See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kontrakt om it-drift mv.
Beschreibung: I. Baggrund og formål: Domstolsstyrelsen (DSS) udbyder Kontrakt om it-drift mv. af en række af Domstolsstyrelsens Applikationer, herunder fagsystemer, softwarepakker og integrationer. DSS servicerer omkring 2.500 brugere internt i de Danske Domstole, herunder Færøerne og Grønland, samt mange eksterne brugere, fx advokater, der har brug for at anvende de services, som DSS stiller til rådighed. Kontrakten omfatter ca. 75 forskellige Applikationer, herunder fagsystemer, softwarepakker og integrationer, jf. udbudsmaterialet, med et samlet storage-forbrug på omkring 600 TB og backup forbrug på 1.300 TB. Der er tale om både standard og egenudviklede Applikationer, hvor enkelte forretningskritiske Applikationer drives på containerbaserede platforme, jf. udbudsmaterialets bilag 3. Applikationsvedligeholdelse og videreudvikling af nogle af Applikationerne leveres af et antal forskellige applikationsleverandører, ligesom DSS selv udfører en række opgaver. Applikationsvedligeholdelse for de øvrige Applikationer leveres under denne Kontrakt. Alle ydelserne skal leveres i tæt samspil med flere leverandører og DSS, herunder i relation til idriftsættelse. Leverandøren skal endvidere understøtte den igangværende DevOps og DevSecOps implementering hos DSS og skal medvirke til løbende modernisering af driften mv. De af DSS’s Applikationer, der er omfattet af Kontrakten har stor samfundskritikalitet. DSS ønsker bl.a. derfor at opnå en sikker, stabil, tidssvarende og kosteffektiv it-drift med fleksibilitet til op- og nedskalering. Derfor er der høje krav til tilgængelighed, skalerbarhed, fleksibilitet og sikkerhed. II: Hovedydelser: 1) Transition Ind, bl.a. gennemførelse af sikker og stabil overtagelse af drift af Applikationerne (inden for begrænset tid), herunder projektstyring, etablering af transitionsorganisation, opbygning af driftskapacitet, overførsel af miljøer og data, overtagelse af viden fra afgivende leverandør og gennemførelse af hypercareperioder. 2) Løbende Ydelser - Infrastrukturdrift, bl.a. it-drift af Infrastruktur, herunder hardware, netværk, storage, Programmel, inkl. operativsystemer og Middleware samt databaseadministration og overvågning. Leverandøren er ansvarlig for effektiv og stabil infrastrukturdrift samt fx configuration-, patch-,release- og deployment-management med henblik på at understøtte høje krav til tilgængelighed, løbende skalering samt DevOps, DevSecOps og agilitet. - Netværksdrift, bl.a. drift, overvågning, vedligehold og logning af netværk i forbindelse med kundens mange lokationer. - Applikationsdrift, bl.a. backup, configuration-, patch-, og release- og deployment-management, drift af containerbaserede Applikationer samt applikationsvedligeholdelse af nogle Applikationer. - Support, bl.a. ansvar for håndtering af Incidents, Problems, Service Requests og brugeradministration med henblik på at sikre høj tilgængelighed for brugerne. - Enhedsadministration, bl.a. support, klargøring, vedligehold og reinstallation af enheder. 3) Bestillingsydelser, bl.a. Konsulent- og Standardbestillingsydelser. 4) Tværgående ydelser, bl.a. rettidig, overskuelig, korrekt rapportering og dokumentation. 5) Transition Ud og øvrige ophørsydelser, bl.a. ifm. hjemtagelse, ved kontraktophør eller eventuel overdragelse til ny leverandør.
Interne Kennung: 380072
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudslovens § 56, stk. 1. Ordregiver gør opmærksom på, at dette udbud er et genudbud af den kontrakt, som ordregiver udbød ved udbudsbekendtgørelse nr. 2023/S 127-403195. Ordregiver har dog foretaget ændringer af udbudsmaterialet. Det nu annullerede udbud var et udbud med forhandling, der blev afsluttet som følge af modtagelse ukonditionsmæssige tilbud og deraf følgende manglende konkurrence om kontrakten.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000