631146-2026 - Wettbewerb
Finnland – Dienstleistungen des Gesundheitswesens – Radiologian palveluhankinnat
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Radiologian palveluhankinnat
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat radiologian erikoislääkärin etälausunto- ja tutkimuspalvelut. Sopimus on voimassa määräaikaisena 1.11.2026–31.10.2028. Tilaajalla on oikeus halutessaan käyttää kaksi yhden vuoden pituista optiokautta: ensimmäinen optiokausi 1.11.2028–31.10.2029 ja toinen optiokausi 1.11.2029–31.10.2030. Optiot ovat mahdollisuus jatkaa sopimuskautta. Tilaaja ilmoittaa option käyttämisestä Palveluntuottajalle kirjallisesti ennen kulloinkin voimassa olevan sopimuskauden päättymistä. Ilmoitettu sopimuskauden alkamispäivä on tavoiteaikataulu. Hankintayksikkö noudattaa hankintalain mukaisia määräaikoja, minkä vuoksi sopimuskausi voi alkaa aikaisintaan lakisääteisen odotusajan päätyttyä. Tilaaja ei sitoudu tiettyihin tilaus- tai hankintamääriin. Hankintailmoituksessa ja tarjouspyyntöasiakirjoissa esitetyt määrät ovat arvioita, jotka voivat sopimuskauden aikana alittua tai ylittyä. Tilaajan palvelutarve voi vaihdella myös alueellisesti. Ilmoitettuja arvioituja määriä käytetään ainoastaan tarjousten vertailuhinnan laskennassa, eivätkä ne sido Tilaajaa. Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueen virkasuhteessa oleva henkilö ei voi osallistua oman organisaationsa tarjouskilpailuun tarjoajana. Henkilö ei myöskään voi samanaikaisesti toimia Tilaajan palveluksessa virkasuhteessa ja palveluntuottajan ostopalvelusopimukseen perustuvassa tehtävässä tuottaen samaa palvelua Tilaajalle.
Interne Kennung: HYVAEP/219/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kyseessä on hankintalain liitteen E mukainen kynnysarvon ylittävä sosiaali- ja terveyspalveluja koskeva palveluhankinta. Hankinta kilpailutetaan avointa menettelyä käyttäen. Avoimessa menettelyssä hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa tarjouspyynnön kaikkien halukkaiden toimittajien saataville. Kaikki halukkaat toimittajat voivat jättää tarjouksen tarjouspyynnössä asetettujen vaatimusten ja ehtojen mukaisesti. Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan hankintalain 125 §:ssä tarkoitetusta todellisesta ja perustellusta syystä. Hankinta on jaettu useaan osa-alueeseen. Tarjoaja voi tarjota palvelua yhteen tai useampaan osa-alueeseen, ja tarjoaja voidaan valita palveluntuottajaksi yhdelle tai useammalle osa-alueelle. Tarjoajan tulee tarjousta tehdessään varmistaa, että sillä on riittävät henkilöresurssit kaikkien tarjoamiensa ja mahdollisesti sille valittavien osa-alueiden palvelujen asianmukaiseen ja sopimuksenmukaiseen tuottamiseen. Henkilöresurssien tulee olla riittävät myös siinä tapauksessa, että sama tarjoaja valitaan useammalle osa-alueelle. Mikäli sama tarjoaja valitaan palveluntuottajaksi useammalle osa-alueelle, yhdistetään kyseiselle tarjoajalle valitut osa-alueet yhdeksi sopimukseksi. Tarjousten käsittely etenee seuraavasti: -tarjousten avaaminen-tarjoajien soveltuvuuden arviointi -tarjousten tarjouspyynnönmukaisuuden tarkastaminen -tarjousten vertailu -hankintapäätöksen tekeminen ja päätöksen tiedoksianto -hankintasopimuksen tekeminen. Hankintasopimus syntyy vasta, kun osapuolet ovat allekirjoittaneet kirjallisen hankintasopimuksen. Hankintasopimus laaditaan tarjouspyynnön liitteenä olevan sopimusluonnoksen mukaisesti. Mikäli tilaaja tunnistaa sopimuskauden aikana tarpeen esimerkiksi sellaiselle radiologiselle tutkimukselle tai lausunnolle, jota ei ole palvelukuvauksessa mainittu, Tilaaja varaa oikeuden pyytää kyseisestä tutkimuksesta tai lausunnosta hinnan sopimukseen valituilta Palveluntuottajilta sekä tarvittaessa hankkia kyseisen palvelun valitulta palveluntuottajalta, mikäli hankinta on muutoin hankintalainsäädännön ja sopimusehtojen perusteella mahdollista. Sopimuskauden aikana tehtävissä mahdollisissa kuvatun kaltaisissa tapauksissa noudatetaan palvelukuvauksessa osa-aluekohtaisesti esitettyjä valintaperusteita.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85120000 Dienstleistungen von Arztpraxen und zugehörige Dienstleistungen, 85150000 Dienstleistungen im Bereich medizinische Bildverarbeitung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Radiologian etäyöpäivystyksen TT-tutkimukset ostopalveluna
Beschreibung: Kts. Palvelukuvaus.
Interne Kennung: Osa-alue 1 -0
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ensimmäinen optiokausi 1.11.2028–31.10.2029 ja toinen optiokausi 1.11.2029–31.10.2030. Optiot ovat mahdollisuus jatkaa sopimuskautta. Tilaaja ilmoittaa option käyttämisestä Palveluntuottajalle kirjallisesti ennen kulloinkin voimassa olevan sopimuskauden päättymistä.
Los: LOT-0002
Titel: TT-tutkimusten etälausunta ostopalveluna
Interne Kennung: Osa-alue 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Natiiviröntgentutkimusten lausunnot (lähipalvelu henkilövuokrauksena ja etäpalvelu ostopalveluna)
Interne Kennung: Osa-alue 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Ultraäänitutkimukset Kauhajoen Sote-keskuksessa henkilövuokrauksena
Interne Kennung: Osa-alue 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Ultraäänitutkimukset Alavuden Sote-keskuksessa henkilövuokrauksena
Interne Kennung: Osa-alue 5-4
Los: LOT-0006
Titel: Ultraäänitutkimukset Ilmajoen Sote-keskuksessa henkilövuokrauksena
Interne Kennung: Osa-alue 6-5
Los: LOT-0007
Titel: Ultraäänitutkimukset Kurikan Sote-keskuksessa henkilövuokrauksena
Interne Kennung: Osa-alue 7-6
Los: LOT-0008
Titel: Ultraäänitutkimukset Lapuan Sote-keskuksessa henkilövuokrauksena
Interne Kennung: Osa-alue 8-7
Los: LOT-0009
Titel: Ultraäänitutkimukset Kauhavan Sote-keskuksessa henkilövuokrauksena
Interne Kennung: Osa-alue 9-8
Los: LOT-0010
Titel: Ultraäänitutkimukset Alajärven Sote-keskuksessa henkilövuokrauksena
Interne Kennung: Osa-alue 10-9
Los: LOT-0011
Titel: Magneettitutkimukset Seinäjoella ostopalveluna
Beschreibung: kts. Palvelukuvaus.
Interne Kennung: Osa-alue 11-10