2. Verfahren
Verfahren
Titel: Laite- ja ohjelmistopaketti, joka on yhteensopiva olemassa olevan Boston Dynamics Spot -robotin kanssa (Equipment and software package compatible with existing Boston Dynamics Spot robot)
Beschreibung: VAMK pyytää tarjouksia laite- ja ohjelmistopaketista, joka on yhteensopiva VAMKin olemassa olevan Boston Dynamics Spot -robotin (EAP-2 Lidarin) kanssa. Hankintaan sisältyvät visuaaliseen ja lämpökuvaukseen perustuvaan tarkastukseen sekä 3d-skannaukseen tarvittavat laitteet ja ohjelmistot, lisenssit, integraatio, dokumentaatio, koulutus, tuki, ylläpito, päivitykset ja tietoturvapäivitykset tarjouspyyntöasiakirjoissa tarkemmin kuvatulla tavalla. Viittaus Boston Dynamics Spotiin yksilöi VAMKin olemassa olevan teknisen ympäristön; muun valmistajan ratkaisua voidaan tarjota, jos se täyttää kaikki yhteensopivuutta ja hankinnan kohdetta koskevat pakolliset vaatimukset.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinta toteutetaan hankintalain (1397/2016) mukaisena kansallisena avoimena menettelynä. Menettely on yksivaiheinen. Tarjoukset jätetään sähköisesti HILMAssa. VAMK tarkistaa ensin tarjoajien soveltuvuuden ja tarjousten pakollisten vaatimusten täyttymisen ja vain hyväksyttävät tarjoukset otetaan hinta-laatuvertailuun tarjouspyynnön kohdassa 10 kuvatulla tavalla. Hankintailmoitus julkaistaan vapaaehtoisesti myös TEDissä, mutta hankinta on EU-kynnysarvon alittava kansallinen hankinta.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38520000 Scanner
Zusätzliche Einstufung (cpv): 30200000 Computeranlagen und Zubehör, 48900000 Diverse Softwarepakete und Computersysteme, 38600000 Optische Instrumente, 38400000 Instrumente zum Prüfen von physikalischen Eigenschaften
5. Los
Los: LOT-0000
Beschreibung: VAMK pyytää tarjouksia täydellisestä laite- ja ohjelmistopaketista, joka on yhteensopiva VAMKin olemassa olevan Boston Dynamics Spot -robotin (EAP-2 Lidarin) kanssa. Ratkaisun tulee sisältää tarjouspyynnössä määritellyt pakolliset tekniset kyvykkyydet, ja sen tulee sisältää toiminnallinen kokonaisuus sisältäen kaikki anturit/skannerit, kiinnitysosat, kaapelointi, virta-/verkkokomponentit, laiteohjelmiston, ohjelmistot, lisenssit ja niihin liittyvät palvelut, joita tarvitaan vaatimustenmukaiseen toimintaan. Viittaus Boston Dynamics Spotiin yksilöi VAMKin olemassa olevan teknisen ympäristön ja on välttämätön ainoastaan vaaditun yhteentoimivuuden määrittelemiseksi. Laitteita ja ohjelmistoja miltä tahansa toimittajalta voidaan tarjota, edellyttäen, että kaikki yhteensopivuus- ja muut pakolliset vaatimukset täyttyvät. Hankinta sisältää kaikki lisenssit, kolmannen osapuolen ehdot, käyttöönoton, integroinnin, dokumentaation, koulutuksen, tuen, ylläpidon, päivitykset ja tietoturvakorjaukset, joita tarvitaan ratkaisun käyttöön VAMKin tutkimus-, opetus-, kehitys-, demonstrointi- ja projektitoiminnassa.
Interne Kennung: 2026-056585-LOT-0001
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Sopimus sisältää kolmen (3) vuoden alkuperäisen sopimuskauden sekä kaksi (2) VAMK:n yksipuolisesti käytettävissä olevaa yhden (1) vuoden optiokautta (1 + 1). VAMK ilmoittaa kunkin option käyttämisestä kirjallisesti viimeistään kolme (3) kuukautta ennen kulloinkin voimassa olevan sopimuskauden päättymistä. Optiovuosien hinnat ovat tarjouksessa sitovia eikä niiden sisällyttäminen vertailuhintaan velvoita VAMKia käyttämään optiota.