See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: HUSK Viemäreiden ja kaivojen loka- ja huoltotöiden hankinta
Beschreibung: HUS Kiinteistöt Oy kilpailuttaa HUS-yhtymän toiminta-alueella sijaitsevissa sairaaloissa ja muissa toimipisteissä tarvittavien viemäreiden ja kaivojen loka- ja huoltotöiden hankinnan. Tällaisia toimipisteitä (sairaaloita) sijaitsee etenkin Helsingin, Espoon, Vantaan, Hyvinkään, Lohjan, Porvoon ja Raaseporin kaupunkien alueella, mutta toimintaa on myös muilla paikkakunnilla pienemmässä mittakaavassa. Tähän hankintaan kuuluvat mm. seuraavat työtehtävät oheisten tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti: - Hiekanerotus- ja sadevesikaivojen tyhjennys ja pesu sekä jätteenkuljetus jätteenkäsittelypaikalle - Rasvanerotuskaivojen tyhjennys ja pesu korkeapainehuuhtelu sekä jätteenkuljetus jätteenkäsittelypaikalle - Öljynerotuskaivon tyhjennys ja pesu sekä jätteenkuljetus jätteenkäsittelypaikalle - Viemäreiden avaus ja pesu korkeapainehuuhteluautolla sekä sulatukset - Linjakuivausjärjestelmien tyhjennykset ja pesut - Viemäreiden tulppaukset ja ohipumppaukset - Pumppaamojen ja pumppaamokaivojen tyhjennykset sekä painepesut - Viemäreiden kuvaukset Osassa kohteista voidaan sopia vakiotyhjennykset, jotka toteutetaan lähtökohtaisesti arkipäivän hinnaston mukaan. Vakiotyhjennyksistä ja niiden aikatauluista sovitaan Tilaajan kanssa erikseen. Kilpailutus on jaettu osa-alueisiin sairaanhoitoalueittain: 1. HYKS -sairaanhoitoalue (Helsinki, Vantaa, Espoo) 2. Hyvinkään sairaanhoitoalue (Hyvinkää, Ohkola) 3. Porvoon sairaanhoitoalue 4. Lohjan ja Länsi-Uudenmaan sairaanhoitoalue (Raasepori) Osa-alueittain valitaan kaksi (2) toimittajaa, ellei hyväksyttyjä tarjouksia saada vähemmän. Sopimuskauden kesto on kaksi (2) vuotta. Sopimukseen sisältyy mahdollisuus yhteen (1) kahden (2) vuoden optioon. Sopimuskaudella ostettavien palveluiden määrä sekä kohteet, joihin palveluita hankitaan, voivat vaihdella. Tilaaja ei sitoudu tiettyihin hankintamääriin. Sopimuskauden aikana tilaaja voi tilata osa-alueiden sisällä hankinnan kohteen mukaisia palveluita hintaliitteen mukaisilla hinnoilla tai minikilpailuttamalla (kevennetty kilpailutus). Kansallisen kynnysarvon alittavissa hankinnoissa (yksittäiset työtilaukset) tilaaja voi hankkia tarvittavan työkokonaisuuden tilanteen mukaan parhaaksi katsomaltaan ja tarkoituksenmukaisimmalta toimittajalta. Tällöin käytetään toimittajan tarjoamia hintoja. Kansallisen kynnysarvon ylittävissä hankinnoissa järjestetään minikilpailutus osa-alueen toimittajien kesken. Sopimustoimittajilta on mahdollista hankkia myös muita hankinnan kohteeseen liittyviä tuotteita, vuokralaitteita ja -koneita tai erityisosaamista. Muiden tuotteiden, vuokralaitteiden ja -koneiden tai erityisosaamisen hinnoittelussa tulee noudattaa samaa periaatetta kuin tarjouksessa annetuissa hinnoissa.
Interne Kennung: 931544
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90400000 Dienstleistungen in der Abwasserbeseitigung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90440000 Reinigung von Klärgruben, 90450000 Reinigung von Faulbecken, 90460000 Leerung von Klärgruben oder Faulbecken, 90470000 Reinigung von Abwässerkanälen, 90490000 Überprüfung von Abwasserkanälen und Beratung in Sachen Abwasserbehandlung, 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: HYKS -sairaanhoitoalue (Espoo, Helsinki, Vantaa)
Beschreibung: Viemäreiden ja kaivojen loka- ja huoltotyöt HYKS -sairaanhoitoalueelle (Espoo, Helsinki, Vantaa)
Interne Kennung: 1. -0
Los: LOT-0002
Titel: Hyvinkään sairaanhoitoalue (Hyvinkää, Ohkola)
Beschreibung: Viemäreiden ja kaivojen loka- ja huoltotyöt Hyvinkään sairaanhoitoalueelle (Hyvinkää, Ohkola)
Interne Kennung: 2. -1
Los: LOT-0003
Titel: Porvoon sairaanhoitoalue
Beschreibung: Viemäreiden ja kaivojen loka- ja huoltotyöt Porvoon sairaanhoitoalueelle
Interne Kennung: 3. -2
Los: LOT-0004
Titel: Lohjan ja Länsi-Uudenmaan sairaanhoitoalue
Beschreibung: Viemäreiden ja kaivojen loka- ja huoltotyöt Lohjan ja Länsi-Uudenmaan sairaanhoitoalueille
Interne Kennung: 4. -3