631425-2026 - Ergebnis
Rumänien – Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungen – Acord-cadru de prestare de servicii de asigurare obligatorie de răspundere civilă (RCA) și servicii de asigurare facultativă tip CASCO
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Acord-cadru de prestare de servicii de asigurare obligatorie de răspundere civilă (RCA) și servicii de asigurare facultativă tip CASCO
Beschreibung: Autoritatea contractantă intenționează să încheie un acord cadru de servicii pentru fiecare dintre cele 2 loturi: Lotul nr. 1 – Servicii de asigurare obligatorie de răspundere civilă (RCA); Lotul nr. 2 – Servicii de asigurare facultativă tip CASCO. Acordul cadru se încheie cu 1 (unu) singur operator economic pentru fiecare lot în parte, fără reluarea competiției. Durata acord-cadru: 12 luni. Acordul-cadru se va semna după data de 28.06.2026. Contractele subsecvente se atribuie fără reluarea competiției. Detalierea serviciilor este prezentată în Caietele de sarcini. După publicarea anunțului de participare operatorii economici pot adresa solicitări de clarificări la secțiunea Detalii procedură/Solicitare de clarificare/Întrebări/Comunicări. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://e-licitatie.ro). Răspunsurile la solicitările de clarificări se realizează în conformitate cu art. 160-161 din Legea 98/2016. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări sau informații în legătură cu documentația de atribuire înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări ale operatorilor economici/informațiilor suplimentare în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Valoare (lei, fără TVA) acord cadru estimată: minim 526.705,81 / maxim 1.018.365,81 Frecvența contractelor subsecvente care urmează să fie încheiate: se estimează a fi încheiat cel puțin un contract subsecvent pentru fiecare lot în parte. Cantități estimate acord cadru: Lotul nr. 1 – Servicii de asigurare obligatorie de răspundere civilă (RCA) - minim 361 auto, maxim 390 auto; Lotul nr. 2– Servicii de asigurare facultativă tip CASCO – minim 1 auto, maxim 96 auto. Cantitățile estimate minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru: Lotul nr. 1 – Servicii de asigurare obligatorie de răspundere civilă (RCA) - minim 1 auto, maxim 338 auto; Lotul nr. 2 – Servicii de asigurare facultativă tip CASCO – minim 1 auto, maxim 78 auto. Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent ce se anticipează că va fi atribuit este: Lotul nr. 1 – Servicii de asigurare obligatorie de răspundere civilă (RCA) - minim 115,92 lei fără TVA, maxim 495.101,87 lei fără TVA; Lotul nr. 2 – Servicii de asigurare facultativă tip CASCO– minim 1.100,00 lei fără TVA, maxim 222.100,00 lei fără TVA.
Interne Kennung: 12071099_2026_PAAPD1605466
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66516100 Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: LOT 1 Servicii de asigurare obligatorie de răspundere civilă (RCA)
Beschreibung: Lotul nr. 1 – Servicii de asigurare obligatorie de răspundere civilă (RCA); Se va încheia un acord-cadru pentru servicii de asigurare tip RCA. Cantitățile minime estimate ale Acordului-cadru sunt: asigurare tip RCA pentru 361 autovehicule; Cantitățile maxime estimate ale Acordului-cadru sunt: asigurare tip RCA pentru 390 autovehicule; Cantitatea estimate a celui mai mare contract subsecvent este: asigurare tip RCA pentru 338 autovehicule; Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent este 495.101,87 lei. Frecvența contractelor subsecvente care urmează să fie încheiate: se estimează a fi încheiat cel puțin un contract subsecvent. Autoritatea contractantă nu are obligația de a achiziționa servicii astfel încât să acopere cantitatea maximă/valoarea maximă a acordului cadru.
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: LOT 2 Servicii de asigurare facultativă tip CASCO
Beschreibung: Lotul nr. 2 Servicii de asigurare facultativă tip CASCO Se va încheia un acord-cadru pentru servicii de asigurare tip CASCO. Cantitățile minime estimate ale Acordului-cadru sunt: asigurare tip CASCO pentru 1 autovehicul; Cantitățile maxime estimate ale Acordului-cadru sunt: asigurare tip CASCO pentru 96 autovehicule; Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent este 222.100,00 lei. Frecvența contractelor subsecvente care urmează să fie încheiate: se estimează a fi încheiat cel puțin un contract subsecvent. Autoritatea contractantă nu are obligația de a achiziționa servicii astfel încât să acopere cantitatea maximă/valoarea maximă a acordului cadru.
Interne Kennung: 2
Haupteinstufung (cpv): 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen