titel: RYÖMIVIEN HYÖNTEISTEN (MUURAHAISET, TOUKAT, YM.) TUHOLAISTORJUNTA
Beschreibung: Ryömivien hyönteisten torjuntaan kuuluvat työt tarjouspyynnön vaatimusten ja kriteereiden mukaisesti .
Interne Kennung: 5.-3
Los: LOT-0005
Titel: LINTUJEN TORJUNTA
Beschreibung: Lintujen torjuntaan kuuluvat työt tarjouspyynnön vaatimusten ja kriteereiden mukaisesti.
Interne Kennung: 6.-4
Los: LOT-0006
Titel: KANIEN TORJUNTA (OPTIO)
Beschreibung: Kanien torjuntaan sisältyvät työt tarjouspyynnön vaatimusten ja kriteereiden mukaisesti.
Interne Kennung: 7.-5
Los: LOT-0007
Titel: NILVIÄISTEN TORJUNTA (OPTIO)
Beschreibung: Nilviäisten torjunta tarjouspyynnön vaatimusten ja kriteereiden mukaisesti
Interne Kennung: 8.-6
Los: LOT-0008
Titel: JYRSIJÖIDEN TUHOLAISTORJUNTA (VEIMÄREISSÄ SUORITETTAVA TORJUNTA)
Beschreibung: Jyrsijöiden torjuntatyöhön (viemäreissä suoritettava torjunta) kuuluvat tehtävät tarjouspyynnön vaatimusten ja kriteereiden mukaisesti.
Interne Kennung: 3.-7
631068-2026 - Competition
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: HYD/1073/02.08.00.02/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90922000 Pest-control services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: 1.-0
Lot: LOT-0002
Internal identifier: 2.-1
Lot: LOT-0003
Internal identifier: 4.-2
Lot: LOT-0004
Internal identifier: 5.-3
Lot: LOT-0005
Title: LINTUJEN TORJUNTA
Internal identifier: 6.-4
Lot: LOT-0006
Title: KANIEN TORJUNTA (OPTIO)
Internal identifier: 7.-5
Lot: LOT-0007
Title: NILVIÄISTEN TORJUNTA (OPTIO)
Internal identifier: 8.-6
Lot: LOT-0008
Internal identifier: 3.-7